Liberec slaví postup do Evropské ligy díky penaltě, Plzeň kvůli ní naopak končí

1. 10. 2020 21:03
Fotbalisté Liberce vyhráli v závěrečném 4. předkole Evropské ligy doma nad APOEL Nikósie díky brance z pokutového kopu v páté minutě nastavení 1:0 a popáté v historii a poprvé od sezony 2016/17 si v pohárech zahrají v základní skupině. Naopak Plzeň podruhé v řadě v kvalifikaci neuspěla, v Izraeli podlehla Hapoelu Beer Ševa 0:1 po gólu z penalty už ve čtvrté minutě utkání.

Liberecký trenér Hoftych nasadil svou obvyklou sestavu, z níž celkem sedm hráčů nehrálo od začátku při prohře 0:3 v posledním ligovém duelu s Pardubicemi.

V zahajovací jedenáctce APOELu nechyběl bývalý útočník Sheffieldu Wednesday Nuhiu, jenž hned ve třetí minutě zahrozil. Po úvodním náporu hostů se ve třetí minutě dostal ke střele, ale Kačaraba ji zblokoval.

Po necelé čtvrthodině zakončoval Nuhiu znovu a míč se po jeho hlavičce otřel o břevno. Severočeši brzy vyrovnali hru a ve zbytku první půle převládl na trávníku taktický boj. Nebezpečnější ale dál byl nejúspěšnější celek kyperské historie a čtvrtfinalista Ligy mistrů z roku 2012. Těsně za polovinou úvodního dějství zachránil domácí brankář Nguyen, který dobře vyběhl proti Ndongalaovi.

Ještě více liberecký gólman podržel svůj tým sedm minut po pauze, kdy zblízka vychytal Nuhiua. APOEL, který před třemi lety vyřadil v závěrečném 4. předkole Ligy mistrů Slavii, byl silnější na míči, ale Slovan díky bojovnosti odolával. V 80. minutě se domácí marně dožadovali penalty poté, co Kačaraba upadl ve vápně po zákroku Jorgeho.

Když už se zdálo, že opatrný zápas směřuje do prodloužení, dočkali se Severočeši přece jen penalty. Po hlavičce střídajícího Rabušice zahrál rukou ve vápně Geraldes a guinejský záložník Mara v páté minutě nastavení nezaváhal.

Severočeši vítězstvím nad APOELem završili úspěšné vystoupení v kvalifikaci Evropské ligy. Ve 2. předkole vyhráli 5:1 na stadionu litevského Riteriai a o kolo dále porazili rumunský FSCB na jeho hřišti 2:0. Kvůli koronavirové pandemii se celá kvalifikace pohárů hraje bez diváků a s výjimkou 4. předkola Ligy mistrů jen na jedno utkání místo dvou.

Trojici soupeřů pro základní skupinu pozná Liberec v pátek při losu ve švýcarském Nyonu. V osudí budou také Slavia a Sparta.

Plzeň na postup neměla nárok

Naopak v něm bude opět chybět Viktoria. Hapoel rozhodl zápas ve městě Petah Tikva už ve čtvrté minutě, kdy Josué proměnil penaltu po faulu Aleše Hrušky.

V plzeňské základní sestavě dostal šanci záložník Bucha místo Káčera. Nechyběl ani stoper a kapitán Brabec, který kvůli zranění kotníku nedohrál nedělní ligový zápas s Brnem.

Hostům se začátek vůbec nepovedl. Po Acolatseho akci chtěl brankář Hruška vyboxovat míč, ve vzduchu ale vedle spoluhráče Kalvacha trefil také Agudela a srbský rozhodčí Jovanovič nařídil pokutový kop. Ten s přehledem proměnil Portugalec Josué.

Viktorii dělal problémy především pohyblivý křídelník Acolatse. Po jeho dalším centru v 16. minutě zakončoval v šestnáctce Agudelo, ale Hruška tentokrát nezaváhal a střelu pohotově vykopl.

Plzeňští působili hodně staticky a za první poločas si nevypracovali žádnou větší šanci. Jen těsně před pauzou Kalvachovu dalekonosnou ránu z přímého kopu chytil gólman Levita.

Hráči Beer Ševy odstartovali lépe i po změně stran a měli blízko k druhé brance. Nejprve Agudelo v 53. minutě trefil tyč, vzápětí Kabhovu střelu po dalším individuálním průniku zneškodnil Hruška a plzeňský gólman poté včasným vyběhnutím vychytal i Goldberga.

Západočeši ve druhém dějství poprvé zahrozili po hodině hry, kdy Kopic hlavičkoval vedle. Nejblíže vyrovnání byla Plzeň v 67. minutě. Buchovu střelu vyrazil brankář Levita, který pak s problémy zlikvidoval i Čermákovu dorážku. Na druhé straně Acolatse utekl obráncům a jeho přízemní pokus se otřel o tyčku.

Hosté si v závěru nedokázali vytvořit souvislý tlak a až na Hejdovu nepřesnou hlavičku se nedostali do větších možností. Čeští vicemistři nenavázali na tři roky staré výhry nad Beer Ševou ve skupině Evropské ligy při své poslední účasti v soutěži.

Utkání 4. předkola fotbalové Evropské ligy:

Slovan Liberec - APOEL Nikósie 1:0 (0:0)

Branka: 90.+5 Mara z pen. Rozhodčí: Ekberg - Culum, Hallberg (všichni Švéd.). ŽK: Kačaraba, Hromada, Matoušek - Nuhiu, De Vincenti. Bez diváků.

Liberec: Nguyen - Koscelník, Kačaraba, Tijani, Mikula - Hromada, Mara - Pešek (79. Matoušek), Beran (55. Rabušic), Mosquera - Hilál. Trenér: Hoftych.

APOEL: Silva - Nsue, Jorge, Sielis - Geraldes, De Vincenti, Tuhámí, Zahid, Tamarí (83. Klonaridis) - Ndongala (68. Atzili), Nuhiu. Trenér: Uzunidis.

Hapoel Beer Ševa - Viktoria Plzeň 1:0 (1:0)

Branka: 4. Josué z pen. Rozhodčí: Jovanovič - Stojkovič, Mihajlovič (všichni Srb.). ŽK: Kabha, Dadia, Levita - Hruška, Hejda. Bez diváků.

Beer Ševa: Levita - Dadia, Miguel Vítor, Taha, Goldberg - Bareiro, Kabha, Josué - Sallalich (90.+1 Keltjens), Agudelo (75. Varenne), Acolatse (81. Yosefi). Trenér: Abukasis.

Plzeň: Hruška - Havel, Hejda, Brabec, Limberský - Bucha (89. Pernica), Čermák, Kalvach - Ba Loua (62. Kayamba), Ondrášek (80. Beauguel), Kopic. Trenér: Guľa.

Fotbalová republika, díl čtvrtý: Tak bojovali s covidem i Prasekem ve Stěžerech | Video: Sport