Chycená penalta nestačila, Slováci si dali dva vlastní góly a po výprasku končí

Aktualizováno 23. 6. 2021 20:31
Fotbalisté Španělska v závěrečném třetím utkání skupiny E na mistrovství Evropy v Seville deklasovali Slovensko 5:0, poprvé na turnaji zvítězili a prošli do osmifinále z druhého místa. Svěřenci trenéra Štefana Tarkoviče skončili se třemi body třetí, ale kvůli horšímu skóre se nevešli mezi nejlepší čtyři postupující týmy. Skupinu E ovládlo po výhře 3:2 nad Polskem Švédsko.

Španělé v Seville, kde předtím remizovali 0:0 se Švédy a 1:1 s Poláky, otevřeli skóre ve 30. minutě po vlastním gólu brankáře Martina Dúbravky, který předtím zneškodnil penaltu Álvaru Moratovi. Ještě před pauzou zvýšil Aymeric Laporte a ve druhé půli skórovali i Pablo Sarabia, střídající Ferrán Torres a druhou vlastní brankou Juraj Kucka.

"Proti takovému soupeři je těžké hrát. Musíte být dobře organizovaní a pevní v obraně, a to se nám nepodařilo. Udělat takové chyby proti Španělsku je prostě neakceptovatelné," uvedl Tarkovič v televizním rozhovoru.

Trojnásobní evropští šampioni vyrovnali nejvyšší vítězství v historii ME, kde pětibrankovým rozdílem dosud skončilo pět zápasů včetně toho dnešního. Španělé v pondělním osmifinále v Kodani vyzvou Chorvatsko.

"Takové výkony nám zvedají sebevědomí a morálku. Teď musíme hrát proti vicemistrům světa. Doufáme, že budeme pokračovat na této úrovni, abychom byli zase o krok blíž našemu cíli," řekl španělský kapitán Sergio Busquets, jenž po nákaze koronavirem nastoupil na ME poprvé.

Domácí začali očekávaným náporem. Slávistický záložník Hromada v šestnáctce podkopnul Kokeho a rozhodčí Kuipers po kontrole u videa nařídil penaltu. Tu však ve 12. minutě zahodil Morata, který nechal vyniknout Dúbravku. Španělé neproměnili pátý pokutový kop za sebou, v minulém duelu s Polskem selhal jiný útočník Moreno. "Myslím, že neproměněná penalta nás vyhecovala ještě víc a reagovali jsme tím správným způsobem," konstatoval záložník Busquets.

Slováci se dál bránili. Dúbravka si poradil se Sarabiovou tečí a poté vyrazil i Moratovu tvrdou ránu. Bývalý gólman Sparty či Liberce však ve 30. minutě nevídaným vlastním gólem daroval Španělům vedení. Sarabia napálil břevno, míč se odrazil ke zřejmě oslněnému Dúbravkovi a ten si ho ve výskoku hodil do své branky.

"La Roja" trochu ubrali v aktivitě, přesto ve třetí minutě nastavení přidali pojistku. Po Hromadově špatném odkopu Moreno nacentroval před branku a stoper Laporte umístěnou hlavičkou podruhé překonal Dúbravku. Francouzský rodák, jemuž bylo dovoleno reprezentovat Španělsko až krátce před turnajem, ve čtvrtém zápase za národní mužstvo poprvé skóroval.

Slovenské naděje zřejmě definitivně zhasly v 56. minutě. Alba v šestnáctce našel aktivního Sarabiu a ten se prosadil přízemní střelou o tyč. Za 11 minut přidal čtvrtou branku čerstvý náhradník Ferrán Torres, když zblízka patičkou zužitkoval Sarabiovu přihrávku. "Změnili jsme určité věci včetně formace, ale po třetím gólu se z utkání stala exhibice Španělska," podotkl Tarkovič.

Domácí v 71. minutě dokonali debakl Slováků. Po závaru v šestnáctce se po necelé půlminutě na hřišti dostal k hlavičce střídající Pau Torres a Kucka si míč smolně kopnul do vlastní branky. Na letošním ME už padlo osm vlastních gólů, což je o jeden víc než na předchozích pěti šampionátech dohromady.

Španělé na svém hřišti vyhráli i čtvrtý vzájemný zápas. Slováci při třetí účasti na Euru či světovém šampionátu poprvé vypadli ve skupině.

Skupinu ovládli Švédové

Skupinu E ovládli fotbalisté Švédska, kteří dnes porazili v Petrohradu Polsko 3:2. Seveřané, kteří už před utkáním měli jistý postup do vyřazovací fáze, si osmifinále zahrají 29. června v Glasgow, na soupeře si ale musí počkat. Poláci obsadili poslední místo a na Euru skončili.

Švédové si díky Emilu Forsbergovi vypracovali dvougólový náskok, který však polský kapitán Robert Lewandowski v rozmezí 61. až 84. minuty smazal. Polsko muselo v té chvíli k postupu vstřelit ještě gól. Ve čtvrté minutě nastavení se však trefil střídající Viktor Claesson, který rozhodl o výhře Švédů nejen v utkání, ale i ve skupině.

Seveřané vyhráli šestý vzájemný zápas po sobě a s Polskem neprohráli poosmé v řadě od přípravy v roce 1991. Ve vyřazovací části Eura se představí poprvé od roku 2004.

"První místo ve skupině je fantastický pocit. Povedlo se nám to i na mistrovství světa a teď znovu. Hráči jsou válečníci, jsou fantastičtí. Obětují se jeden pro druhého. Celý tým si zaslouží uznání," řekl na tiskové konferenci trenér Jan Andersson. "Chceme jít dál. Přijeli jsme sem s cílem postoupit ze skupiny. To se nám podařilo. Nevíme, proti komu nastoupíme, ale chceme postoupit," uvedl Forsberg zvolený hvězdou zápasu.

Švédové bleskově udeřili už po 81 sekundách díky Forsbergově střele z vápna na vzdálenější tyč. Záložník Lipska zaznamenal druhý nejrychlejší gól v historii evropských šampionátů. Dříve se prosadil pouze Rus Dmitrij Kiričenko, který se v roce 2004 trefil do sítě pozdějšího šampiona Řecka po 67 sekundách.

V 17. minutě po rohovém kopu Lewandowski hlavičkoval "koníčkem" do břevna a z následné dorážky z bezprostřední blízkosti opět trefil horní tyč. V nastavení prvního poločasu vytáhl jeho ránu na roh brankář Olsen.

Po necelé hodině hry Seveřané zvýšili. Střídající záložník Kulusevski předložil na hranici šestnáctky míč Forsbergovi, který pohotovou ranou k tyči překonal Szczesného podruhé.

Za dvě minuty snížil povedenou ranou do horního růžku Lewandowski. Následně se prosadil střídající Swierczok, jenže jeho branka kvůli ofsajdu neplatila. V 84. minutě si Lewandowski zpracoval ve vápně Frankowského přihrávku a vyrovnal.

Obrat se však svěřencům portugalského trenéra Sousy nepodařil. Místo toho po Kulusevského přihrávce zblízka skóroval Claesson. Švédsko neprohrálo poosmé v řadě, naopak Polsko nevyhrálo v šestém duelu za sebou.

"Fakt, že se třemi góly šlo o moje nejlepší Euro, mě vůbec neutěšuje. Všechny branky bych vyměnil za postup do osmifinále. Cítím, že si mužstvo zasloužilo víc. Možná ne pochvalu, ale vzhledem k tomu, co jsme do toho všechno dali, je odměna malá," prohlásil Lewandowski.

Mistrovství Evropy ve fotbale - skupina E:

Slovensko - Španělsko 0:5 (0:2)

Branky: 30. vlastní Dúbravka, 45.+3 Laporte, 56. Sarabia, 67. F. Torres, 71. vlastní Kucka. Rozhodčí: Kuipers - Van Roekel, Zeinstra - Van Boekel (video, všichni Niz.). ŽK: Duda, Škriniar - Busquets, Alba. Diváci: 11.204 (omezený počet).

Sestavy:

Slovensko: Dúbravka - Pekarík, Šatka, Škriniar, Hubočan - Kucka, Hromada (46. Lobotka) - Haraslín (69. Suslov), Hamšík (90. Bénes), Mak (69. Weiss) - Duda (46. Ďuriš). Trenér: Tarkovič.

Španělsko: Simón - Azpilicueta (77. Oyarzabal), García (71. P. Torres), Laporte, Alba - Koke, Busquets (71. Thiago), Pedri - Sarabia, Morata (66. F. Torres), Moreno (77. Traoré). Trenér: Enrique.

Švédsko - Polsko 3:2 (1:0)

Branky: 2. a 59. Forsberg, 90.+4 Claesson - 61. a 84. Lewandowski. Rozhodčí: Oliver - Burt, Bennett - Kavanagh (video, všichni Angl.). ŽK: Danielson - Krychowiak, Glik. Diváci: 14.252 (omezený počet).

Sestavy:

Švédsko: Olsen - Lustig (68. Krafth), Lindelöf, Danielson, Augustinsson - S. Larsson, Ekdal, Olsson, Forsberg (78. Claesson) - Isak (68. Berg), Quaison (55. Kulusevski). Trenér: Andersson.

Polsko: Szczesny - Bereszyňski, Glik, Bednarek - Jóžwiak (61. Swierczok), Krychowiak (78. Placheta), Klich (73. Kozlowski), Puchacz (46. Frankowski) - Šwiderski, Zieliňski - Lewandowski. Trenér: Sousa.