reklama

Fanoušci Lazia hajlovali v ulicích Glasgow, Celtic reagoval pověšeným Mussolinim

Toto video s hajlujícími fanoušky se objevilo na sociálních sítích ve čtvrtek.
Strašidlo rasismu obchází fotbalovou Evropu. Ve čtvrtek se o tom přesvědčilo Glasgow, kam přijelo hrát utkání Evropské ligy italské Lazio. Velká skupina fanoušků římského klubu před samotným zápasem v ulicích skotského města "hajlovala", podle médií se nacistický pozdrav objevil v hostujícím sektoru i při samotném utkání.

Na extremistické projevy ale domácí fotbalisté i fanoušci dokázali zareagovat. Celtic v zápase zvítězil 2:1, ač o poločase prohrával, a vede svoji skupinu Evropské ligy. Fanoušci zase v ochozech vyvěsili transparenty, kterými se ostře vymezili vůči rasistům z řad příznivců Lazia.

Kromě vulgárních urážek se objevila také kresba s motivem smrti Benita Mussoliniho, fašistického vůdce Itálie z období druhé světové války. Ten byl v roce 1945 popraven italskými partyzány a následně za nohy pověšen na konstrukci benzinové stanice v Miláně. "Následujte svého vůdce," stálo vedle viselce na transparentu, který se objevil na tribuně v Celtic Parku. 

Lazio přitom nemá problémy s rasistickými projevy poprvé. Před týdnem UEFA oznámila, že Římanům kvůli nenávistným projevům fanoušků z říjnového duelu s francouzským Rennes uzavře část stadionu pro další pohárové utkání, v němž bude hostit právě Celtic. 

Už na jaře UEFA řešila hajlující fanoušky Lazia při utkání Evropské ligy v Seville. V roce 2017 zas obletěly svět zprávy o tom, jak při římském derby fanoušci Lazia zneuctili památku oběti holocaustu Anny Frankové. 

reklama