reklama

Český koeficient padl na hranu průšvihu, Sparta je ale blízko skupině Evropské ligy

Sparta po vítězství v poháru. Sparta po vítězství v poháru. autor: Milan Kammermayer
Bídný evropský podzim po sobě jizvy na další účasti českých klubů v pohárech pravděpodobně nezanechá. Tedy ne v sezoně 2021/2022.

Až třicáté místo patří České republice v hodnocení koeficientů evropských pohárů za letošní sezonu. Tuzemské kluby získaly 2,500 bodu, tedy stejně jako Bělorusko a Lichtenštejnsko.

Jednání ztroskotala, Schick v Lipsku končí. Římané chtějí českého střelce prodat Jednání ztroskotala, Schick v Lipsku končí. Římané chtějí českého střelce prodat Čtěte zde

Mizerný koeficient je výsledkem neúspěšného podzimu, kdy Sparta, Plzeň, Jablonec ani Mladá Boleslav nepřešly přes předkola Evropské ligy. Body sbírala pouze Slavia, v našlapané skupině Ligy mistrů jich ale tolik nebylo.

Výsledek z končící sezony nasazení pro přespříští ročník nejspíš neovlivní. Česko by mělo udržet patnáctou příčku, jež zaručuje pět celků v pohárech - dvou v kvalifikaci Ligy mistrů, jednoho v Evropské lize a dvou v nové soutěži, která začne v roce 2021 pod názvem Evropská konfederační liga.

Na Čechy se v žebříčku mocně dotahovalo Řecko, to ale v osmifinále přišlo o Olympiakos, svého posledního evropského zástupce. Čistě hypoteticky by mohlo do patnáctky ještě proskočit Švýcarsko, ale pouze za předpokladu, že by Basilej vyhrála všechny tři zbývající duely Evropské ligy - čtvrtfinále, semifinále i finále. Pokud by se tak skutečně stalo, český fotbal by přišel jednu pozici v Lize mistrů, a navíc by žádný z týmů nehrál Evropskou ligu, ale až konfederační ligu.

Černý scénář se ale rýsuje pro další sezony, počínaje tou 2022/2023. Česká republika si totiž odepíše nejvyšší koeficient v počítané pětiletce - 7,300 z ročníku 2015/2016, což by Česko podle aktuálních propočtů mohlo srazit až na 19. místo.

I Sparta fandí proti Basileji

Na vzdáleném obzoru se sice kupí mračna, blízká budoucnost je ovšem stále ještě slunečná. Veselo může být především na Letné, a to už v úterý večer. Pokud totiž ze zbývajících čtvrtfinálových duelů postoupí Šachtar Doněck a Sevilla, Sparta získá už nyní jistotu, že si v následující sezoně zahraje základní skupinu Evropské ligy.

Při postupu ukrajinského a španělského týmu by tak z Evropské ligy vypadly poslední dva kluby, které by v případě triumfu v celé soutěži poslaly Spartu do kvalifikačního předkola - Basilej a Wolverhampton.

reklama