reklama

Svět se baví "šokující" předpovědí: Euro vyhrají Češi, ve finále přestřílí Dánsko

Česká radost v kvalifikaci ME 2020 Česko - Černá Hora. Česká radost v kvalifikaci ME 2020 Česko - Černá Hora. autor: Reuters
Vyhraje Anglie, Francie nebo snad Belgie? Zahraniční média se hemží predikcemi k právě začínajícímu fotbalovému mistrovství Evropy, jedna z předpovědí ovšem vyčnívá: podle společnosti Sportradar vyhrají Euro Češi.

Ve finále šampionátu Souček a spol. porazí Dánsko 3:2. Tak zní predikce od renomované společnosti Sportradar, která nasimulovala průběh nadcházejícího šampionátu.

Třaskavý přestup potvrzen, srbský záložník Plavšič jde ze Sparty do Slavie Třaskavý přestup potvrzen, srbský záložník Plavšič jde ze Sparty do Slavie Čtěte zde

Její závěr není žádným výkřikem do tmy, žádným proroctvím legendární věštící chobotnice Paula. Společnost tvrdí, že využila široké spektrum technologií a počítačových modelů, zpracovala miliony datových údajů z posledních dvaceti let.

"Fotbal je nepředvídatelný. Je to jedna z věcí, která se nám na této hře nejvíce líbí, ale jen málo fanoušků by dalo do finále Česko a Dánsko," říká Werner Becher, regionální generální ředitel Sportradaru pro Evropu, Střední východ a Afriku a Latinskou Ameriku.

Výsledky předpovědi záhy převzala světová média. O potenciálním triumfu českého týmu referovala například i Al-Džazíra, arabská televizní stanice se stovkami milionů diváků. Zpravodajský web Burnley Express zase spatřuje v Matěji Vydrovi, který obléká dres tamního fotbalového klubu, strůjce překvapivého vítězství svěřenců trenéra Šilhavého.

Analýza společnosti Gracenote Sports, která mimo jiné pravidelně odhaduje výsledky na olympijských hrách, ovšem už tak příznivá není. Podle ní mají největší procentuální šance na vítězství na fotbalovém mistrovství Evropy Belgičané. Za nimi následují Anglie, Francie, Španělsko, Itálie a Portugalsko. Češi údajně nepostoupí ze skupiny.

Belgie s Anglií mají čtrnáctiprocentní šanci na zisk titulu, zatímco českému týmu dává jen jedno procento. Hůř jsou na tom pouze Maďarsko, Slovensko, Finsko a Severní Makedonie.

Na postup do vyřazovacích bojů mají Češi podle Gracenote padesátiprocentní šanci, což je nejméně ze skupiny D. Naopak Angličanům analýza dává 97 procent, velkou šanci na osmifinále mají i Španělsko, Nizozemsko, Itálie, Dánsko a Belgie.

Šampionát se poprvé v historii bude hrát po celém kontinentu, hostit ho bude 11 různých zemí. Evropské zlato obhajuje Portugalsko. Stejně jako před pěti lety, kdy došlo k rozšíření počtu účastníků, se na mistrovství představí 24 týmů, které jsou rozděleny do šesti základních skupin po čtyřech mužstvech. Do osmifinále projdou první dva celky z každé skupiny a nejlepší čtveřice z třetích míst.

Mistrovství startuje v pátek večer utkáním Turecko - Itálie, online přenos můžete sledovat ZDE.

Jak to vidí bookmakeři

"Favoritem nadcházejícího fotbalového šampionátu jsou podle bookmakerů Fortuny úřadující mistři světa z Francie v kurzu 6:1. Původně byla první volbou Belgie, světový tým číslo jedna podle žebříčku FIFA, ale po omilostnění kanonýra Benzemy se oba celky prohodily. Šance českého týmu na zlato jsou vyjádřeny kurzem 150:1, pouze šest dalších mužstev, včetně Slovenska, jsou většími outsidery než naši", říká expert Fortuny Roman Kovařík.

Názor sázkařů na největší favority mistrovství je podobný, nejvíc se hraje Belgie 30 %, následuje Francie 22 % a Anglie 21 %. Čtvrtým v pořadí je pak vítězství Česka, na které jde přibližně 8 % tiketů.

"Na pozici nejlepšího střelce šampionátu by měl útočit Angličan Harry Kane v kurzu 7:1, v české skupině bude mít přeci jen přijatelné soupeře (Skotsko, Česko, Chorvatsko), aby nějaké ty góly nasbíral. Kapitán Albionu je skvělý při standardkách i ve vápně, Anglie bude hrát navíc hodně nátlakově," konstatuje expert Fortuny Roman Kovařík.

"Nejlepším kanonýrem českého týmu na turnaji by se měl stát Patrik Schick v kurzu 3:1, jasná jednička v útoku kouče Šilhavého, který s velkou pravděpodobností odehraje všechny zápasy. Druhým v pořadí je pak Tomáš Souček (6,5), který v probíhajícím ročníku nastřílel hned 10 branek, tedy o jednu víc než Schick v Leverkusenu", uzavírá expert Fortuny.

reklama