Nevídané finále Evropské ligy. Villarreal vyhrál 11:10 na penalty, rozhodl brankář

26. 5. 2021 23:56
Fotbalisté Villarrealu poprvé vyhráli Evropskou ligu. Ve finále v polském Gdaňsku nečekaně porazili favorizovaný Manchester United v dramatickém penaltovém rozstřelu 11:10. V normální hrací době i po prodloužení zápas skončil 1:1.
Smutný David de Gea jako jediný penaltu neproměnil
Smutný David de Gea jako jediný penaltu neproměnil | Foto: Reuters

Villarreal poslal do vedení ve 29. minutě Gerard Moreno, na začátku druhého poločasu odpověděl Edinson Cavani. Až v jedenácté sérii pokutových kopů rozhodl brankář Gerónimo Rulli, který svůj pokus proměnil a pak vychytal gólmana United Davida de Geu. Španělský tým v tomto ročníku Evropské ligy udržel neporazitelnost a zajistil si účast v příští sezoně Ligy mistrů.

Trenér Villarrealu Unai Emery se stal prvním čtyřnásobným vítězem Evropské ligy, když navázal na triumfy z let 2014 až 2016 s FC Sevilla. V čele historického pořadí se osamostatnil před Italem Giovannim Trapattonim. Naopak kouč manchesterského mužstva Ole Gunnar Solskjaer prodloužil čekání na premiérovou trofej.

Předchozí čtyři vzájemné zápasy ve skupině Ligy mistrů skončily bez branek a také dnes soupeři začali před téměř desetitisícovou povolenou návštěvou opatrněji. Hned z první velké šance ale ve 29. minutě padla branka. Parejo ze standardní situace ideálně našel Gerarda Morena a nejlepší střelec Villarrealu otevřel skóre.

Devětadvacetiletý španělský reprezentant Moreno si připsal jubilejní 30. soutěžní gól v sezoně a sedmý v Evropské lize, čímž se dotáhnul na čelo tabulky kanonýrů.

Sedmý tým uplynulé sezony španělské ligy krátce po změně stran nevyužil slibný závar v malém vápně a v 55. minutě inkasoval. Po rohu a několika odrazech míč propadnul ke Cavanimu a uruguayský kanonýr zblízka nezaváhal. Regulérnost gólu po dlouhém zkoumání potvrdil i videorozhodčí.

Angličtí vicemistři pak měli velkou převahu, ale druhý gól v normální hrací době nevstřelili. Dva Cavaniho pokusy zachytila obrana Villarrealu a Pogba v závěru hlavičkoval nad břevno.

V prodloužení tlak United zeslábnul. "Rudí ďáblové" se nedostali do větší šance až na situaci, kdy Rashford nepotrestal špatnou domluvu mezi Albiolem a Rullim.

Ve strhujícím rozstřelu skórovalo všech 20 hráčů do pole a svou penaltu proměnil i Rulli, naopak De Gea jako jediný selhal a pasoval argentinského protějška do role hrdiny. Španělský reprezentant De Gea od dubna 2016 pustil všech 36 penalt, kterým čelil.

Villarreal, vítěz Evropské ligy 2020-21
Villarreal, vítěz Evropské ligy 2020-21 | Foto: Reuters

Finále fotbalové Evropské ligy v Gdaňsku:

Villarreal CF - Manchester United 1:1 (1:1, 1:0), 11:10 na pen.

Branky: 29. Gerard Moreno - 55. Cavani. Rozhodčí: Turpin - Danos, Gringore - Letexier (video, všichni Fr.). Penaltu proměnili: Gerard Moreno, Raba, Alcácer, A. Moreno, Parejo, Moi Gómez, Albiol, Coquelin, Mario Gaspar, Pau Torres, Rulli - Mata, Alex Telles, Bruno Fernandes, Rashford, Cavani, Fred, James, Shaw, Tuanzebe, Lindelöf. Penaltu neproměnil: De Gea (United). ŽK: Capoue, Foyth - Bailly, Cavani. Diváci: 9500 (omezený počet).

Villarreal: Rulli - Foyth (88. Mario Gaspar), Albiol, Pau Torres, Pedraza (88. A. Moreno) - Parejo, Capoue (120.+3 Raba), Trigueros (77. Moi Gómez) - Gerard Moreno, Bacca (60. Coquelin), Pino (77. Alcácer). Trenér: Emery.

Manchester United: De Gea - Wan-Bissaka (120.+3 Mata), Lindelöf, Bailly (116. Tuanzebe), Shaw - Pogba (116. James), McTominay (120.+3 Alex Telles) - Greenwood (100. Fred), Bruno Fernandes, Rashford - Cavani. Trenér: