Švédové si spravili chuť na Francii. Ta ale i tak postoupila

Jaroslav  Šindelář Jaroslav Šindelář
19. 6. 2012 22:45
Fotbalisté Švédska v závěrečném utkání skupiny D vyhráli v Kyjevě nad Francií 2:0.
Zlatan Ibrahimovič se raduje z prvního gólu zápasu, který vsítil parádní střelou z voleje | Foto: Reuters

Kyjev - Fotbalisté Švédska si spravili chuť po úvodních dvou nepovedených zápasech, které znamenaly jejich konec na evropském šampionátu už po základní skupině.

V závěrečném utkání skupiny D vyhráli v Kyjevě nad Francií 2:0, a přestože skončili v tabulce poslední, mohou odjíždět ze šampionátu se zdviženou hlavou.

"Opravdu jsme chtěli konečně vyhrát a dneska jsme se prezentovali velmi dobře. Kvůli našim fanouškům bychom rádi zůstali v turnaji déle," řekl po zápase trenér Švédů Erik Hamrén.

"Hráli sice jen o čest, ale i to stačilo k poražení velmi průměrné Francie. Švédsko bylo lepší ve všech směrech a navíc mělo ve svých řadách skvělého hráče Zlatana Ibrahimovice, který rozhodl o vítězství," dodal trenér Francie Laurent Blanc.

Ibrahimovič se zapsal do historie

Francii porazili Švédové poprvé po 43 letech, jejich kapitán Zlatan Ibrahimovič navíc vstřelil svůj šestý gól na Euru, čímž se dostal na třetí místo historického pořadí střelců.

"Povedl se mi fantastický gól. Odehráli jsme výborný zápas, a kdybychom takový výkon podali v prvních dvou utkáních, tak bychom určitě nebyli vyřazeni," litoval třicetiletý útočník AC Milán.

Francouzi však i přes porážku postupují do čtvrtfinále, neboť jim nahrála výhra Anglie nad Ukrajinou v druhém zápase skupiny.

Ve čtvrtfinále se v sobotu utkají s vítězem skupiny C - obhájcem titulu a úřadujícími mistry světa a ze Španělska.

Švédové vstoupili do zápasu lépe

Blankovi svěřenci vstupovali do zápasu se sérii 23 utkání bez porážky, ale už od úvodu měli navrch Švédové.

Ola Toivonen hlavičkoval těsně mimo bránu, hlavičku Sebastiana Larssona chytil francouzský brankář Hugo Lloris. V 7. minutě se v gólové situaci objevil na druhé straně Franck Ribéry, jeho tutovku však vyrazil švédský brankář Andreas Isaksson.

O tři minuty později běžel sám Llorise Toivonen, udělal mu kličku, z úhlu ale trefil pouze tyč.

Další šance přišly až po přestávce. Střela francouzského útočníka Karima Benzemy na zadní tyč skončila těsně mimo, na druhé straně vyrazil Larssonovu střelu Lloris.

Drtivý tlak Francouzů Švédové ustáli

V 54. minutě už však francouzský kapitán neměl proti střele svého švédského protějšku Ibrahimoviče šanci, střela z voleje skončila přesně u tyče.

Lloris se však hned poté vytáhl proti nebezpečným střelám Christiana Wilhelmssona a Olofa Mellberga.

Pak spustili Francouzi drtivý tlak, střela Samira Nasriho jen těsně minula branku, dělovku Yanna M'Vily vyrazil Isaksson. Ten si poradil i se střelou Jérémyho Méneze k tyči, po následném rohu hlavičkoval těsně vedle brány Olivier Giroud.

V 90. minutě však Švédové z protiútoku udeřili. Volej Samuela Holména zastavilo břevno, Larsson však z dorážky uklidil míč do brány.

Výsledek:

Švédsko - Francie 2:0 (0:0)

Branky: 54. Ibrahimovic. 90.+1 Larsson. Rozhodčí: Proenca - Miranda, Santos (všichni Portug.). ŽK: Svensson, Holmén - Mexes. Diváci: 63.010.

Švédsko: Isaksson - Granqvist, Mellberg, J. Olsson, M. Olsson - Svensson (79. Holmén), Källström - Larsson, Ibrahimovic, Bajrami (46. Wilhelmsson) - Toivonen (78. Wernbloom). Trenér: Hamrén.

Francie: Lloris - Debuchy, Rami, Mexes, Clichy - M'Vila (83. Giroud), Diarra - Ben Arfa (59. Malouda), Nasri (77. Ménez), Ribéry - Benzema. Trenér: Blanc.

Čtvrfinálový zápas Španělsko - Frnacie online.