23. 6. 2012 22:35
Fotbalisté Španělska si zahrají na Euru o medaile.
Xabi Alonso slaví svou branku proti Francii.
Xabi Alonso slaví svou branku proti Francii. | Foto: Reuters

Doněck - Fotbalisté Španělska jsou už jen dva kroky od historické obhajoby titulu mistrů Evropy. V Donbass Aréně v Doněcku ve čtvrtfinále totiž zdolali Francii 2:0 zásluhou branek Xabi Alonsa z 19. a 91. minuty.

Španělé byli po celý zápas aktivnější a fotbalovějším týmem, přesto se i Francouzi dostali do několika nebezpečných zakončení. Buďto ale pálili nepřesně nebo byl na místě Casillas.

"La Furia Roja" se utká v boji o finále 27. června v bitvě o Pyreneje s Portugalci.

"Porazili jsme přední světový tým, což je vždy hodně cenné. Bohužel po tomto těžkém utkání budeme mít o dva dny kratší čas na odpočinek před semifinále než Portugalsko," řekl španělský kouč Vicente del Bosque. "Těší mě, že jsme měli duel pod kontrolou a že se brankář Casillas v brance mohl nudit, jelikož neměl téměř proti čemu zasahovat," dodal.

Francouzi na Španěly od začátku neměli

Je to pořád stejná písnička. Před zápasem jsou všichni plni očekávání, soupeř varuje španělské fotbalisty, že je porazí, jenže když se poté vběhne na trávník, jsou to světoví i evropští šampióni, kdo dominují.

Ani v souboji Španělsko - Francie tomu nebylo jinak. Koncert přihrávek, hledání skulinek v obraně soupeře v podáního Xaviho a Iniesty. To byly první minuty třetího čtvrtfinále Eura. A že v této činnosti jsou oba špílmachři Barcelony mistry ukázala 19. minuta.

Xavi přihrál Iniestovi, ten se prosmýkl mezi třemi Francouzi, postrčil do křídla výtečně naběhnuvšímu Albovi a jeho nadýchaný centr snad Xabi Alonso ani nemohl neproměnit v gól. Také záložník Realu ihned běžel poděkoval svému nahravači.

Chyboval Blanc v taktické přípravě?

Španělé se tak paradoxně prosadili po své levé útočné straně, na niž se kouč Francouzů Laurent Blanc speciálně připravoval. Jenže ani dvojice Reveillere-Debuchy nebyla schopna Iniestu s Albou zastavit.

"Blanc na to šel špatně. Jak zastavit nejsilnější zbraň soupeře? Ne bránit, ale donutit ho bránit, tak jako třeba český kouč Bílek eliminoval v duelu s Polskem silnou pravou stranu domácích," trefně popsal expert České televize Josef Csaplár taktickou chybu Francouzů.

Měl totiž pravdu, Francouzi sice zavřeli svoji pravou stranu, jenže díky tomu byli téměř neškodní směrem dopředu, dvojice Benzema-Ribéry na vše jednoduše stačit nemohla.

Ani Španělé se nikam nehnali, na své poměry měli jen osm střel (z toho čtyři na branku) a 55procentní držení míče. Jenže pokud byste hledali nějakou vyloženě gólovou šanci Francouzů, hledali byste po celých devadesát minut marně.

Fábregas pojistku nepřidal, uspěl až Xabi

Naopak, Lloris v 62. minutě sebral míč z kopaček Fábregasovi v okamžiku, kdy se ho španělský záložník pokoušel obejít hokejovým blafákem. Po jeho vystřídání naopak dva brejky Torrese zastavil (správně) odmávaným ofsajdem pomezní.

O druhou gólovou pojistku se tak postaral až druhý střídající útočník Pedro, který si v 90. minutě vymodli penaltový faul na smutném hrdinovi zápasu Reveillerem a Xabi se svou úspěšnou exekucí postaral o náležitý trest.

Španělé, kteří zápas začli opět se šesti záložníky a nakonec dohrávali se třemi útočníky (Pedro, Torres, Cazorla), tak v poklidu dokráčeli do semifinále Eura a stále se tak mohou stát první evropským týmem historie, který obhájí kontinentální titul.

"Po porážce jsou vždy špatné pocity, ale nemyslím si, že bychom hráli špatně. Španělům jsme toho příliš nedovolili. Kdybychom to udrželi 0:0 do poločasu, měli bychom větší naději. Jelikož jsme hodně běhali bez míče, tak nám v závěru chyběly síly, abychom zabojovali o vyrovnání," zhodnotil utkání trenér Francie Laurent Blanc.

Čtvrtfinále mistrovství Evropy ve fotbale v Doněcku:

Španělsko - Francie 2:0 (1:0)

Branka: 19. a 90.+1 z pen. Xabi Alonso. Rozhodčí: Rizzoli - Faverani, Stefani (všichni It.). ŽK: Ramos - Cabaye, Ménez. Diváci: 47.000.

Španělsko: Casillas - Arbeloa, Ramos, Piqué, Alba - Xavi, Busquets, Xabi Alonso - Silva (65. Pedro), Fábregas (67. Torres), Iniesta (84. Cazorla). Trenér: Del Bosque.

Francie: Lloris - Reveillere, Rami, Koscielny, Clichy - Debuchy (64. Ménez), Cabaye, M'Vila (79. Giroud), Malouda (64. Nasri), Ribéry - Benzema. Trenér: Blanc.