Liberec prohrál ve Fiorentině o tři branky a postup už je spíše jen v teoretické rovině

Aktualizováno 4. 11. 2016 0:32
Slovan Liberec prohrál ve Fiorentině 3:0 a v tabulce získal ve čtyřech zápasech pouhý bod. Na druhý Karabach sice Slovan ztrácí ještě dosažitelných šest bodů, ale musel by se spoléhat na výsledky ostatních zápasů ve skupině.
EL, Fiorentina - Slovan Liberec: radost Fiorentiny
EL, Fiorentina - Slovan Liberec: radost Fiorentiny | Foto: Reuters

Florencie - Fotbalisté Liberce prohráli ve 4. kole skupiny Evropské ligy na půdě Fiorentiny 0:3 a jejich postupové šance před závěrečnými dvěma zápasy jsou už spíše jen teoretické. Slovan s mnoha absencemi především v obraně prohrával ve Florencii od 30. minuty, kdy Josip Iličič proměnil penaltu. Druhý gól lídra tabulky přidal ve 42. minutě Nikola Kalinič a skóre uzavřel po pauze Sebastián Cristóforo.

Severočeši s Fiorentinou po domácím utkání prohráli i venku a s jediným bodem uzavírají tabulku skupiny. V posledních dvou zápasech jim k posunu na postupové druhé místo nemusejí stačit ani dvě výhry. V dalším utkání Slovan 24. listopadu přivítá Karabach a skupinu uzavře duelem na půdě PAOK Soluň.

"Ztrácíme šest bodů. Dokud to není úplně matematicky vyloučeno, budeme se o to prát. Budeme doma chtít Karabach porazit, abychom potěšili fanoušky a zlomili tu domácí nepříznivou sérii," řekl obránce Vladimír Coufal.

Liberec překvapil brankářem

V liberecké brance překvapivě dostal před Dúbravkou přednost Hladký, který si odbyl premiéru v pohárech. Severočechům kvůli zdravotním potížím chyběli hned tři stopeři a tak ve středu obrany netradičně nastoupil obvykle pravý bek Coufal, místo něhož hrál na straně Sýkora.

Liberec se v úvodu držel a Fiorentina poprvé zahrozila až po čtvrthodině, kdy Iličič přízemní střelou zpoza vápna trefil tyč. O chvíli později potkala hosty další velká nepříjemnost. Zranil se totiž jediný klasický stoper v sestavě Hovorka, se slzami v očích opustil trávník na nosítkách a místo něj naskočil Nitrianský.

"Zásah to byl v tu chvíli velký, David je lídrem té obranné čtyřky," podotkl trenér Jindřich Trpišovský. Hovorka má podle všeho poraněné koleno.

V 21. minutě měli blízko ke gólu i Severočeši. Bartl povedeným centrem z přímého kopu našel nabíhajícího Folprechta, jehož střelu z voleje vytáhl domácí gólman nad břevno.

Po půlhodině Liberec v poslepované sestavě poprvé inkasoval, i když vedení domácím prakticky daroval. Súkenník ve vápně podrazil Iličiče a nejaktivnější hráč Fiorentiny sám s přehledem proměnil nařízený pokutový kop ranou do středu branky.

Ve 42. minutě Liberec nabídl "Fialkám" i druhý gól. Coufal netrefil míč po dlouhém nákopu, k balonu se díky tomu dostal Kalinič a po kličce Hladkému pohodlně skóroval do prázdné branky. Navázal tak na úvodní dvě branky z prvního vzájemného duelu před 14 dny, jimiž rozhodl o výhře Fiorentiny na severu Čech 3:1.

"První dva góly jsme soupeři darovali. První gól, penalta, asi byla. Neviděl jsem to, nevím. Před druhým gólem ztráta míče, kdy jsme byli roztažení. Oni jsou tak geniální, že viděli mezeru. Ještě jsem se to snažil zachránit, ale přeskočilo mi to nohu a tím pro nás zápas asi skončil," uvedl Coufal.

Hosté se po přestávce ještě snažili utkání zdramatizovat, ale na zvrat neměli. Bartl sice v 70. minutě dostal míč do sítě, ale gól kvůli ofsajdu neplatil. Sedmý celek italské ligy kontroloval průběh a v 73. minutě přidal třetí trefu střelou k tyči zpoza vápna Cristóforo.

"Všichni víme, v jaké jsme situaci. Každá porážka je nepříjemná, ale je to jiný druh porážky než prohrát třeba na Bohemce. Spíš nás mrzí ty ztráty bodů předtím, to nám proteklo mezi prsty. Tenhle zápas byl v tomhle složení strašně těžký," řekl Trpišovský.

Utkání 4. kola základní skupiny J fotbalové Evropské ligy:

ACF Fiorentina - Slovan Liberec 3:0 (2:0)

Branky: 30. Iličič z pen., 42. Kalinič, 73. Cristóforo. Rozhodčí: Stavrev - Kirovski, Kostadinov - Meckarovski, Jakimovski (všichni Mak.). ŽK: Tomovič - Súkenník, Bartošák. Diváci: 11.583.

Fiorentina: Tatarusanu - Tomovič, Rodríguez, De Maio, Milič - Sánchez, Valero (79. Babacar), Cristóforo, Chiesa - Iličič (69. Vecino) - Kalinič (86. Bernardeschi). Trenér: Sousa.

Liberec: Hladký - Sýkora (79. Navrátil), Coufal, Hovorka (17. Nitrianský), Bartošák - Súkenník - Bartl, Ševčík, Folprecht, Vůch - Markovič (59. Komličenko). Trenér: Trpišovský.