reklama

Straka se zlobí: Čekal bych riziko, hru na dva tři útočníky

Češí fotbalisté na startu Eura propadli. Na snímku Milan Baroš a Petr Jiráček Češí fotbalisté na startu Eura propadli. Na snímku Milan Baroš a Petr Jiráček autor: Eduard Erben
Za nepříznivého stavu čekal Straka od Bílka riskantnější taktiku

František Straka, někdejší kouč Sparty či Slavie, ale i národního týmu, glosuje zápas Česko-Rusko (1:4) na Euro 2012.

"První zápas na takovém turnaji je vždycky nejdůležitější. Nám se v roce 1990 na MS v Itálii povedl, když jsme rozstříleli Ameriku 5:1.

Teď to klukům ve Vratislavi nevyšlo. Byly tam chyby, velké individuální chyby, které si proti takovému mužstvu nemůžeme dovolit.

Ale šance uspět v tom utkání byla. V úvodu jsme hráli aktivně, ale ukázala se nemoc viditelná i v těch přípravných utkáních: nízká efektivita.

Já jsem přesvědčen, že kdyby první gól vstřelili Češi, vypadalo by to úplně jinak. Když museli honit skóre, přestaly fungovat určité vazby tak, jak by fungovat měly, nebylo to dobré.

Keržakov asi nazul kopačky opačně

Rusové ukázali ohromnou sílu v rychlém protiútoku. A sypali nám tam góly. Ještěže si snad Keržakov vzal obráceně kopačky, protože jinak by některou z těch tří dalších gólových šancí musel proměnit. Mohlo to dopadnout ještě mnohem hůř.

Zmínil jsem individuální chyby. U prvního gólu Gebre Selassie, u druhého Kadlec. A tak to šlo dál.

Pro každý tým je důležité, aby byl dominantní v obranné fázi. To Češi nebyli.

Vůbec jsem nepochopil, kdo měl hrát defenzivního záložníka. Jestli Plašil, tak to bylo obrovské zklamání, co předvedl. Mimochodem, fyzicky se jevil tak špatně, že byl už v poločase na střídání.

Nemyslím si, že by české mužstvo příliš útočilo. Když jdete dopředu, musí vám hráči nabíhat, abyste měli varianty rozehrávky. Ale problém byl, že se musí chodit dopředu, ale také dozadu. A to už nikdo nechodil. A to byl obrovský problém.

Jediný hráč evropské klasy: Rosický

Za nepříznivého stavu se podle mého mělo jít do většího rizika a hrát postupně se dvěma nebo i se třemi útočníky. To pak máte jedno, jestli dostanete o gól víc nebo míň. Podstatné je pokusit se dosáhnout na bod.

Rozdíl v kvalit obou týmů byl obrovský, hlavně co se týče individualit. V českém týmu byl v poli jediný hráč evropských parametrů - Tomáš Rosický. Bylo mi ho tam až trochu líto, bylo vidět, že si to nemá s kým nahrát.

Šampionát ještě není ztracený, ale tu zásadní chybu, tedy že když tým ztratí míč, musí se někdo vracet a vzadu doplňovat a zalepit ty uvolněné prostory, tu musíme jednoznačně odstranit.

reklama