reklama

Všichni zírali do prázdna. Nizozemský tisk tepe výkon hvězd "Oranjes"

Memphis Depay Memphis Depay autor: Reuters
Nizozemský tisk dnes tepe výkon hvězd "Oranjes" za porážku 0:2 na fotbalovém evropském šampionátu v Budapešti i taktiku trenéra Franka de Boera. Porazil je prý v neděli průměrný český tým i kvůli slabým individuálním výkonům nizozemských hráčů a chybně zvolenému obrannému systému.

Deník De Telegraaf napsal, že "Oranjes" zaplatili "nejvyšší cenu za hloupost" trenéra Franka de Boera, kterého list kritizuje za jeho "katastrofální obranný systém" v rozestavení 3-5-2. "Oranjes tři týdny házeli písek do očí všemu a všem, včetně sebe samých. Kromě party průměrných českých fotbalistů. A proto se může nizozemský národní tým dívat na zbytek evropského šampionátu leda tak doma v televizi," napsal De Telegraaf.

Zdrcený De Ligt vzal vinu na sebe. Nevilla nadchli Češi: Mají zabijácký instinkt Zdrcený De Ligt vzal vinu na sebe. Nevilla nadchli Češi: Mají zabijácký instinkt Čtěte zde

Další velký deník De Volkskrant uvedl, že cesta Čechů k úspěchu vedla přes neutralizaci obránce Daleye Blinda. Česká republika dokázala zneškodnit veškerou individuální kvalitu, díky níž byli Nizozemci ve skupinové fázi tak nebezpeční, jednoduchým taktickým trikem: zastavte Blinda a zastavte Oranjes, poznamenal list. "Zvláště Blind, který je středem pozornosti v holandské herní struktuře, byl vystaven cílenému tlaku," napsal De Volkskrant.

Deník Algemeen Dagblad svůj komentář nadepsal titulkem: Smutný pád Oranjes nutí k vážnému přemýšlení. "Frenkie de Jong, Memphis Depay, Georginio Wijnaldum: Všichni zírali omráčení do prázdna. Trenér národního týmu Frank de Boer se tiše plahočil ke středovému kruhu. Na tribunách zůstala zdrcená oranžová legie, která odpoledne tak radostně táhla historickým městem," popisoval náladu Nizozemců po utkání v Budapešti.

"Promarněná vyložená šance Donyella Malena, následovaná zbytečnou červenou kartou pro Matthijse de Ligta nakonec vedla k porážce. Vyřazení se ale rozhodně neomezovalo pouze na tyto dva okamžiky: nizozemský tým i v širší perspektivě vážně zaostával," hodnotí Algemeen Dagblad. "V prvním skutečném turnajovém zápase selhal trenér a opory Oranjes téměř na všech frontách," konstatoval také deník, podle něhož například Memphis Depay hrál "nepředstavitelně špatně" a kapitán Wijnaldum působil unaveně a zcela ho překonala "česká hvězda a střelec" Tomáš Holeš.

Nizozemská média už řeší i budoucnost trenéra De Boera. Ten v rozhovoru s veřejnoprávní televizí NOS na otázku, zda odstoupí, odpověděl vyhýbavě: "Ještě nemusím odpovídat. Musíme o tom popřemýšlet." V analýze samotného zápasu kouč uvedl, že takové utkání rozhoduje jeden nebo dva momenty. "Malen takový měl. A krátce nato jsme byli v deseti. To je pak složité," poznamenal.

reklama