reklama

Ufonem Eura Baroš, kometou Itálie. A šokem návrat Ševčenka

Milan Baroš hlídá míč jenž letí na roh během utkání Ruska s Českou republikou na Euru 2012. Milan Baroš hlídá míč jenž letí na roh během utkání Ruska s Českou republikou na Euru 2012. autor: Eduard Erben
Baroš se podíval do statistik a zápas s Ruskem mu pak tak hrozný nepřišel

Glosář - Tak. První rundu zápasů máme na Euru za sebou. Co ukázala?

Že mezi favority na zlato patří i Italové. Že Milan Baroš pořád nic nepochopil a už se na tom nejspíš nic nezmění. A že Andrej Ševčenko pořád žije. A jak!

Nevím jak vy, ale já zatím viděl na šampionátu tři typy týmů:

1) Herní elita. Moderní fotbal s absolutní technickou a taktickou kvalitou jakož i nasazením podle mě hráli Němci, Portugalci, Španělé, pro mě nečekaně dobře i Italové. A vlastně taky Rusové, kteří se u toho ovšem díky blahovolnosti soupeře ani moc nezapotili.

2) Ti ostatní, co jsou prostě slabší, anebo zatím spíš taktizovali. Sem patří i Nizozemci, kteří by měli teoreticky patřit do skupiny 1, ale proti Dánsku zahráli hluboko pod své možnosti. Víc od těch svých asi čekali i fandové Anglie a Francie, ale nedočkali se - a je otázkou, jestli se na tom může něco vylepšovat. Ostatní týmy nejspíš prostě pojedou ten svůj rychlostní stupeň - a uvidí, na co to bude stačit.

3) Propadlíci. Sem patří Česko a Irsko. V prvním kole zahrály o level hůř než týmy z průměru.

 Elitní týmy hrály v prvním kole zhusta proti sobě, uvidíme, jak se jim podaří jejich potenciální převahu prokázat v duelech s průměrnějšími. Fotbal přeci jen není atletika, kde se rozdíl mezi tím, jestli do dálky skáčete osm metrů nebo jen šest odrazí na výsledku hned a zjevnějším způsobem.

Blýskli se Italové a oživlý Ševčenko

Kometa I. kola: Pro mě jednoznačně tým Itálie. Trenér Prandelli sestavil funkční celek s maximálně týmovým pojetím, který nerozhodila ani sázkařská aféra, zdá se, že ho naopak spíše semkla. Italové stačili Španělům, co chcete víc?

Šok I. kola: Možná to mnohé překvapilo, ale Andrej Ševčenko stále žije, hraje fotbal - a to úžasně.

Někdejší fenomén útoku AC Milán, který tolik zklamal Romana Abramoviče v Chelsea, je už třetím rokem zpátky doma v Kyjevě. V uplynulém ročníku ukrajinské ligy dal, pravda, jen 6 gólů v 16 zápasech. Na Euru ovšem hned dva v prvním utkání!

I Švédi asi museli koukat, co s nimi 35letý fenomén provádí. Jestli to takhle půjde dál... No, uvidíme. Ukrajina je každopádně silnější, než se zdálo.

Duch kanonýra viděl vyrovnaný mač

Ufon I. kola: Jako by žil pod nějakým skleněným poklopem. Nebo přiletěl z jiné planety. "Ufon" Milan Baroš prostě stále vnímá realitu kolem sebe úplně jinak než zbytek světa.

S českými novináři se, pravda, už měsíce nebaví. Jeho názor vztahující se k utkání s Ruskem (1:4) však zachytil web uefa.com. "Skóre vypadá děsivě, ale když se podíváte na statistiky, zápas byl docela vyrovnaný. Začali jsme dobře, ale oni nás trestali z brejků," svěřil se chodící duch nejlepšího střelce Eura 2004. 

Hlavně nebláznit, vyzývá Baroš

Tak nevím. Já viděl zápas, v němž se Čechům jakžtakž povedly dvě tři útočné akce, zatímco Rusové mohli při troše štěstí a přesnější střelby nasázet do Čechovy branky třeba 8 gólů. Milan Baroš označuje takový duel jako vyrovnaný.

Kapička sebereflexe se ovšem i v jeho projevu objevila: "Musíme se poučit z lekce a hrát více jako tým."

A co mu z toho všeho vychází? "Musíme čekat na pravou šanci, a ne hrát zbytečně nahoru dolů." Inu, rozvážnost bez zbytečných pohybů je pro Baroše v posledních letech typická.

Dnes "české čekání", zítra megašlágr

Jestli se české národní utrpení prohloubí nebo vyléčí, to budeme vědět už dnes večer, kdy Baroš a spol. "budou čekat na pravou šanci" v utkání s Řeky.

Megašlágrem druhého kola bude zítřejší duel Nizozemsko-Německo. Van Persie a spol. mají ztrátu, měli by hrát na výhru - a to by v jejich pojetí v duelu se silnými Němci mělo přinést adrenalinovou jízdu, jaká na Euru ještě nebyla!

Vidíte to podobně? Nebo úplně jinak? Diskutovat o tom můžeme i na mém facebookovém profilu Luděk Mádl - Aktuálně.cz. Stačí, když si ho "olajkujete".

reklama