reklama

Žádné překvapení. Vrba z nominace na ME vyřadil Schicka a Marečka

Patrik Schick Patrik Schick autor: ČTK
Do konečné třiadvacetičlenné nominace české fotbalové reprezentace na mistrovství Evropy ve Francii se podle očekávání nevešli záložník Lukáš Mareček a útočník Patrik Schick, kteří už na nynější soustředění v Rakousku odcestovali v pozici náhradníků. Kouč Pavel Vrba o jejich vyřazení informoval na dnešní tiskové konferenci v Kranzachu.

Kranzach (Rakousko) - Do konečné třiadvacetičlenné nominace české fotbalové reprezentace na mistrovství Evropy ve Francii se podle očekávání nevešli záložník Lukáš Mareček a útočník Patrik Schick, kteří už na nynější soustředění v Rakousku odcestovali v pozici náhradníků. Kouč Pavel Vrba o jejich vyřazení informoval na dnešní tiskové konferenci v Kranzachu.

Vrba už před odjezdem do Rakouska avizoval, že Schick a Mareček jedou na soustředění jako náhradníci, i když upozornil, že jeho rozhodnutí nemusí být konečné.

Dvacetiletý Schick byl jediným úplným nováčkem v nominaci, šestadvacetiletý Mareček odehrál za reprezentaci jen dva březnové přípravné duely. Už 20. května kouč ze širší nominace vyškrtl obránce Ondřeje Zahustela, záložníka Jana Kovaříka a útočníka Matěje Vydru.

"Ti hráči to věděli už před soustředěním, chtěl jsem je vidět v akci, oba mě příjemně překvapili, o to složitější to pro mě bylo jim to dnes potvrdit," řekl Vrba. "Pokud by se ještě něco stalo, tak budu donominovat jen z těchto dvou hráčů," dodal.

Tři útočníci jsou na stejné startovní čáře

Vrba bere na Euro trojici brankářů, osm obránců, devět záložníků a tři útočníky. "Všichni tři útočníci jsou nyní na stejné startovní čáře. Máme tam typologicky dva vysoké hráče, k nim Davida Lafatu, se kterým se dá jít do kombinace a je to nejlepší střelec české ligy," uvedl kouč reprezentace.

V nominaci neschází žádná z tradičních opor, jež se zasloužily o postup z kvalifikace. Nechybí ani uzdravený kapitán Tomáš Rosický či Josef Šural s Davidem Pavelkou, kteří měli na jaře rovněž zdravotní potíže.

Deset hráčů bude na seniorském mistrovství Evropy startovat poprvé v kariéře. Na třetí pokus se premiérové pozvánky na Euro dočkal obránce Daniel Pudil, který na poslední chvíli vypadl z nominací na šampionáty v letech 2008 a 2012.

Vedle něj se na ME poprvé dostali také brankáři Tomáš Vaclík s Tomášem Koubkem, obránce Pavel Kadeřábek, záložníci Bořek Dočkal, Ladislav Krejčí, Jiří Skalák, Pavelka a Šural a útočník Milan Škoda. Naopak rekordmany jsou obě největší opory, brankář Petr Čech s kapitánem Rosickým, a záložník Jaroslav Plašil, které čeká už čtvrté Euro.

Český tým se nyní připravuje na soustředění v Rakousku, kde už odehrál přípravný zápas s Maltou a ve středu se utká s Ruskem. Hned poté se mužstvo vrátí domů a 5. června sehraje generálku před ME s Jižní Koreou. Na šampionát tým odletí 8. června a ve skupině se postupně utká s obhájcem titulu Španělskem, Chorvatskem a Tureckem.

Konečná nominace české fotbalové reprezentace na mistrovství Evropy ve Francii:

Pozice Jméno a příjmení Klub Počet startů Branky
Brankáři Petr Čech Arsenal 119 0
Tomáš Vaclík Basilej 6 0
Tomáš Koubek Liberec/Sparta Praha 2 0
Obránci Theodor Gebre Selassie Brémy 34 1
Pavel Kadeřábek Hoffenheim 16 2
Michal Kadlec Fenerbahce Istanbul/Sparta Praha 63 8
Tomáš Sivok Bursaspor 53 5
Roman Hubník Plzeň 25 3
Marek Suchý Basilej 26 0
Daniel Pudil Sheffield Wednesday 31 2
David Limberský Plzeň 36 1
Záložníci Bořek Dočkal Sparta Praha 23 6
Vladimír Darida Hertha Berlín 34 1
Tomáš Rosický Arsenal 101 22
Jaroslav Plašil Bordeaux 98 7
David Pavelka Kasimpasa 6 0
Daniel Kolář Plzeň 27 2
Ladislav Krejčí Sparta Praha 21 4
Jiří Skalák Brighton 8 0
Josef Šural Sparta Praha 10 1
Útočníci Tomáš Necid Bursaspor 37 10
David Lafata Sparta Praha 38 9
Milan Škoda Slavia Praha 8 3
reklama