reklama

Den D: Bílek o Rosickém mlčí. Poláci ho viní z taktické lži

Tomáš Rosický. Jeho start v utkání proti Polsku je stále nejistý. Tomáš Rosický. Jeho start v utkání proti Polsku je stále nejistý. autor: Reuters
Polští fanoušci o výhře a postupu svého týmu nepochybují

Vratislav - Ani náznak informace o zdravotním stavu kapitána Tomáše Rosického neunikl během soboty z tábora českých fotbalistů.

Pár hodin před rozhodujícím zápasem skupiny A evropského šampionátu proti Polsku (20:45, online zde) tak čeští příznivci netuší, zda bude klíčový muž v sestavě Michala Bílka, či nikoliv.

Minimum informací jako by souznělo s názorem Poláků. Ti jsou přesvědčeni, že Rosického zranění Achillovy šlachy je zraněním pouze v uvozovkách. A viní kouče Bílka z taktické lži.

Trenér Smuda: Rosickému nic není, Češi blafují

„Píše se o jeho problémech s achillovkou, ale nevěřím, že nenastoupí. Podle mě Češi jen blafují,“ konstatoval polský trenér Franczisek Smuda na tiskové konferenci.

Zároveň ale naznačil, že by případná neúčast záložníka Arsenalu byla pro českého soupeře naprosto zásadním oslabením.

„Rosický je úžasný. Ať už svými přihrávkami, intuicí nebo tím, jak umí číst hru. Je to dokonalý hráč,“ nešetřil lichotkami Smuda.

Češi nejslabší?

Faktem je, že český kapitán skutečně problémy má. Netrénoval ani v pátek večer a pravděpodobnější tak je, že v klíčovém duelu usedne pouze na lavičku náhradníků.

Ať už Rosický nastoupí, či nikoli, Poláci jsou neochvějně přesvědčení o svém vítězství. Legenda polského fotbalu Zbigniew Boniek do médií prohlásil, že Češi jsou nejslabším týmem skupiny A a je proto povinností proti nim vyhrát.

Polští fans věří Orlům

Jeho krajané mají při hodnocení Bílkova výběru větší respekt. "Češi jsou silní, mají dobré hráče," říká jeden z příznivců na Rynku. Přesto většina Poláků má jasno."Vyhrajeme," hlásí svorně. Tím by "Orli" přepsali vlastní historii, protože v dlouhých dějinách finálového turnaje se jim zvítězit ještě nepodařilo. Ve svých tipech na přesný výsledek jsou bíločervení ještě odvážnější a neostýchají se počítat se dvěma či dokonce třemi vstřelenými brankami. "Skončí to 2:1 nebo 3:2. Lewandowski dá nejméně jeden gól," zní z většiny polských úst.

Lewandowski si myslí, že Poláci mohou dojít do finále

A právě Lewandowski, hvězdný útočník, který má z Dortmundu namířeno do Manchesteru United, nevidí postup do čtvrtfinále jako konečnou. „Ano, jistě, je náš základní cíl. Ale potom už se může stát cokoli,“ řekl polským novinářům.

Atmosféra ve Vratislavi je i přes vypjatost dnešního utkání přátelská, stejně jako v dosavadním průběhu Eura. Všichni Poláci jsou na české příznivce nesmírně milí. Budou takoví i v případě, že jejich miláčky český tým vyřadí z domácího šampionátu? Uvidíme večer.

Několik zajímavých skutečností před večerním zápasem Polsko - Česko:

- jakákoliv výhra zajistí Česku postup do čtvrtfinále
- ve čtvrtfinále Češi na Euru ještě nikdy neprohráli
- oba týmy se utkaly naposledy v roce 2009 (kvalifikace na MS), kdy Češi brankami Necida a Plašila vyhráli 2:0
- Poláci potřebují nutně vyhrát, aby postoupili
- v případě remízy postupují Češi, za předpokladu že Řecko neporazí Rusko
- žádný tým na Euru ještě neuhrál v základní skupině tři remízy (Poláci mají na kontě dvě)
- Poláci se do vyřazovací části velkého turnaje dostali naposledy v roce 1986 (na MS je tehdy rozstřílela Brazílie 4:0)
- Václav Pilař se trefil ve dvou utkáních po sobě, což se od dob Milana Baroše na Euru 2004 žádnému českému hráči nepodařilo

reklama