Slováci padli s Walesem. Sokoly zkrotili Bale a gól v závěru

Podívejte se na fotogalerii ze zápasu
Naopak Gareth Bale (11) mohl se spoluhráči z Walesu slavit první tři body za výhru 2:1.
Pro Wales to přitom byl také debut na evropském šampionátu.
Úvodní okamžiky utkání přitom patřily Slovensku.
Už po třech minutách se dostal do obrovské šance Marek Hamšík. Ten ve středu pole obral o míč Balea, pronikl přes tři hráče a vystřelil, těsně před brankovou čárou však míč odkopl Ben Davies.
11. 6. 2016 19:53
Slovenští fotbalisté zahájili mistrovství Evropy porážkou. Nad jejich síly byl Wales, kterému podlehli 1:2. Na branku Garetha Balea z úvodu zápasu ještě zareagoval Ondrej Duda, v 81. minutě ale rozhodl Hal Robson-Kanu. Ve skupině B se večer utkají ještě Rusové s Angličany.

Bordeaux - Ambiciózní slovenský tým začal v sobotu fotbalové mistrovství Evropy porážkou s Walesem 1:2.

Svěřenci Jana Kozáka nezvládli především první poločas, ve kterém inkasovali po nepřesvědčivém zákroku brankáře Plzně Matúše Kozáčika, kterého takto překonal Gareth Bale.

Po poločase sice srovnal Ondrej Duda, ale devět minut před koncem základní hrací doby strhl vítězství na stranu Walesu Hal Robson-Kanu.

"Tomu zápasu by více slušela remíza," uvedl po zápase kouč Slováků Ján Kozák. "Chtěli jsme zvítězit a přidat druhý gól, ale namísto toho jsme inkasovali. Ale ještě nám zbývají dva zápasy, všechno zůstává otevřené."

"Je to parádní pocit, pro Wales je to historický okamžik. Nezáleží, kdo dává góly, důležité jsou jen tři body a to, že jsme udělali fanouškům radost. První úkol jsme splnili, ještě nás čekají dva. Popereme se o to," řekl po zápase Bale.

Slovensko čeká další zápas ve středu 15. června proti Rusku, Wales se den poté utká v ostrovním souboji s Anglií.

Bale potrestal Hrošovského fauly

Mužstva Walesu a Slovenska si na evropském šampionátu ve vzájemném duelu odbyla historické premiéry a obě vstoupila do turnaje plna očekávání. Slováci mohli skórovat už po třech minutách.

Marek Hamšík se šikovně protáhl až před bránu, už překonal náhradního brankáře Warda, jenž zastupoval zraněného Hennesseyho, ale balon dokázal vykopnout ve skluzu obránce Davies. To bylo na dlouhý čas od Slováků všechno. První šanci Walesu měl Allen, skákavý míč však netrefil dobře.

Patrik Hrošovský během prvních deseti minut několikrát fauloval a v desáté minutě jeho zaváhání potrestal Bale. Podle očekávání se postavil k přímému kopu z pětadvaceti metrů, překopl zeď a poslal Velšany do vedení. Matúš Kozáčik zariskoval, přesouval se za zeď, ale vůbec se mu to nevyplatilo. Zaskočení Slováci se pak nemohli dostat do hry, pomalá rozehrávka končila takřka vždy těsně za půlící čárou.

Před přestávkou už se na hřišti nic důležitého neudálo. Slováci se marně pokoušeli najít cestičku do velšské šestnáctky, to Ostrované poctivě bránili a drželi se v pevném bloku.

Slováci místo obratu inkasovali

Druhý poločas začal v podobných notách, v jakých skončil ten první. Žádné závratné tempo, trápení Slováků a bránění náskoku ze strany Walesu.

Až Weissova průniková přihrávka na Maka rozčísla obranu Colemanových svěřenců, nicméně soluňský záložník v nadějné, ale zároveň nelehké pozici branku netrefil. Po hodině hry se slovenský trenér Kozák rozhodl pro dvojité střídání a pustil na trávník Nemce s Dudou. Aktivní Mak hned za minutu pronikl po pravé straně a přihrál do vápna právě Ondreji Dudovi. Teprve jednadvacetiletý záložník si posunul balon na levou nohu a prostřelil Warda.

Slováci byli v euforii a vycítili šanci na obrat. Makovi nedovolili další průnik Allen s Daviesem, Kuckovu ránu vyrazil Ward před sebe a následně mu pomohli spoluhráči. Sokoli více otevřeli hru, gólové příležitosti ale nepřicházely. Naopak jeden z velšských brejků mohl skončit pro Slováky pohromou. Robson-Kanu odcentroval z pravé strany a osamocený Ramsey hlavičkoval nad bránu.

Pro Slovensko to ale nebylo dostatečné varování a za dalších osm minut Wales skutečně udeřil. Ramsey dostal na středové ose mnoho prostoru a se štěstím se zbavil vrávorajícího Škrtela. Míč se odrazil k Halu Robsonu-Kanuovi, a ten jej trochu se štěstím poslal pod Ďuricou a okolo Kozáčika do sítě. Odpovědět mohl Nemec, který se protlačil ke Šventově centru, jenomže hlavou napálil tyč.

Čtyřminutové nastavení už vážnější možnosti nepřineslo. Slováci museli bránit brejkové úniky Balea a sami už Warda výrazněji neohrozili. Mak střelou z voleje přestřelil, frustrovaný Škrtel obdržel za nebezpečný skluz proti Daviesovi žlutou kartu. Wales zvládl evropský debut lépe, Slováci budou o postup bojovat proti zvučnějším týmům Ruska a Anglie.

Mistrovství Evropy ve fotbale ve Francii:

Skupina B (hráno v Bordeaux):

Wales - Slovensko 2:1 (1:0)

Branky: 10. Bale, 81. Robson-Kanu - 61. Duda. Rozhodčí: Moen - Haglund, Andäs - Johnsen, Edvartsen (všichni Nor.). ŽK: Hrošovský, Mak, Weiss, Kucka, Škrtel (všichni SR). Diváci: 37.831.

Wales: Ward - Chester, A. Williams, Davies - Gunter, Allen, Edwards (69. Ledley), Ramsey (88. Richards), Taylor - J. Williams (71. Robson-Kanu), Bale. Trenér: Coleman.

Slovensko: Kozáčik - Pekarík, Škrtel, Ďurica, Švento - Mak, Kucka, Hamšík, Hrošovský (60. Duda), Weiss (83. Stoch) - Ďuriš (60. Nemec). Trenér: Kozák.