reklama

Za Vrbovou misí v Machačkale stojí jako šedá eminence Bokij, Brücknerova hvězda slavné éry Sigmy

Klub Anži Machačkala by měl Pavla Vrbu vykoupit od FAŘ částkou 10 milionů korun Klub Anži Machačkala by měl Pavla Vrbu vykoupit od FAŘ částkou 10 milionů korun autor: ČTK
Klíčovou postavou při vyjednávání angažmá Pavla Vrby a jeho českých spolupracovníků v Anži Machačkala byl Alexander Bokij, v 90. letech hráč úspěšné Sigmy Olomouc.

Praha - Jednání o odchodu Pavla Vrby z pozice trenéra české fotbalové reprezentace do služeb účastníka ruské ligy Anži Machačkala vrcholí. Příslušné smlouvy a finální dohody by mohly být údajně uzavřeny už dnes.

Ze zákulisí mezitím každopádně vyplavala zajímavá informace, že šedou eminencí, která stojí za chystanou dagestánskou misí Pavla Vrby a jeho spolupracovníků, je Alexander Bokij. Muž, kterého si velmi dobře pamatují zejména fanoušci Sigmy Olomouc.

"Saša byl nejlepší zahraniční posilou, co jsme kdy udělali," vzpomíná na obránce původem z Běloruska tehdejší ředitel hanáckého klubu Jiří Kubíček.

Obránce Bokij, který se Spartakem Moskva získal v sovětské lize dvakrát ligový titul, přišel do Sigmy vlastně na sklonku své hráčské kariéry, ve 33 letech. A zahrál si pak s ní i čtvrtfinále Poháru UEFA proti Realu Madrid. "S Michalem Kovářem tenkrát uhlídali i Butragueňa," usmívá se Kubíček.

Hlavním strůjcem té zlaté éry olomouckých úspěchů byl trenér Karel Brückner, který jako jeden z prvních v Evropě objevil kouzlo zónového bránění a presinku. Jen mu tehdy ve své vlastní terminologii říkal "pojďme honit tygra".

Bokij pak v Česku získal trenérské vzdělání a začal se pohybovat právě mezi Českou republikou a zeměmi bývalého Sovětského svazu. Trénoval Uničov, Prostějov, Trenčín, HFK Olomouc. "Naposledy byl před rokem v Hranicích, od té doby jsem s ním, přiznám se, nemluvil," říká Kubíček.

Vandas: Bokij by byl Vrbovi velkou oporou

Šampionát ovládlo Portugalsko. Program, výsledky, statistiky. Vše o Euru 2016 Šampionát ovládlo Portugalsko. Program, výsledky, statistiky. Vše o Euru 2016 Prohlédněte zde

V letech 2004-2012 si ale Bokij budoval pozici a vytvářel kontakty v Rusku. Jako skaut pracoval pro Spartak i Dynamo Moskva, stejnou roli pak zastával v Zenitu Petrohrad, kde se stal i sportovním ředitelem a šéftrenérem mládeže.

"Saša Bokij má výborné renomé a skvělé kontakty na území vlastně všech zemí bývalého Sovětského svazu. Svého času jsme spolupracovali na transferu Davida Zoubka do Dinama Minsk a Davida Sourady do Těreku Groznyj," podotýká hráčský agent Pavel Vandas.

"Pokud to dopadne, jak má, a Saša Bokij bude Pavlu Vrbovi dělat v Machačkale asistenta, tak to pro Vrbu bude ohromná pomoc. Bokij výborně zná tamní specifické prostředí, ví, jaké jsou tam zvyky, jak je tam třeba na některé věci reagovat a čemu se naopak vyhnout, umí pochopitelně dokonale česky i rusky," zdůrazňuje Vandas.

Vrba si chce s sebou do Machačkaly každopádně odvést Dušana Fitzela, až dosud manažera národního týmu. Deník Sport v této souvislosti zmínil i jméno Martina Ticháčka, trenéra brankářů Viktorie Plzeň.

Otazníky se však začaly objevovat kolem Karla Krejčího, který v minulé sezoně právě plzeňský klub přivedl k zisku mistrovského titulu a pak Viktorii opustil s oficiálním zdůvodněním, že se chce plně věnovat reprezentaci, kde působil jako Vrbův asistent.

Národní tým na Euru 2016 neuspěl, když vypadl už ve skupině. Ale přestože dostal Vrba a jeho realizační tým od předsedy Pelty důvěru i pro další období, Vrba se nakonec rozhodl přesměrovat svou kariéru do Dagestánu.

Přelijí se miliony z Dagestánu přes Strahov do Boleslavi?

Mádl: Vrbovo divadélko končí. Uchytí se jeho neupřímné móresy na Kavkaze? Mádl: Vrbovo divadélko končí. Uchytí se jeho neupřímné móresy na Kavkaze? Čtěte zde

Spekuluje se o finančních podmínkách celé transakce. Jisté je, že Vrbův kontrakt s Fotbalovou asociací ČR obsahuje takzvanou výstupní klauzuli. To znamená, že ten, kdo složí na dřevo určitou částku a získá souhlas Pavla Vrby, může si ho ze Strahova odvést. Zdroje se lehce různí, podle jedněch jde o částku 400 000 eur, podle druhých o 10 milionů korun, což by bylo v přepočtu podle aktuálního kurzu asi o 800 000 korun méně.

Když naopak Vrba na Strahov na sklonku roku 2013 přicházel, vyplatil ho Pelta na podobném principu od jeho předchozího zaměstnavatele, kterým byla Viktoria Plzeň. Tenkrát se mluvilo o sumě 8 milionů korun.

A do třetice se o výstupní klauzuli spekuluje v souvislosti s novým kontraktem Karla Jarolíma, podle všeho hlavního adepta na uvolněnou pozici reprezentačního kouče, v klubu FK Mladá Boleslav. Mělo by snad jít o sumu 10 milionů korun.

"Podrobnosti o kontraktech trenéra ani našich hráčů zásadně nesdělujeme," zachovává věci v tajnosti Josef Dufek, šéf mladoboleslavského klubu.

Nabízí se tedy úvaha, že sotva "dagestánské" peníze za Vrbu dorazí na Strahov, mohly by se vzápětí přestěhovat do Mladé Boleslavi za Jarolíma. To je však jen teorie, až příští dny ukážou, jak se celý "personalistický rébus" vyřeší doopravdy.

reklama