Gól do šatny potopil Viktorii, v Lisabonu doplatila na zbytečné ztráty míče a podlehla Sportingu 0:2

8. 3. 2018 23:21
Plzeň nedala v úvodním duelu osmifinále Evropské ligy ani gól a v odvetě ji za týden čeká ve Štruncových sadech těžká práce.
Fredy Montero dal Plzni oba góly Sportingu
Fredy Montero dal Plzni oba góly Sportingu | Foto: Reuters

Lisabon - Fotbalisté Plzně v úvodním osmifinále Evropské ligy prohráli na hřišti Sportingu Lisabon 0:2 a vzdálil se jim premiérový postup mezi nejlepší osmičku soutěže.

Na stadionu Josého Alvaladeho se v obou poločasech trefil útočník Fredy Montero. Viktoria v Evropské lize prohrála po pěti zápasech. Odveta na západě Čech se hraje za týden.

V základní sestavě Plzně chyběl nemocný Kopic, kterého v záloze nahradil Petržela. Ani na lavičce Sportingu nebyl nejlepší střelec portugalského týmu Dost, jenž nestihl doléčit svalové zranění.

Domácí hráči začali očekávaným náporem a poprvé vážně zahrozili v 19. minutě. Po rychle rozehraném přímém kopu se ke střele dostal Ruiz, ale Hruška míč vykopl. O chvíli později Acuňa z dálky napálil břevno.

Hosté nehráli proti favoritovi ustrašeně a snažili se útočit. Po Limberského centru Řezník hlavičkoval jen do náručí připraveného gólmana Ruie Patrícia. Později Petržela slibný brejk zkazil nepovedenou finální přihrávkou.

Krátce před pauzou dvakrát minul plzeňskou branku Bruno Fernandes. Když už to vypadalo, že se půjde do kabin za bezbrankového stavu, třetí tým portugalské ligy přece jen otevřel skóre. Petržela přišel v nastavení před vápnem soupeře o míč, po bleskovém kontru Coentrao našel v šestnáctce Montera a kolumbijský útočník propálil Hrušku.

Sportingu vyšel i začátek druhého poločasu. Petržela ve středu hřiště opět ztratil míč a nabídl domácím další brejk. Bruno Fernandes vybídl Montera, který si pohrál s Řezníkem i Hubníkem a zamířil přesně k tyči.

"Lvi" v té době měli obrovskou převahu a chvílemi si s plzeňskými hráči dělali, co chtěli. V 65. minutě zabránil třetímu gólu Hruška, když skvělým zákrokem zblízka vychytal Ruize. Plzeňský brankář později vyrazil i ránu Bruna Fernandese.

Lídr české ligy si první větší šance vypracoval až v závěrečné čtvrthodině. Nejprve střídající Kovařík našel v pokutovém území Krmenčíka, který však z těžké pozici přestřelil. Nejlepší plzeňský střelec brzy nato hlavou jen těsně minul branku. V nastavení Viktorii opět podržel Hruška proti střele Mathieuho z dalšího protiútoku.

Úvodní zápas osmifinále fotbalové Evropské ligy:

Sporting Lisabon - Viktoria Plzeň 2:0 (1:0)

Branky: 45.+1 a 49. Montero. Rozhodčí: Kulbakov - Žuk, Masljanko (všichni Běl.). ŽK: Battaglia, Coates, William Carvalho - Hořava, Limberský. Diváci: 26.090.

Sporting: Rui Patrício - Ristovski, Coates, Mathieu, Fábio Coentrao (85. Rúben Ribeiro) - William Carvalho, Bruno Fernandes - Gelson Martins, Ruiz (78. Bruno César), Acuňa (57. Battaglia) - Montero. Trenér: Jesus.

Plzeň: Hruška - Řezník, Hejda, Hubník, Limberský - Hořava, Hrošovský - Petržela (62. Chorý), Kolář (75. Kovařík), Zeman (82. Čermák) - Krmenčík. Trenér: Vrba.