Stanciu si na Euru nezahraje, s Rumuny vypadl na Islandu. Slovenské naděje ještě žijí

9. 10. 2020 0:30
Fotbalisté Slovenska postoupili do finále kvalifikace o mistrovství Evropy po penaltovém rozstřelu s Irskem. O účast na závěrečném turnaji si svěřenci Pavla Hapala zahrají proti Severnímu Irsku, které taktéž po penaltách zdolalo Bosnu a Hercegovinu.
Radost slovenských fotbalistů po vítězném rozstřelu proti Irsku
Radost slovenských fotbalistů po vítězném rozstřelu proti Irsku | Foto: Reuters

Českou reprezentaci v základní skupině Eura ještě s Anglií a Chorvatskem doplní lepší z dvojice Srbsko - Skotsko. Finále jsou na programu 12. listopadu.

Vyrovnaný zápas v Bratislavě mohli rozhodnout hosté z Irska v prodloužení, ale trefili tyč. Slovensko se přiblížilo k druhé účasti na ME v samostatné historii díky rozstřelu, v němž domácím proměnili čtyři penalty, zatímco Irové dvakrát zaváhali.

Bosna a Hercegovina jako domácí favorit vedla od 14. minuty zásluhou Radeho Kruniče. Hosté vyrovnali necelou čtvrt hodinu po změně stran a po bezbrankovém prodloužení došlo rovněž na penalty. Proměnili je domácí hvězdy Miralem Pjanič a Edin Džeko ještě s Dinem Hotičem, Severní Irové se však prosadili čtyřikrát a postoupili.

Srbsko v prodloužení udolalo Norsko 2:1 díky Sergeji Milinkovičovi-Savičovi, který obstaral úvodní gól v 82. i postupový ve 103. minutě. Na cestě do "české" skupiny stojí Srbům Skotsko, které po bezbrankovém výsledku vyřadilo na penalty Izrael.

Maďarsko nezaváhalo v Bulharsku a vyhrálo 3:1. Maďaři nevstoupili do zápasu aktivně, přesto po 17 minutách vedli, poté co se prosadil stoper bundesligového Lipska Willi Orbán. Na něj po půli navázali Zsolt Klmár a Nemanja Nikolics, domácí snížili až v závěru. Maďarsko dál živí naději, že se na závěrečném turnaji představí ve skupině F v budapešťské Puskás Areně.

Ve finále je čeká Island, který k postupovému výsledku 2:1 s Rumunskem dotáhl Gylfi Sigurdsson. Záložník lídra anglické ligy Evertonu vstřelil už v první půli obě branky domácích, třetí mu nebyla uznána videorozhodčím kvůli ofsajdu. Hosté, za které odehrál 87 minut záložník pražské Slavie Nicolae Stanciu, po přestávce z penalty jen snížili.

Duel o poslední místo na závěrečném turnaji a svou premiérovou účast mezi elitou svedou výběry Gruzie, kterou vede slovenský kouč Vladimír Weiss, a Severní Makedonie.

Výsledky play off kvalifikace mistrovství Evropy ve fotbale podle umístění v Lize národů: