Zklamaný Rosický: Bojujeme sami se sebou, Sparta ztrácí v Evropě kredit

David Janeczek David Janeczek
3. 8. 2017 22:44
Sparta Praha bude v letošní sezoně bez evropských pohárů. "Bylo důležité pro náš tým, abychom aspoň neprohráli a měli něco, od čeho se můžeme odrazit. Šance jsme na to měli, ale bohužel," mrzelo Tomáše Rosického, který naskočil za Spartu do druhého zápasu v řadě.
Tomáš Rosický během zápasu proti Bělehradu.
Tomáš Rosický během zápasu proti Bělehradu. | Foto: ČTK

Praha - Fotbalová Sparta nevyhrála ani třetí soutěžní zápas v sezoně. Po porážce s Bělehradem navíc Letenští končí už ve 3. předkole Evropské ligy.

Do druhého zápasu v řadě zasáhl Tomáš Rosický, který odehrál posledních 25 minut. Po příchodu bývalého záložníka Arsenalu se Sparta konečně dostala i do gólových příležitostí.

Nebyla škoda, že jste nenastoupil od první minuty?

Nebyl jsem na tom tak, abych mohl hrát od začátku. Spíš jsem doufal, že půjdu do zápasu za stavu 0:0 a nějaká ta šance na postup bude.

Odehrál jste s nastavením necelou půlhodinku a k postupu jste v té době potřebovali vstřelit čtyři góly. Nebyl váš nástup na hřiště zbytečný risk?

Po tom inkasovaném gólu jsme rázem museli dát čtyři góly. Bylo důležité pro náš tým, abychom aspoň neprohráli a měli něco, od čeho se můžeme odrazit. Šance jsme na to měli, ale bohužel.

Co znamená pro Spartu, že nebude hrát v letošní sezoně evropské poháry?

Jsme ve velice špatné situaci, protože když Sparta není v Evropě, tak ztrácí kredit. Musíme nadále pracovat a snažit se z toho dostat jako tým. Musíme si sednout s hlavami v dlani a vyříkat si to jako tým.

Nezbrzdily Spartu další změny v základní sestavě?

Můžeme se taky vymlouvat na změny v sestavě, ale je vidět, že naše hra je strašně upracovaná. Kombinace Bělehradu vypadaly mnohem lehčeji. My jsme se v první půli skoro do ničeho nedostali, měli jsme jen jednu střelu na branku od Martina Frýdka. V zápase, ve kterém potřebujete vyhrát o dvě branky, je to strašně málo. Ve druhém poločase to bylo v poslední půlhodině lepší a měli jsme šance. Je to škoda, protože se s nimi dalo v té poslední třetině hřiště hrát.

Není už čas ustálit základní sestavu?

Jedna z bolestí určení sestavy je, když se rodí nový tým. Tři soutěžní zápasy a pokaždé jsme hráli s diametrálně odlišnou sestavou. Tomu týmu to neprospívá, to je jasné. Jde o to, ať trenér najde něco ideálního. To jsou všechno otazníky, které budeme poznávat postupně.

Naskočil jste do druhého zápasu během jednoho týdne, začínáte se na hřišti cítit lépe?

To je normální. Po každém zápase by ten výkon měl být lepší, ale to je to, o čem jsem mluvil. Jde o herní kondici a tu nenahradíte ničím jiným než zápasy.
Pořád jde jen o části zápasů. Nedokážu říct, jak se bude můj zdravotní stav nadále vyvíjet. Nevím, kdy budu připravený od začátku.

Jak z té herní krize ven?

Podívejte se, musíte vše brát optimisticky. Vím to i ze své vlastní zkušenosti během zranění. Když nebudete optimistický, tak vás to semele. Jsem hráč Sparty, která se pro něco rozhodla a já tomu musím věřit. Pokud tomu věřit nebudeme, tak to bude ještě horší. Musíme se snažit společně z toho dostat. Nikdo nám nepomůže, musíme se zavřít v kabině a tam odtud to vyleze. Výsledek se ukáže až pak na hřišti, tohle jsou jen prázdná slova.

Fanoušci na Spartu během zápasu pískali. Co na to říkáte?

Po tom zápase s Bohemkou přišla zase úžasná návštěva a mě samozřejmě mrzí, že se lidem nemůžeme odvděčit lepším výkonem. Velké díky z mé strany za parádní atmosféru, kterou si tady nepamatuju ani z období před patnácti lety, když jsem na Letné hrál. Doufám, že lidé budou věřit stejně jako já.

Může být výhoda, že budete hrát už jen ligu. Tedy o teoretický přímý postup do Ligy mistrů?

Eventuální výhoda to může být, kdybychom byli sehraní a nebojovali tak trochu sami se sebou. Pokud tady spolu nevyrosteme jako tým, tak to pro nás výhoda nebude.