Inter doma porazil Southampton a zamotal vývoj sparťanské skupiny, Brabec rozhodl o vítězství Genku

Aktualizováno 20. 10. 2016 23:36
Inter Milán porazil v Evropské lize Southampton a zamotal skupinu, ve které figuruje i pražská Sparta. V liberecké skupině zase poprvé zvítězil Karabach a odsunul, tak Severočechy na poslední příčku tabulky. Premiérovou branku v dresu belgického Genku zaznamenal stoper Jakub Brabec, který otevřel skóre při výhře nad Bilbaem 2:0.
Mauro Icardi
Mauro Icardi | Foto: Reuters

Milán - Fotbalisté Interu Milán poprvé v Evropské lize zvítězili. V zápase skupiny K, v níž hraje také pražská Sparta, porazili Southampton díky gólu Antonia Candrevy 1:0. Utkání "liberecké" skupiny J mezi Karabachem a PAOK Soluň skončilo 2:0. O výhře ázerbájdžánského klubu rozhodli Dani Quintana a Rahid Amirgulijev a Karabach se posunul na třetí místo o skóre za řecký tým.

Další italský celek AS Řím sice vedl nad Austrií Vídeň o dvě branky, nakonec si ale týmy podělily body po remíze 3:3. Oba celky zůstaly na postupových místech skupiny E, v níž figuruje také Plzeň. Český obránce Jakub Brabec vstřelil premiérový gól v dresu Genku. V zápase Evropské ligy přispěl k výhře belgického týmu 2:0 nad Bilbaem.

Brabec se poprvé prosadil za Genk

Stoper Genku Brabec rozvlnil síť Bilbaa ve 40. minutě poté, co stehnem dorazil do branky Baileyho střelu. V EL se čtyřiadvacetiletý fotbalista prosadil v této sezoně už podruhé. Ještě v dresu pražské Sparty se v srpnu trefil v předkole proti dánskému Sönderjyske a rozhodl o postupu týmu z Letné do základní skupiny.

V závěru Bilbao inkasovalo druhý gól, když se prosadil Ndidi, a v tabulce skupiny B se překvapivě nachází na posledním místě. Genk vede o dva body před Sassuolem a Rapidem Vídeň.

Southampton mohl jít do vedení

V prvním poločase duelu mezi milánským Interem a Southamptonem byli blíže otevření skóre hosté, v 29. minutě dokonce Rodriguez už překonal gólmana Handanoviče, na brankové čáře ale stihl zasáhnout pravý bek Interu Nagatomo.

V 67. minutě domácí vyslali první střelu na branku a hned z toho byl gól. Santon přihrál do vápna Candrevovi a ten střelou z první bezpečně zavěsil. Devětadvacetiletý útočník oslavil premiérovou trefu v dresu "Nerazzurri", k nimž přestoupil v létě z Lazia Řím.

Situaci domácím v 77. minutě zkomplikoval Brozovič, který byl po druhé žluté kartě vyloučen. Po chvíli mohl přesilovku využít Van Dijk, jeho pokus zblízka ale zneškodnil Handanovič. Inter potvrdil, že se mu proti anglickým celkům daří: poslední čtyři zápasy proti nim vyhrál. Southampton v evropských pohárech nemá formu na hřištích soupeřů a k bodům mu na San Siru nepomohlo ani více než šest a půl tisíce příznivců.

Totti oslavil jubileum

Jubilejní 100. zápas v evropských pohárech odehrál kapitán AS Řím Totti a oslavil jej dvěma asistencemi. Austria sice vedla od 16. minuty zásluhou Holzhausera, o tři minuty později ale srovnal El Shaarawy, který navíc ještě v prvním dějství dokonal obrat. To už v brance hostů stál Hadžikič, který po 25 minutách nahradil zraněnou jedničku Almera.

V druhé půli po Tottiho centru tvrdou ranou z voleje zvýšil Florenzi a zdálo se, že je rozhodnuto. Vídeňský klub ale góly střídajícího Prokopa a Kayodeho vyrovnal a v tabulce za vedoucím Římem stále zaostává pouze o skóre. Celý zápas odehrál český obránce Austrie Patrizio Stronati.

Karabach vyhrál rovněž poprvé

Karabach měl ke gólu blízko v 19. minutě, útočník Ndlovu ale trefil pouze brankovou konstrukci. V 56. minutě se už ale mohl domácí tým radovat, když Medveděv poslal pas za obranu Quintanovi a ten překonal brankáře Glykose. V závěru pojistil první tříbodový zisk Karabachu Amirgulijev.

Pouhých 73 vteřin stačilo útočníkovi Osmanlisporu Rusescovi ke vstřelení dvou gólů do sítě Villarrealu, které zajistily tureckému celku vedení 2:0 po poločase. Pátý klub španělské ligy ale po přestávce zabral, když využil přesilovku a po brankách N'Diayeho a Pata srovnal na 2:2. Domácí stoper Václav Procházka odehrál posledních 33 minut.

Ajax ještě neprohrál

Celta Vigo remizovala s Ajaxem Amsterodam 2:2, oba týmy tak udržely neporazitelnost. Velkou formu potvrdil záložník hostů Ziyech, který jednou skóroval a v posledních pěti zápasech se přímo podílel na šesti brankách: tři dal a na stejný počet přihrál.

Lídr francouzské ligy Nice poprvé zvítězil v evropské soutěži na hřišti soupeře, díky Pléově gólu vyhrál v Salcburku 1:0. Historicky první trefu tureckého Konyasporu v pohárech zaznamenal proti Braze už v deváté minutě Miloševič, jeho tým nakonec remizoval 1:1.

Rooney v základní sestavě

V základní sestavě Manchesteru United po měsíci nastoupil Rooney a při vysoké výhře 4:1 nad Fenerbahce Istanbul si připsal asistenci. Domácím pomohla nedisciplinovanost tureckého celku, díky které Manchester zahrával hned dvě penalty během tří minut a Pogba i Martial byli úspěšní. V závěru poločasu se navíc znovu trefil Pogba a poprvé od listopadu 2014 oslavil dva góly v utkání.

Krátce po přestávce zvýšil na 4:0 Lingard, za hosty vstřelil v závěru čestný gól Van Persie, jenž do Fenerbahce přestoupil loni v létě právě z Manchesteru United.

Procházka na poslední půlhodinku

V základní sestavě Young Boys Bern nastoupil levý bek Jan Lecjaks a mohl se radovat z výhry 3:1 nad APOELem Nikósie, kterou hattrickem zařídil útočník Hoarau. Švýcarský klub na evropské scéně zvítězil poprvé po šesti zápasech.

Fotbalová Evropská liga - 3. kolo základních skupin:

Karabach - PAOK Soluň 2:0 (0:0)

Branky: 56. Quintana, 87. Amirgulijev.

Inter Milán - Southampton 1:0 (0:0)

Branka: 67. Candreva. ČK: 77. Brozovič (Inter).

AS Řím - Austria Vídeň 3:3 (2:1)

Branky: 19. a 34. El Shaarawy, 69. Florenzi - 16. Holzhauser, 82. Prokop, 84. Kayode.

Skupina G:

Celta Vigo - Ajax Amsterodam 2:2 (1:1)

Branky: 29. Fontás, 82. Orellana - 22. Ziyech, 71. Younes.

Standard Lutych - Panathinaikos Atény 2:2 (1:2)

Branky: 45.+1 Edmilson Junior z pen., 82. Belfodil - 12. a 36. Ibarbo.

1. Ajax Amsterodam 3 2 1 0 5:3 7
2. Celta Vigo 3 1 2 0 5:3 5
3. Standard Lutych 3 0 2 1 3:4 2
4. Panathinaikos 3 0 1 2 3:6 1

Skupina H:

Šachtar Doněck - Gent 5:0 (2:0)

Branky: 12. Kovalenko, 30. Ferreyra, 46. Bernard, 75. Taison, 85. Malyšev.

Osmanlispor - Villarreal 2:2 (2:0)

Branky: 23. a 24. Rusescu - 56. N'Diaye, 74. Pato. ČK: 53. Güven (Osmanlispor).

Skupina A:

Manchester United - Fenerbahce 4:1 (3:0)

Branky: 31. z pen. a 45.+1 Pogba, 34. Martial z pen., 48. Lingard - 83. Van Persie.

Skupina B:

Young Boys Bern - APOEL Nikósie 3:1 (1:1)

Branky: 18., 52. a 82. z pen. Hoarau - 14. Efrem.

Olympiakos Pireus - Astana 4:1 (3:0)

Branky: 34. a 65. Sebá, 25. Figueiras, 33. Elyounoussi - 54. Kabananga. ČK: 58. Caňas (Astana).

1. Olympiakos Pireus 3 2 0 1 5:2 6
2. APOEL Nikósie 3 2 0 1 4:4 6
3. Young Boys Bern 3 1 1 1 3:2 4
4. Astana 3 0 1 2 2:6 1