Demolice jako náplast na starý šrám. Slavia rozstřílela Šeriff Tiraspol 6:0

5. 10. 2023 22:33
Fotbalisté Slavie vyhráli i druhý zápas ve skupině Evropské ligy. V Edenu před téměř 18 tisícovkami diváků rozdrtili Tiraspol 6:0, navázali na úvodní vítězství 2:0 v Ženevě nad Servette a výrazně se přiblížili postupu. Pražané zůstali jediný gól za svou historicky nejvyšší výhrou v pohárech.
Mojmíru Chytilovi nevadila ani převaha hráčů Šeriffu
Mojmíru Chytilovi nevadila ani převaha hráčů Šeriffu | Foto: ČTK

Český vicemistr rozhodl proti moldavskému šampionovi už na začátku, v úvodních sedmi minutách se trefili Mojmír Chytil a Igoh Ogbu, před pauzu si pak dal vlastní gól Munashe Garananga. Po změně stran skórovali Ivan Schranz s Davidem Douděrou a podruhé v utkání Chytil.

Slavia po dvou kolech bez ztráty bodu vede skupinu o skóre před AS Řím, na jehož stadionu se představí v dalším zápase 26. října. V jarní části pohárů budou pokračovat tři ze čtyř mužstev. První celky z každé skupiny projdou do osmifinále, druzí v pořadí se v play off utkají o postup do stejné fáze s kluby z třetích příček v Lize mistrů. Týmy na třetích místech přejdou do nižší Evropské konferenční ligy. Slávisté soupeři částečně oplatili vyřazení v kvalifikaci Ligy mistrů z roku 2009, kdy vypadli po remízách 0:0 venku a 1:1 doma.

Trenér Pražanů Trpišovský nasadil do základní sestavy mimo jiné Chytila s Wallem a tah se mu záhy vyplatil. Norský záložník už ve čtvrté minutě po pěkné kombinaci předložil míč ze strany před branku a Chytil zblízka otevřel skóre. Letní posila z Olomouce skórovala v pohárech poprvé.

Pražané dali v posledních třech kolech české ligy jen dvě branky z penalt a v neděli v Teplicích vyšli při remíze 0:0 naprázdno, dnes ale měli produktivitu o poznání lepší. V sedmé minutě si na Masopustův centr z přímého kopu z pravé strany naběhl Ogbu a hlavou z druhého pokusu slávistů mezi tyče zvýšil.

Vítěz posledních osmi ročníků moldavské ligy, který vloni ve 3. předkole Ligy mistrů po dvou porážkách 1:2 vypadl s Plzní, byl viditelně zaskočený a dopředu prakticky nehrozil. Domácí s přehledem kontrolovali průběh a ve 39. minutě zvýšili. Zafeiris vypálil ve vápně a jeho pokus usměrnil za vlastního brankáře Garananga.

Červenobílí pokračovali v dominantním výkonu i po změně stran. Chytil ve 47. minutě prostrčil míč na Douděru a jeho přihrávku usměrnil do odkryté branky Schranz. Za dalších 11 minut se Pražané prosadili znovu. Po povedené kombinaci Koval vyrazil Chytilovu střelu a dobíhající Douděra si připsal první gól v pohárech.

Slávisty nezbrzdilo ani čtyřnásobné střídání v 66. minutě. Jeden z čerstvých hráčů Van Buren ještě velkou šanci neproměnil, ale v 71. minutě usměrnil Holešův pokus do sítě Chytil a radoval se z druhého gólu v utkání.

Pražané byli v tu chvíli jedinou branku od vyrovnání své rekordní výhry v pohárech z loňského července, kdy doma rozdrtili St Joseph's 7:0. Nakonec mohli výsledek zopakovat, ale hlavičku střídajícího Ogungbayie v nastavení srazil obránce. Šeriff utrpěl svou nejtěžší porážku v soutěžích UEFA.

Utkání 2. kola skupiny G fotbalové Evropské ligy:

Slavia Praha - Šeriff Tiraspol 6:0 (3:0)

Branky: 4. a 71. Chytil, 7. Ogbu, 39. vlastní Garananga, 47. Schranz, 58. Douděra. Rozhodčí: Delajod - Finjean, Jeanne - Gaillouste (video, všichni Fr.). ŽK: Tovar, Kiki, Mbekeli (všichni Tiraspol). Diváci: 17.844.

Slavia: Mandous - Masopust (78. Bořil), Ogbu, Holeš - Douděra (66. Tomič), Oscar, Zafeiris (66. Provod), Dumitrescu - Schranz (66. Van Buren), Wallem (66. Ogungbayi) - Chytil. Trenér: Trpišovský.

Tiraspol: Koval - Tovar (46. Badolo), Kiki, Garananga - Zohouri, Ademo (46. Vardar), Talal, Artunduaga (56. Apostolakis) - Mbekeli, Ricardinho (56. Ankeye) - Luvannor. Trenér: Bordin.

AS Řím - Servette Ženeva 4:0 (1:0)

Branky: 46. a 59. Belotti, 21. Lukaku, 52. Pellegrini.

1. Slavia Praha 2 2 0 0 8:0 6
2. AS Řím 2 2 0 0 6:1 6
3. Servette Ženeva 2 0 0 2 0:6 0
4. Šeriff Tiraspol 2 0 0 2 1:8 0