reklama

Čechy má přechytračit zázračné dítě. Eriksenova učně už vábí i Barcelona

Mikkel Damsgaard Mikkel Damsgaard autor: Reuters
U jeho jména už visí cenovka 50 milionů eur. Teprve dvacetiletý ofenzivní univerzál Mikkel Damsgaard je jedním z největších objevů evropského šampionátu ve fotbale, bojovní Dánové s ním v sestavě získávají výrazný kreativní potenciál.

První utkání evropského šampionátu strávil na lavičce náhradníků. Po ztrátě playmakera Christiana Eriksena, který v duelu proti Finsku vyhrál přímo na trávníku bitvu o holý život, ale kouč Kasper Hjulmand nutně potřeboval nahradit jeho tvůrčí schopnosti. A ukázal na Damsgaarda.

Šance Čechů? Ani ne tři procenta. Euro bude naše, cítí po senzacích Anglie Šance Čechů? Ani ne tři procenta. Euro bude naše, cítí po senzacích Anglie Čtěte zde

Spoluhráč českého reprezentanta Jakuba Jankta z italské Sampdorie Janov chytil šanci za vlasy.

Už proti Belgii, proti které v první půli Dánové nečekaně dominovali, fascinoval fotbalové fanoušky rychlostí, smyslem pro překvapivá řešení i elegantní prací s míčem.

Když pak exkluzivní technickou ránou zahájil debakl Rusů a stal se nejmladším Dánem, který kdy skóroval na Euru, základna jeho fanoušků se skokově rozrostla. Podobně jako zájemci o jeho služby.

Ven už pronikly zprávy o konkrétním zájmu Barcelony a AC Milán, z britských ostrovů se zase linou spekulace o tom, že výrazně zpozorněly londýnské kluby Tottenham a West Ham.

Skloňované částky? Kolem 50 milionů eur. 

Janovský klub však bleskově klidní vášně. "Netuším, jaká je jeho cena, protože není na prodej. Za každou cenu si ho necháme a pomůžeme mu ve vývoji. Má talent a může být ještě lepší," prohlásil rezolutně prezident Sampdorie Massimo Ferrero.

V Římě nepustí fanoušky z Anglie na stadion ani s lístkem. Ti mobilizují krajany v EU V Římě nepustí fanoušky z Anglie na stadion ani s lístkem. Ti mobilizují krajany v EU Čtěte zde

Zisk z jeho prodeje však může být obrovský. Sampdoria koupila Damsgaarda z Nordsjaellandu teprve v září loňského roku za necelých sedm milionů eur.

"Je to zázračné dítě," prohlásil o něm kouč Claudio Ranieri. Skauting janovského klubu si po dřívějších příchodech Milana Škriniara, Lucase Torreiry či Patrika Schicka připsal další mistrovský kousek.

I v osmifinále Eura proti Walesu položil Damsgaard důležitý základ k jasnému vítězství 4:0. Asistoval totiž Kasperu Dolbergovi u první branky utkání. 

Nebezpečnou zbraní Dánů by měl být šikovný křídelník i v sobotním čtvrtfinále proti České republice hraném v den jeho jednadvacátých narozenin. Před zápasem Damsgaard potvrdil, že právě Christian Eriksen byl vždy jeho největším vzorem.

Blíží se konečná, dráždí Bah. Však si to s ním ve Slavii vyřídíme, vzkazuje Ševčík Blíží se konečná, dráždí Bah. Však si to s ním ve Slavii vyřídíme, vzkazuje Ševčík Čtěte zde

"Inspiroval mě, strašně jsem ho obdivoval. Už v dětství jsem chtěl hrát vždycky s číslem 10 jako on. Vzhlížel jsem k němu," uvedl dánský fotbalista na tiskové konferenci.

"Studoval jsem spoustu detailů jeho hry. Třeba to, jak si hledá prostory. Už odmala jsem se do sebe snažil dostat co nejvíce z toho, jak se on prezentuje na hřišti. A tak bylo hodně šílené, když jsem se s ním sešel v národním týmu a mohl vidět, jak trénuje," vyprávěl rodák z Jyllinge.

Nenastupují sice na totožných pozicích - Eriksenovo místo je ve středu zálohy, zatímco Damsgaard je spíše křídelním útočníkem - i tak ale jejich hra nabízí hodně podobností.

Ostatně, jejich hlavní úkol je stejný: připravovat gólové šance spoluhráčům.

Češi skončí na Euru třetí a v ulicích už vzbuzují pozdvižení první nazí fanoušci Marek Janoš, Erika Šedivá |  01:50
reklama