reklama

Tři dny do Eura. Blokáda nebude, stavbaři peníze dostanou

Že šampionát klepe na dveře, značí i výzdoba ukrajinských silnic Že šampionát klepe na dveře, značí i výzdoba ukrajinských silnic autor: Reuters
Do startu fotbalového Eura dnes zbývají tři dny. Podívejte se v přehledu Aktuálně.cz, jaké fotbalové zprávy a střípky pondělí 5. června přineslo.

Praha - Do startu fotbalového Eura zbývají jen tři dny.

Podívejte se v přehledu Aktuálně.cz, jaké fotbalové zprávy a střípky úterý 5. června přineslo.

Stavařské firmy, které se podílely na budování Národního stadionu ve Varšavě, dostanou za práci zaplaceno a žádná blokáda sportovní haly se tak konat nebude. O té v pondělí informoval polský list Rzeczpospolita.

"Subdodavatelé stavby jasně v pondělí i dnes řekli, že nebudou žádné blokády a takové protesty, které by lidem komplikovaly život," řekl mluvčí polské vlády Pawel Graś.

Státní Národní sportovní centrum (NCS), které varšavský stadion provozuje, už v pondělí vydalo prohlášení, že nikdo ze subdodavatelů blokádou nehrozil.

Stavba stadionu se oproti původním odhadům ale protáhla. Začalo se v září 2008 a kvůli chybné konstrukci schodů vedoucích na tribuny byl stánek slavnostně otevřen až v lednu letošního roku a ne loni v červenci, jak se původně plánovalo. Celkem šlo o investici v hodnotě kolem dvou miliard zlotých (skoro 11,7 miliardy korun).

Čechy při tréninku zropil déšť

Druhý trénink českým fotbalistům ve Vratislavi co se týče počasí rozhodně nevyšel. Hráči byli po 70 minutové přípravě pěkně promočení. Ale kdo by čekal, že budou z úst vypouštět hromy a blesky, ten by se spletl.

"Fanoušci takové počasí asi moc nemusí, ale já to mám takhle rád. Důležité je, že není zima. Hřiště je mokré, míč po něm hezky jezdí bez zádrhelů a hra má větší spád. Navíc jsem na to zvyklý z Anglie," přiznal gólman Petr Čech.

Na rozdíl od pondělka byl trénink uzavřený, hráči se totiž věnovali nácvikům taktiky. Vzhledem k nepřízni počasí si reprezentanti příliš neužili odpolední volno. Místo toho mohli ale věnovat více času sledování herních situací u videa.

Balotelli bude mít na dresu dvě jména

Od tří let žil u adoptivních rodičů. Jeho biologičtí rodiče z Ghany mu nemohli dát dostatečnou péči. Italský fotbalista Mario Balotelli si později vzal příjmení od pěstounů.

Vlastní rodiče se o něj přihládili až v době, kdy se syn stal fotbalovou hvězdou. Balotelli je tehdy obvinil z toho, že se chtějí na jeho slávě přiživit. Nyní se jednadvacetiletý hráč Manchasteru City rozhodl, že si rodné příjmení Barwuah nechá přidat na dres, ve kterém bude nastupovat za Itálii na letošním evropském šampionátu.

Fábregas už trénuje se Španěly

Záložník Barcelony Cesc Fábregas po dvoutýdenní pauze vynucené svalovým zraněním opět naskočil do přípravy španělského týmu. Zranění si přivodil na konci května ve finále Španělského poháru a v úterý v Madridu těsně před odpoledním odletem do tréninkového kempu v polském Gniewinu se už zapojil do tréninku.

Španělsko čeká na úvod v neděli těžký zápas s Itálií, dál se ve skupině C střetne s Irskem a chorvatskem.

Hranice s Polskem budou střežit policisté

Fotbaloví fanoušci mířící na šampionát se nevyhnou zvýšeným policejním kontrolám v blízkosti polských hranic. Hlídky budou aktivní hlavně ve dnech, kdy bude hrát český tým, tedy 8., 12, a 16. června.

"Máme vytipována riziková místa, kterým budeme věnovat zvýšenou pozornost. Co se týče dohledu na silnicích, bude se jednat zejména o vjezd po dálnici do našeho kraje, komunikace z Turnova směrem na Liberec, Harrachov, Frýdlantsko," uvedla mluvčí policie Vlasta Suchánková.

Navíc na přechodech v Harrachově a Habarticích bude na motoristy čekat česko-polská hlídka.

Walcott: Poradíme si i bez Rooneyho

Asi není na Euru oslabenějšího týmu než toho anglického. Kvůli zranění vypadli záložníci Frank Lampard s Garethem Barrym, obránce Gary Cahill a náhradní brankář John Ruddy.

Kvůli disciplinárnímu trestu z kvalifikačního utkání proti Černé Hoře musí dva zápasy sedět i útočník Manchasteru United Wayne Rooney. Útočník Theo Walcott si ale myslí, že i tak zápasy zvládnou.

"My ostatní také hrajeme v nejlepší lize na světě, takže z tohoto pohledu to pro nikoho není zas tak těžký úkol. Navíc nikdo neví, co se může stát. Možná se nám bude v prvních dvou zápasech dařit a už ho do sestavy nepustíme," glosoval situaci útočník Arsenalu.

Angličané vstoupí do evropského šampionátu v pondělí proti Francii na stadionu v Doněcku.

Úvodní zápas bude pískat Španěl

Zahajovací utkání fotbalového mistrovství Evropy Polska s Řeckem bude ve Varšavě pískat španělský rozhodčí Carlos Velasco Carballo. Kdo bude rozhodovat druhý páteční zápas mezi českým týmem a Ruskem, UEFA teprve oznámí.

Jednačtyřicetiletý Velasco Carballo řídí mezinárodní zápasy čtyři roky. Loni byl hlavním sudím ve finále Evropské ligy mezi FC Porto a Bragou. V nedávném finále Ligy mistrů mezi Bayernem Mnichov a Chelsea působil jako čtvrtý rozhodčí.

reklama