Plzni zachránil vítězství VAR. Viktoria už má jistý postup i první místo ve skupině

Aktualizováno 9. 11. 2023 21:01
Plzeňští fotbalisté ve čtvrtém utkání Evropské konferenční ligy doma porazili Dinamo Záhřeb 1:0, ve skupině C i počtvrté zvítězili a dvě kola před koncem si zajistili postup do jarní vyřazovací fáze z prvního místa.
Tomáš Chorý rozhodl o vítězství Plzně nad Dinamem Záhřeb i v odvetě
Tomáš Chorý rozhodl o vítězství Plzně nad Dinamem Záhřeb i v odvetě | Foto: Tomáš Liška

Domácí nastoupili ve stejné sestavě jako při nedělní ligové výhře 2:1 na Slavii. Pouze na lavičce začal stoper a kapitán Hejda.

První možnost si v 6. minutě vypracovalo Dinamo. Ristovského střelu zpoza šestnáctky vyrazil brankář Staněk, který po zranění hlavy opět nastoupil v ochranné helmě.

Hostujícímu gólmanovi Zagoracovi ve 25. minutě po vzdušném souboji s Chorým vypadl míč a plzeňský útočník ho dorazil do prázdné branky, ale rozhodčí gól neuznal kvůli útočnému faulu.

Západočeši pokračovali v tlaku. Po rohu Mišič zahrál v šestnáctce rukou a pokutový kop ve 35. minutě s přehledem proměnil Chorý, který tak dodatečně oslavil premiérovou nominaci do reprezentačního A-týmu.

Plzeňský útočník proměnil penaltu i před dvěma týdny při výhře 1:0 v Záhřebu.

Domácí poté mohli přidat pojistku, jenže Kalvachovu střelu vyrazil Zagorac a poté neuspěli ani dorážející Dweh s Caduem.

Těsně před pauzou ve stoprocentní šanci selhal Chorý, když sám před Zagoracem špatně zpracoval míč a trefil pouze gólmana.

Úřadující chorvatští mistři krátce po změně stran mohli vyrovnat, ovšem Špikič těsně minul. Dinamo poté bylo mnohem aktivnější než v první půli. Staněk neudržel míč po Mišičově ráně a sudí Sidiropulos po následném kontaktu domácího brankáře s Baturonou nařídil pro hosty pokutový kop. Ten však v 70. minutě po zásahu videorozhodčího a kontrole na monitoru zase odvolal.

V dramatickém závěru Viktorii opět pomohl VAR, který při Kulenovičově vyrovnávací brance odhalil těsný ofsajd.

Plzeňští tak v letošní Konferenční lize včetně předkol udrželi neporazitelnost a vyhráli devátý z deseti zápasů. Dinamo v Česku v evropských pohárech potřetí za sebou prohrálo.

Svěřenci trenéra Miroslava Koubka se v předposledním duelu "céčka" představí za tři týdny na hřišti Ballkani. Kosovský tým má na kontě čtyři body stejně jako Astana, jejichž dnešní souboj v Kazachstánu skončil 0:0. Dinamo je poslední v tabulce se třemi body.

Utkání 4. kola skupiny C fotbalové Evropské konferenční ligy:

Viktoria Plzeň - Dinamo Záhřeb 1:0 (1:0)

Branka: 35. Chorý z pen. Rozhodčí: Sidiropulos - Kostaras, Dimitriadis - Papapetru (video, všichni Řec.). ŽK: Chorý, Jirka, Staněk, Kliment, Dweh, Kalvach - Ristovski, Perkovič, Marin, Jakirovič (trenér). Diváci: 11.084.

Plzeň: Staněk - Dweh, Hranáč, Jemelka - Kopic, Traoré (90.+1 Sýkora), Kalvach, Cadu - Jirka (90.+1 Hejda), Šulc (74. Bucha) - Chorý (74. Kliment). Trenér: Koubek.

Dinamo: Zagorac - Perkovič, Ristovski, Perič, Ljubičič (79. Moharramí) - Bulat (46. Sučič), Mišič - Kaneko (88. Marin), Baturina, Špikič (67. Vidovič) - Emreli (46. Kulenovič). Trenér: Jakirovič.

Astana - Ballkani 0:0

1. Viktoria Plzeň 4 4 0 0 5:1 12
2. Ballkani 4 1 1 2 3:3 4
3. Astana 4 1 1 2 4:8 4
4. Dinamo Záhřeb 4 1 0 3 5:5 3