reklama

Tohle je hladový výběr, varuje soupeře Vrba. Spolkne i těžké ruské sousto?

Bude dostatečně hladový například Milan Škoda? Bude dostatečně hladový například Milan Škoda? autor: Milan Kammermayer
Do startu evropského fotbalového svátku zbývá deset dnů, během kterých si česká reprezentace opravdu otestuje, jak na tom je. Svěřence Pavla Vrby čeká ve středu druhý přípravný zápas s dalším účastníkem Eura Ruskem. A nebude to nic snadného.

Innsbruck - Už přituhuje. Do startu evropského fotbalového svátku zbývá deset dnů, během kterých si česká reprezentace opravdu otestuje, jak na tom je. Svěřence Pavla Vrby čeká ve středu druhý přípravný zápas s dalším účastníkem Eura Ruskem.

"Proti Maltě vypadaly herní projev a kombinace dobře. Ale Rusové a následně Jižní Korea určitě budou silnější soupeři, kteří nás prověří více," řekl trenér Vrba novinářům po pátečním duelu proti Maltě, kterou porazili vysoko 6:0.

Češi dobře vědí, že to bylo pouze zahřívací kolo a outsider obzvláště defenzivu moc neprověřil. "S Maltou to bylo hlavně o tom, dostat se do herního rytmu. Rozhodující budou ta následující utkání," ví kouč.

Radost mu může dělat to, že se v utkání proti fotbalovému trpaslíkovi trefili všichni útočníci včetně Patrika Schicka, který se ale stejně jako Lukáš Mareček do konečné nominace do Francie nevešel.

Rosický: Ještě mi chybí timing

"Je to hladový výběr. Spousta lidí asi nebere náš tým tak vážně, jak si zaslouží, ale doufám, že už ve skupině ukážeme soudržnost, která se tu na soustředění vytváří. A že se potvrdí, že tým nedělají jména. Věřím, že jsme schopni na šampionátu překvapit," prohlásil Vrba.

A spokojený byl i s výkonem Tomáše Rosického, který i přes dlouhý herní výpadek patřil na hřišti k nejaktivnějším hráčům a snažil se dirigovat české útoky. "Názor na to, že byl Tomáš nominovaný, je různý, ale já si myslím, že dnes ukázal fanouškům, kteří ho mohli po dlouhé době vidět, že jeho kvalita je mimořádná, že nám může pomoct. Pevně věřím, že to tak bude," uvedl po zápase kouč.

Sám kapitán ale byl ve svém hodnocení skromnější. "Z mé strany tam bylo pár dobrých věcí, pár kolmic. Ještě mi chybí timing, ale do toho se dostanu. Pro mě je důležité, že tu přihrávku pořád vidím. Jinak jsem se cítil docela dobře, ale tohle nebyl soupeř, který to vyloženě prověří. Teď to přijde s Ruskem," ví Rosický.

Sluckij si pořídil německou posilu

Ano, Rusové budí rozhodně větší respekt než Malta. Fanoušci ještě jistě mají v živé paměti úvodní výprask Bílkova týmu na posledním evropském šampionátu v Polsku. Druhý tým kvalifikační skupiny G navíc během cesty do Francie inkasoval pouze pět gólů, naopak rovnou osm jich nastřílela hvězda Zenitu Petrohrad Arťom Dzjuba.

Leonid Sluckij i bez zraněného Alana Dzagojeva poskládal silný výběr, kde se to hemží hráči CSKA a Zenitu. Z německého Schalke si pak "půjčil" obránce Romana Neustädtera, který v 28 letech změnil občanství, aby se mohl v ruské nominaci objevit a na Euro jet. V pondělí dostal pas, a ve středu si tak proti Čechům může odbýt premiéru.

"Poprvé jsem se o zájmu Ruska dozvěděl v zimě. Musel jsem získat všechny potřebné dokumenty od rodičů i prarodičů, rodné listy. Proces to byl náročný, ale jsem rád, že jsem se konečně stal Rusem," řekl Neustädter.

Český tým by ale nemělo nic překvapit. Sparťané potkali CSKA v létě v kvalifikaci Ligy mistrů a s ruským celkem odehráli vyrovnanou partii, obránce Marek Suchý má zase tamní hráče nastudované ještě z doby, kdy hrál ve Spartaku Moskva.

Suchý: Hrají spolu i poslepu

"Mají velmi dobré mužstvo, velkou kreativitu v záloze. Mají tam výborné fotbalisty, každý umí dát finální přihrávku. Dzjuba dává hodně gólů, Kokorin a Smolov jsou rychlí a kreativní. Hrají dost přímočaře. Otázkou je, v jaké sestavě nastoupí, asi také budou něco zkoušet. Když hrají v sehrané sestavě, tak spolu mohou hrát poslepu. V tom je jejich síla," vyjmenoval přednosti Rusů nynější stoper Basileje.

Že hladový český výběr čeká opravdu těžké sousto, ví i Vrba. "Základ tvoří hráči a trenér z CSKA Moskva, je to stabilizované mužstvo. Doplňují to hráči z Petrohradu či Krasnodaru, tedy z týmů, které hrají v pohárech. Rozhodně nás nečeká snadný soupeř. Jejich vrchol asi bude až za dva roky na mistrovství světa, ale určitě budou chtít uspět i na mistrovství Evropy," uvedl.

Do sestavy se tentokrát podívají i ti, kteří si ještě o víkendu plnili povinnosti ve svých klubech. "Sestava už by se měla nějakým způsobem vytvářet pro šampionát, ale na Maltu tu nebyli Suchý a Kadlec, Dočkal také nehrál, takže tito hráči určitě dostanou prostor. Můžeme ovšem střídat jen šest hráčů," připomněl Vrba.

Utkání začne ve středu v 18:00 v přímém přenosu ČT sport nebo ho můžete sledovat v naší online reportáži.

reklama