Ševčenko - Zlatan 2:1 a Ukrajina slaví první výhru na Euru

Antonín Vavrda Antonín Vavrda
11. 6. 2012 22:39
Do Eura zasáhly i poslední dva celky, výběr druhého pořadatele z Ukrajiny, kterým se postavili do cesty Švédové.
Hrdina zápasu Ukrajina - Švédsko. Andrej Ševčenko sestřelil severského soupeře dvěma góly. | Foto: Reuters

Kyjev - První zápas na Euru a hned vítězství. Ukrajina na kyjevském Olympijském stadionu otočila ve druhém poločase zápas se Švédskem a po výhře 2:1 se dostala do čela skupiny D.

Jestliže se před zápasem Ukrajiny se Švédskem zaměřovala pozornost celé fotbalové Evropy na oba kapitány - Andreje Ševčenka a Zlatana Ibrahimoviče, tak v zápase oba potvrdili, že oprávněně.

Všechny tři góly zápasu totiž nesly jejich pečetě. Právě nestárnoucí domácí hvězda totiž dvěma góly odpovídala na úvodní trefu švédského vůdce. "Je to fantastický úspěch. Právě prožívám jeden z nejkrásnějších okamžiků kariéry a cítím se, jako by mi bylo znovu dvacet," zářil po zápase Ševčenko.

Ševčenko udeřil dvakrát ze vzduchu

Dvakrát posadili spoluhráči centr na hlavu pětatřicetiletého bývalého nejlepšího kanonýra Evropy, dvakrát z toho byl gól. Andrej Ševčenko vtrhnul v pětatřiceti letech do svého prvního Eura s formou, kterou budil ze spaní před lety v dresech AC Milán či Chelsea gólmany od Porta až po Moskvu.

Švédům v tu chvíli nebylo nic platné, že se po oťukávacím prvním poločase dostali v 52. minutě do vedení 1:0. Kdo byl autorem branky snad není třeba dodávat - Zlatan Ibrahimovič. Kapitán "tří korunek" stál na hranici vápna ve správný čas na správném místě a pro kanonýra jeho kvalit nebyl problém špičkou kopačky usměrnit za Pjatova střílenou přihrávku Källströma.

Jenže z vedení se Seveřané radovali jen tři minuty. Jarlmolenko se na pravé straně vápna pomazlil s míčem, poté jej načechral na hlavu Ševčenka a 65 tisíc fanoušků řádně svými hlasivkami i dusotem nohou prověřilo statiku rekonstruovaného Olympijského stadionu v Kyjevě.

Při druhém gólu jej neubránil Zlatan

A o sedm minut přišel další (úspěšný) test odolnosti největšího fotbalového chrámu na Ukrajině. Na rohový kop Konopljanky si na přední tyči naběhl Ševčenko a bylo to 2:1. Kdože jej to neuhlídal? Zlatan Ibrahimovič.

"Jsem hrozně smutný. Tenhle zápas jsme nesměli prohrát. Teď to budeme mít těžké. Stále nás ale čekají dva zápasy a musíme doufat, že dosáhneme na lepší výsledky," prohlásil smutný švédský kapitán Švédska. To jeho protějšek s páskou na rukávu zažíval naprosto odlišné pocity.

Když v 82. minutě Ševčenko opouštěl scénu, prošel kyjevský fotbalový chrám třetím testem. A jelikož jej zvládl, stejně jako ustála ukrajinská obrana závěrečné dvě gólovky Švédů, mohli začít "žlutí" slavit po závěrečném hvizdu rozhodčího definitivně.

Díky podvečerní remíze Francie s Anglií 1:1 se navíc domácí výběr dostal do čela skupiny D. Na Ukrajině to dnes bude dlouhá noc...

Mistrovství Evropy ve fotbale - skupina D - Kyjev:

Ukrajina - Švédsko 2:1 (0:0)

Branky: 55. a 62. Ševčenko - 52. Zlatan Ibrahimovic. Rozhodčí: Cakir - Duran, Ongun (všichni Tur.). ŽK: Källström, Elm (oba Švéd.). Diváci: 64.290.

Ukrajina: Pjatov - Gusev, Chačeridi, Michalik, Selin - Jarmolenko, Tymoščuk, Nazarenko, Konopljanka (90.+2 Devič) - Ševčenko (81. Milevskij), Voronin (84. Rotaň). Trenér: Blochin.

Švédsko: Isaksson - Lustig, Mellberg, Granqvist, M. Olsson - Elm, Källström, Larsson (68. Wilhelmsson) - Ibrahimovic, Toivonen (62. Svensson) - Rosenberg (71. Elmander). Trenér: Hamrén.