Jablonec odvetu s Celtikem nezvládl, v play off konferenční ligy narazí na Žilinu

12. 8. 2021 23:44
Fotbalisté Jablonce dvojzápas 3. předkola Evropské ligy se Celticem Glasgow neotočili. Severočeši po domácí porážce 2:4 podlehli skotskému vicemistrovi i ve venkovní odvetě, tentokrát jasně 0:3, a do závěrečného předkola nepostoupili. Dva góly dal David Turnbull a po něm se prosadil ještě James Forrest.
Florent Poulolo a Martin Doležal
Florent Poulolo a Martin Doležal | Foto: ČTK

Jablonečtí po vyřazení z kvalifikace Evropské ligy přešli do závěrečného 4. předkola nově vzniklé Evropské konferenční ligy (EKL), v němž si zahrají s Žilinou. Začnou dvojutkání příští čtvrtek doma, odveta na Slovensku je na programu o týden později. Za postup do skupiny EKL je bonus 2,94 milionu eur (75 milionů korun).

Severočeši nenavázali na Spartu, která vloni na podzim ve skupině Evropské ligy dvakrát porazila Celtic vysoko 4:1. Jablonečtí v pohárech z kvalifikace do hlavní fáze ještě nikdy neprošli, před třemi lety postoupili do skupiny Evropské ligy přímo bez nutnosti hrát předkola.

"Myslím si, že to dnes na 3:0 nebo na to, abychom nedali ani gól, nebylo. Mrzí mě, že jsme tu nevstřelili žádnou branku. Vypadli jsme, máme ještě jednu opravu a dvojzápas Evropské konferenční ligy s Žilinou," řekl v nahrávce pro média jablonecký trenér Petr Rada.

Před týdnem jeho svěřenci dvakrát inkasovali během úvodních 16 minut a tentokrát mohli o čisté konto přijít ještě rychleji. Hned v první minutě se dostal sám před gólmana Hanuše Furuhaši, který se v posledním kole skotské ligy blýskl hattrickem, ale jabloneckého brankáře nepřekonal.

Ve 14. minutě už japonský útočník Hanuše propálil, radost mu však zkazil ofsajd. Domácí před téměř vyprodaným hledištěm Celtic Parku pro více než 60 tisíc diváků otevřeli skóre v 26. minutě. Jablonečtí před šestnáctkou ztratili míč, Taylor přiťukl Turnbullovi a ten po zemi prostřelil Hanuše.

"Myslím, že pro fotbal je jen dobře, když je takováhle kulisa jako dnes. Většina hráčů před takovou kulisou ještě nehrála, ale myslím, že to na nich nezanechalo nějaké stopy. Hráli jsme od první minuty, co jsme chtěli. Pak jsme ale dostali zbytečný gól. Pleštil tam uklouzl, oni se dostali k balonu a do vedení 1:0," konstatoval Rada.

Hned po změně stran upadl ve vápně po ostrém zákroku hostující Pleštil, ale německý sudí Siebert penaltu neodpískal. Vzápětí pálil kousek nad Považanec, který před šesti lety s Duklou Praha vyhrál v Glasgow nad Celticem přípravný zápas 5:3.

V 55. minutě domácí pojistili svůj náskok. Turnbull po přihrávce od McGregora napřáhl zpoza vápna a ranou k tyči překonal Hanuše. "V kabině nebyla žádná poraženecká nálada, v druhém poločase jsme ještě chtěli být nebezpeční dopředu. Vytvářeli jsme si nějaké šance, ale ta střela soupeře zpoza šestnáctky na 2:0 byla rozhodující," mínil Rada.

Krátce nato mohli Jablonečtí snížit, ale ani jednu ze dvou velkých šancí neproměnili. Bývalého brankáře anglického reprezentace Harta nepřekonal v 63. minutě osamocený Doležal a chvíli po něm ani Kratochvíl.

"Škoda, že jsme nedali aspoň gól, šance jsme měli. Nemuselo to skončit takhle. Já mohl dát gól, Doli (Doležal) taky. Měl jsem to jednoznačně dát. Měl jsem to na malém vápně, ale obránce mě v poslední chvíli zatáhl, takže jsem to trefil do gólmana," řekl Kratochvíl.

V 72. minutě inkasovali hosté potřetí. Édouard ještě svůj únik proti Hanušovi neproměnil, ale dorážející Forrest už balon dotlačil do sítě. Jablonečtí nevyhráli čtvrtý soutěžní zápas po sobě a inkasovali v nich 12 branek. Severočechům nebyl v Celtic Parku souzen ani jeden gól, pokus střídajícího Čvančary v 82. minutě zastavil obránce Taylor.

Odvetné utkání 3. předkola fotbalové Evropské ligy:

Celtic Glasgow - FK Jablonec 3:0 (1:0)

Branky: 26. a 55. Turnbull, 73. Forrest. Rozhodčí: Siebert - Seidel, Koslowski (všichni Něm.). ŽK: Furuhaši, Montgomery - Kratochvíl, Holík. První zápas: 4:2, postoupil Celtic.

Celtic: Hart - Ralston, Welsh, Starfelt, Taylor - Turnbull (73. Ajeti), Rogic (73. Soro), McGregor (84. Bitton) - Forrest, Furuhaši (65. Édouard), Christie (73. Montgomery). Trenér: Postecoglou.

Jablonec: Hanuš - Holík, Kubista, Zelený, Krob - Považanec (88. Martinec) - Pleštil (70. Malínský), Houska, Kratochvíl, Pilař (88. Smejkal) - Doležal (70. Čvančara). Trenér: Rada.