Chorvaté senzačně otočili zápas se Španělskem a vyhráli českou skupinu

21. 6. 2016 22:58
Fotbalisté Španělska překvapivě prohráli třetí zápas ve skupině D 1:2 s Chorvatskem, které díky dokonání obratu těsně před koncem postupují do osmifinále mistrovství z první minuty.
Chorvaté jsou v euforii
Chorvaté jsou v euforii | Foto: Reuters

Bordeaux - Fotbalisté Chorvatska porazili na mistrovství Evropy 2:1 Španělsko a po závěrečném utkání skupiny D se posunuli do jejího čela právě před dnešního soupeře. Rozhodující branku dal tři minuty před koncem Ivan Perišič.

Oba celky měly jistý postup do osmifinále už před zápasem. Chorvatsko si na protivníka bude muset počkat, jedním z adeptů je třetí tým skupiny B Slovensko. Španělsko se utká v pondělí 27. června s Itálií. Třetí ve skupině D skončilo Turecko, Česká republika zůstala s jedním bodem poslední.

Španělský trenér Vicente del Bosque vsadil na stejnou základní jedenáctku jako v předchozím duelu s Tureckem (3:0). Nešetřil ani stopera Sergia Ramose, který byl se žlutou kartou na kontě v disciplinárním ohrožení a v zápase neproměnil penaltu.

Oproti tomu Ante Čačič nejen vzhledem ke zranění Luky Modriče výrazně obměnil a omladil sestavu. Šanci dostali například dvacetiletí Marko Rog a Tin Jedvaj nebo o rok starší Marko Pjaca.

Už v sedmé minutě otevřeli Španělé skóre. Silva poslal pas za obranu Fábregasovi, který přehodil gólmana Subašiče, a míč do branky doklepl Morata. Připsal si třetí trefu na turnaji a připojil se v čele tabulky střelců k velšskému kanonýrovi Baleovi. Španělská reprezentace skórovala v každém z devíti utkání v základních skupinách na ME od roku 2008.

O dvě minuty později vystřelil po další Silvově povedené přihrávce Nolito, jeho pokusu ale chyběla přesnost. Po chvíli se k první větší příležitosti dostali Chorvaté, Kaliničovu střelu ale vyrazil De Gea na roh. Vzápětí Rakitič zakončoval obloučkem po zaváhání španělské obrany, trefil však pouze břevno.

Perišič vystřelil Chorvatsku tři body

V 23. minutě se ke střele dostal Silva, Subašičovi ale problémy nepřidělal. Gólem neskončil ani Nolitův tečovaný pokus. Tempo zápasu poté trochu opadlo, další větší šance přišla až v úplném závěru poločasu a Chorvaté ji využili k vyrovnání. Po Perišičově centru zleva se prosadil útočník Fiorentiny Kalinič a ukončil 948 minut trvající neprůstřelnost Španělska v soutěžních utkáních. Gólman De Gea inkasoval v dresu národního týmu v soutěžním zápase vůbec poprvé.

Chorvaté mohli dokonat obrat v 57. minutě. De Gea vyrazil centrovaný míč pouze k Jedvajovi, proti jeho střele ale reflexivně zasáhl a Pjaca následně nůžkami minul. O deset minut později hlavičkoval po Silvově rohu těsně mimo španělský kapitán Ramos.

Dvacet minut před koncem nařídil nizozemský rozhodčí Kuipers spornou penaltu po zákroku Vrsaljka na Silvu, jenže Ramos z ní nepřekonal gólmana Subašiče. Španělé neproměnili čtyři z posledních sedmi pokutových kopů na ME.

V závěru rozhodl po rychlém protiútoku a Kaliničově asistenci Perišič. Chorvatsko porazilo Španělsko po 22 letech.

Mistrovství Evropy ve fotbale ve Francii:

Skupina D (hráno v Bordeaux):

Chorvatsko - Španělsko 2:1 (1:1)

Branky: 45. Kalinič, 87. Perišič - 7. Morata. Rozhodčí: Kuipers - Van Roekel, Zeinstra - Van Boekel, Liesveld (všichni Niz.). ŽK: Rog, Vrsaljko, Srna, Perišič (všichni Chorv.). Diváci: 37.245.

Chorvatsko: Subašič - Srna, Čorluka, Jedvaj, Vrsaljko - Rog (82. Kovačič), Badelj - Perišič (90.+4 Kramarič), Rakitič, Pjaca (90.+2 Čop) - Kalinič. Trenér: Čačič.

Španělsko: De Gea - Juanfran, Piqué, Ramos, Alba - Fábregas (84. Alcántara), Busquets, Iniesta - Silva, Morata (67. Aduriz), Nolito (60. Soriano). Trenér: Del Bosque.