Plzeň srazila Záhřeb proměněnou penaltou a je blízko prvnímu místu v Konferenční lize

26. 10. 2023 23:02
Plzeňští fotbalisté ve třetím kole Evropské konferenční ligy v Záhřebu porazili Dinamo 1:0, ve skupině C i potřetí zvítězili a mají na dosah postup do jarní vyřazovací fáze.
Tomáš Chorý
Tomáš Chorý | Foto: Tomáš Liška

Svěřenci trenéra Miroslava Koubka vedou tabulku "céčka" s devíti body, úřadující chorvatští mistři mají tři body stejně jako Ballkani a Astana, jejichž vzájemný souboj v Kosovu skončil výhrou kazachstánského týmu 2:1. Západočeši se příště v Konferenční lize za dva týdny utkají s Dinamem Záhřeb doma.

Zraněnou jedničku Staňka v plzeňské brance zastoupil mladík Baier místo zkušenějšího Slováka Tvrdoně, který chyboval při sobotní ligové porážce 0:3 v Liberci.

Oba týmy začaly hodně opatrně, první šanci si vytvořila v 18. minutě Viktoria. Kopic se na pravé straně dostal za domácí obranu a předložil míč Jirkovi, ale slovenský křídelník z dobré pozice těsně minul.

Za osm minut na druhé straně Bulat rozehrál přímý kop z úhlu do tyče a záložník Dinama o chvíli později vystřelil vedle. A Bulut v závěru první půle opět trefil brankovou konstrukci, tentokrát přímý kop "otřel" o břevno.

Plzeňští zahrozili ze standardní situace krátce po změně stran, jenže ani Cadu netrefil branku. Po hodině hry si Baier připsal zřejmě nejtěžší zákrok utkání, když vyrazil Vidovičovu pohotovou ránu.

Kalvach poté ve velké šanci neprostřelil domácího brankáře Nevističe, ale po následném závaru Bernauer v šestnáctce fauloval Hranáče a anglický rozhodčí Jones nařídil pokutový kop. Chorý nezaváhal a připsal si pátý soutěžní gól v sezoně.

Západočeši se v závěru soustředili na defenzivu a domácí nepustili do většího tlaku ani příležitostí. Hosté dokonce v nastaveném čase dostali míč podruhé do sítě, Šulcův zásah však neplatil kvůli ofsajdu.

Trápící se Dinamo prohrálo čtvrtý z posledních pěti soutěžních zápasů. Doma zaváhalo po sérii pěti vítězství, během níž porazilo i pražskou Spartu (3:1) na úvod srpnového 4. předkola Evropské ligy. Plzeňští v tomto ročníku Konferenční ligy včetně předkol udrželi neporazitelnost a vyhráli i pátý venkovní duel.

Utkání 3. kola skupiny C fotbalové Evropské konferenční ligy:

Dinamo Záhřeb - Viktoria Plzeň 0:1 (0:0)

Branka: 69. Chorý z pen. Rozhodčí: Jones - Betts, Lennard (všichni Angl.) - Gillett (video, Austr.). ŽK: Mišič, Emreli, Perič - Kalvach, Kopic. Diváci: 8407.

Dinamo: Nevistič - Moharramí (73. Kaneko), Ristovski, Perič, Ljubičič - Bulat (73. Kulenovič), Mišič - Špikič (56. Bernauer), Baturina, Vidovič - Emreli (56. Drmic). Trenér: Jakirovič.

Plzeň: Baier - Dweh, Hranáč, Jemelka - Kopic, Kalvach, Traoré, Cadu (85. Holík) - Jirka (85. Bucha), Šulc (90.+3 Hejda) - Chorý (78. Vydra). Trenér: Koubek.

Ballkani - Astana 1:2 (1:2)

Branky: 8. Kuč - 7. Hovhannisjan, 23. Bejsebekov.

1. Viktoria Plzeň 3 3 0 0 4:1 9
2. Dinamo Záhřeb 3 1 0 2 5:4 3
3. Ballkani 3 1 0 2 3:3 3
4. Astana 3 1 0 2 4:8 3