Evropská bída, americká jízda. Levý, Kozel a Hašek vědí proč

Aleš Vávra Aleš Vávra
24. 6. 2014 6:00
Zatímco evropské týmy se na světovém šampionátu až na pár výjimek trápí, týmy ze Střední, Jižní i Severní Ameriky předvádějí zábavný a fyzický fotbal.
Chile, Uruguay, Kostarika, Kolumbie, USA. Budou i dál ničit evropské favority?
Chile, Uruguay, Kostarika, Kolumbie, USA. Budou i dál ničit evropské favority? | Foto: Reuters

Praha - Zatímco favorizované evropské týmy se na světovém šampionátu až na pár výjimek trápí, podceňované týmy ze Střední, Jižní i Severní Ameriky předvádějí fyzicky náročný a zábavný fotbal. Tak by se dala v kostce shrnout dvě úvodní kola základních skupin MS v Brazílii.

Chile přehrálo Španělsko, Kostarika utahala Italy, Uruguay poslala Anglii domů, Kolumbie rozstřílela Řeky, Američané přišli o výhru nad Portugalskem až v nastaveném čase.

To už není náhoda. Týmy z amerických kontinentů na domácí straně světa válí a Evropané se zatím jen těžko přizpůsobují jejich leckdy až zběsilému tempu.

Chile nebo Uruguay? To je jízda

"Zatím to tak opravdu vypadá. Největším překvapením je pro mě Kostarika, zklamáním naopak evropské celky Anglie, Rusko, Španělsko a taky Itálie, která hrála dobře proti Anglii, ale pak proti Kostarice ukázala překvapivé rezervy v kondici," řekl serveru Aktuálně.cz český fotbalový trenér Stanislav Levý. A vzápětí přidal vlastní analýzu.

"Když jsem viděl hrát Chile, USA nebo Uruguay, byla to jízda. Každý zápas jdou na maximum od začátku do konce. Napadají, presují a evropským celkům to činí velké problémy. Turnaj je dlouhý, je otázka, zda se jim podaří udržet nastavené tempo," uvedl Levý.

Současného kouče druholigových Pardubic Martina Haška výkony zmíněných celků překvapily. "Ano, říkalo se sice, že budou na svém kontinentu silnější, přesto jsem nečekal, že by mohli uspět proti špičkovým evropským celkům," poznamenal bývalý trenér pražské Sparty. Podle něj ušli v minulosti hodně nevyrovnaní a příliš emotivní Jihoameričané od posledního světového šampionátu kus cesty.

Jihoameričané už mají lepší organizaci

"Co si pamatuji, tak vždycky dojížděli buď na nedisciplinovanost, nebo na horší organizaci hry. Takové nedostatky ale u nich tentokrát nevidím. Jsem zvědavý, kam až to Kostarika nebo Kolumbie dotáhnou," dodal Hašek.

Pro Luboše Kozla, trenéra pražské Dukly, je největším překvapením šampionátu rovněž Kostarika. "Přiznám se, že v jedné z nejtěžších skupin jsem jim vůbec nevěřil. A oni jsou jasným postupujícím," zakroutil hlavou kouč.

Líbí se mu i další celky, například Chile, Kolumbie, Uruguay nebo Spojené státy. "Pro nás jsou to neznámá mužstva, ale jejich osy jsou tvořeny fotbalisty, kteří nastupují v předních evropských klubech. Mají velkou kvalitu a cítím z nich větší hladovost po úspěchu. Nevěří se jim a to je pro ně výhodnější pozice," dodal Kozel.

Náročné klima hraje významnou roli

Evropské týmy v čele se Španělskem jej pochopitelně hodně zklamaly, i když výjimky se jistě najdou. "Francie vypadá výborně," upozornil bývalý stoper pražské Slavie.

Všichni tři experti, tedy Levý, Hašek i Kozel, se shodli na tom, že významnou roli hraje podnebí v dějišti mistrovství. Už před turnajem se o náročných podmínkách pro Evropany hovořilo a samotné zápasy tento názor potvrdily.

"Zaujalo mě, že některé zápasy se hrají ve vysokém tempu a některé naopak v nízkém. Je to evidentně podle toho, na jakém místě se hraje. Je jasné, že se na vedro a vlhkost lépe adaptují jihoameričtí hráči," uvedl Hašek. "Vliv to prostě má. To klima je pro Evropany hodně atypické," souhlasil Kozel.

Pět obránců? Z toho trend nebude

Co se týče taktiky a rozestavení, odborníky zaujalo častější používání modelu s pěti obránci. Systém 5-3-2 se ale podle nich nestane žádným dlouhodobějším trendem, který by výraznější měrou mohl proniknout na evropské trávníky.

"Nemyslím si, že půjde o rozestavení, které se výrazněji ujme. Většina týmů na turnaji pokračuje v tradičním 4-2-3-1, které může přecházet ve 4-3-3," podotkl Stanislav Levý.

"Doufám, že tenhle styl výrazněji neprorazí. Pořád to totiž znamená preferenci defenzivní hry. Týmy to tak staví proto, aby eliminovaly nějaké přednosti soupeře, a ne aby samy tvořily. V některých zápasech to bylo úspěšné, ale vezměte si třeba Nizozemce. Proti Španělsku jim to fungovalo, ale když museli proti Austrálii tvořit, nešlo to. Museli se tak vrátit k ofenzivnějšímu rozestavení," vysvětlil Luboš Kozel.

 

Právě se děje

Další zprávy