Souček pomohl gólem West Hamu, o výhru Glasgow se postaral exslávista Sima

Aktualizováno 21. 9. 2023 23:44
Finalista minulého ročníku Evropské ligy AS Řím vstoupil do nové pohárové sezony výhrou 2:1 v Moldavsku. Příštího soupeře pražské Slavie Šeriff Tiraspol porazil 2:1. Glasgow Rangers zvítězili ve skupině C, kde hraje také Sparta, nad Betisem Sevilla 1:0 gólem exslávisty Abdallaha Simy.
Tomáš Souček slaví gól v utkání Evropské ligy
Tomáš Souček slaví gól v utkání Evropské ligy | Foto: Reuters

Vítěz Evropské konferenční ligy West Ham United s několika náhradníky v sestavě se doma trápil se srbským nováčkem v pohárové Evropě Bačkou Topola. Dlouho prohrával, ale nakonec i díky hlavičce střídajícího Tomáše Součka vydřel výhru 3:1. Ani další favorit FC Liverpool nenastoupil v Linci v plné síle, ale nepříznivý vývoj otočil a vyhrál také 3:1.

Tiraspol, který se za dva týdny ve skupině G představí v Edenu, byl zpočátku nebezpečnější a Mbekeli trefil tyč. Ale ve čtvrté minutě nastavení prvního poločasu vstřelil argentinský mistr světa Paredes první gól po letním návratu do Říma z Juventusu. Hodně mu pomohla teč jednoho z domácích obránců. Paredes přitom přišel na trávník až v průběhu prvního poločasu místo zraněného Sanchese.

Italský trenér domácích Roberto Bordin proti krajanům vymyslel úspěšnou taktiku, která vedla k vyrovnání, o něž se postaral Kolumbijec Tovar. Ale v 65. minutě prošel domácí obranou Belgičan Lukaku a zařídil vítězství. V hektickém závěru dostal červenou kartu domácí Joao Paulo za protesty.

Do branky Betisu se v Glasgow na rozdíl od sobotního debaklu 0:5 v Barceloně postavil uzdravený Bravo a dlouho držel čisté konto. Až ho překonal Senegalec Sima, který byl při tom, když před dvěma lety Slavia na stejném stadionu porazila Rangers 2:0.

Liverpool poprvé od roku 2017 chybí v Lize mistrů a vypadalo to, jako by nižší soutěž nebral příliš vážně. Trenér Klopp šetřil několik opor včetně brankáře Alissona, argentinského mistra světa Mac Allistera a útočného tandemu Salah - Gakpo na nedělní zápas s West Hamem.

Už ve 14. minutě po rohovém kopu rozjásal rakouské diváky Flecker střelou z hranice šestnáctky. Po změně stran ale Uruguayec Núněz z penalty vyrovnal a Kolumbijec Diaz strhl vedení na stranu hostů. Egypťan Salah nastoupil až v závěru a ještě stihl parádní sólo zakončit třetím gólem. LASK ani v pátém zápase proti nějakému týmu z Premier League neuspěl.

Jestliže Klopp šetřil některé opory, pak trenér West Hamu Moyes poslal na hřiště proti srbskému týmu prakticky béčko. Ze základní jedenáctky, která v sobotu nastoupila proti Manchesteru City, zbyli jen dva záložníci. I Souček s Coufalem seděli na lavičce. Stanič dokonale využili nedorozumění v obraně, ale po hodině hry se domácí přece jen prosadili. Souček si zahrál jen poslední čtvrthodinu a po rohovém kopu zpečetil výhru.

Bayer Leverkusen potvrdil formu, která ho vynesla po čtyřech kolech do čela bundesligy. Švédského mistra Häcken, který hraje vůbec poprvé skupinovou fázi, nijak nešetřil. Wirtz a Maročan Adli během úvodních šestnácti minut zajistili hostům náskok a Boniface s Hofmannem ve druhém poločase výhru zpečetili.

V brance domácích dostal podobně jako v Německém poháru příležitost Matěj Kovář, zatímco v bundeslize je jen náhradníkem, a několikrát svůj tým podržel. Hložek přišel na trávník na poslední čtvrthodinu.

Villarreal, vítěz Evropské ligy z roku 2021, po nevydařeném startu do sezony vyměnil trenéra a nový kouč Pacheta po úspěšném debutu ve španělské lize musel strávit porážku 0:2 na hřišti Panathinaikosu Atény. Postarali se o ni Ioannidis a Slovinec Šporar, který ho ve druhém poločase vystřídal.

Freiburg loni vyhrál ve stejné soutěži v Pireu 3:0 a i tentokrát si z řeckého přístavu odvezl tři body. Maďar Sallai si po brance v přípravném zápase s Českou republikou přenesl střeleckou formu i do klubu a Ital Grifo proměnil v závěru prvního poločasu penaltu. Maročan Kábi sice pokaždé vyrovnal, ale na třetí gól Philippa už nikdo neodpověděl.

Gólovou přestřelku viděli i diváci v Amsterodamu. Ajaxu se v nizozemské lize nedaří, z pěti zápasů vyhrál jen jeden, ale proti Olympique Marseille začal ve velkém stylu. Za dvacet minut vedl 2:0. Francouzský klub se den před zápasem rozešel se španělským trenérem Marcelinem hlavně kvůli protestům fanoušků, ale i bez něj dokázal během osmnácti minut vyrovnat a zvládl to i po třetím gólu Ajaxu.

Fotbalová Evropská liga - 1. kolo skupin:

Skupina A:

West Ham - Bačka Topola 3:1 (0:0)

Branky: 66. vlastní Petrovič, 70. Kudus, 83. Souček - 48. Stanič.

Olympiakos Pireus - Freiburg 2:3 (1:2)

Branky: 40. a 75. Kábi - 9. Sallai, 45.+6 Grifo z pen., 86. Philipp.

1. West Ham 1 1 0 0 3:1 3
2. Freiburg 1 1 0 0 3:2 3
3. Olympiakos Pireus 1 0 0 1 2:3 0
4. Bačka Topola 1 0 0 1 1:3 0

Skupina B

Brighton - AEK Atény 2:3 (1:2)

Branky: 30. a 66. Joao Pedro obě z pen. - 11. Sidibe, 40. Gačinovič, 84. Ponce.

Ajax Amsterodam - Olympique Marseille 3:3 (2:2)

Branky: 9. Borges, 20. Berghuis, 52. Taylor - 8. a 78. Aubameyang, 23. Claus. ČK: 90.+1 Vos (Ajax).

1. AEK Atény 1 1 0 0 3:2 3
2. Ajax Amsterodam 1 0 1 0 3:3 1
Marseille 1 0 1 0 3:3 1
4. Brighton 1 0 0 1 2:3 0