Kolaps Plzně. Viktoriáni inkasovali od oslabených Antverp a v Evropské lize končí

15. 8. 2019 22:37
Belgický tým postoupil díky úvodní výhře 1:0 a většímu počtu vstřelených branek na soupeřově hřišti.

V 81. minutě Michael Krmenčík vyrovnal stav dvojutkání a v 97. minutě reprezentační útočník skóroval podruhé. Antverpy ale i bez vyloučeného Abdoulayeho Secka dokázaly snížit, ve 113. minutě je poslal do závěrečného čtvrtého předkola střídající Dieumerci Mbokani.

Čeští vicemistři měli velkou převahu a vedle dvou gólů také dvakrát trefili břevno a nevyužili další šance. Svěřenci Pavla Vrby budou chybět v základní skupině evropských pohárů teprve podruhé za posledních devět let.

"Plzeň si zvykla na to, že hrává pravidelně poháry. Z toho pohledu je vyřazení pro klub špatně. Že nebudeme zase sbírat zkušenosti z mezinárodní scény, které jsou k nezaplacení. Na druhou stranu si nemyslím, že by klub měl mít nějaké jiné problémy. Pouze po sportovní stránce to, že jsme se nedostali do skupiny," řekl Vrba na tiskové konferenci.

V základní sestavě Plně překvapivě nastoupil pravý obránce Havel, který odsunul na lavičku Řezníka. Oproti prvnímu duelu v Belgii od začátku za Viktorii hráli i záložníci Hořava s Kayambou.

Antverpy zahrozily už v první minutě, ale Refaelov z úhlu přestřelil. Plzeňští se v úvodu moc neprosazovali. V jedné z větších šancí neuspěl Kopic a v rozhodující chvíli trefil obránce. Ve 21. minutě hostující brankář Bolat neudržel Kayambův centr, jenže Krmenčík, Havel ani Hořava nedokázali přesně zakončit.

Domácí po půlhodině hry začali mít převahu a sevřeli Antverpy v jejich pokutovém území. Ve 34. minutě byl blízko vedoucí brance Limberský, který po Hrošovského standardce z voleje napálil břevno. Kopicův gól poté neplatil kvůli ofsajdu.

V druhém poločase jako první vystřelili hosté, ale Harounův pokus si pohlídal Hruška. Jeho protějšek Bolat ve 49. minutě výrazně podržel Antverpy, když vytáhl Krmenčíkovu střelu. Za šest minut Hrošovský z další standardní situace našel v šestnáctce volného Havla, který zblízka opět trefil břevno.

Plzeň pokračovala v nebývalém střeleckém trápení, Kalvach v ideální pozici vypálil nad branku a Kayamba po samostatném úniku zamířil obloučkem jen do boční sítě. Domácí v 79. minutě zachránil Hruška, který zlikvidoval Mbokaniho samostatný únik.

Za dvě minuty se Západočeši dočkali gólu. Útočník Chorý krátce po příchodu na hřiště ve vzdušném souboji přetlačil Bolata, Havel už hlavičkoval do odryté branky a Krmenčík ještě míč dorazil za čáru. Plzeňští skórovali poprvé po 462 minutách.

Na začátku prodloužení měla Plzeň další velkou šanci, Hrošovský ale po Chorého přistrčení minul branku a Chorý o chvíli později hlavičkoval nad břevno. Domácí obrovskou převahu přece jenom zužitkovali ke druhé brance. Po velkém závaru Chorý vrátil míč před branku a volný Krmenčík v 97. minutě hlavou nezaváhal.

"Klidně bych ty dva góly vyměnil za postup. Že jsem dal dva góly a nepostoupili jsme, nevím, k čemu bych to přirovnal. Je to prostě jako nic," uvedl Krmenčík.

Krátce poté Antverpám ještě víc zkomplikoval situaci obránce Seck, jenž byl vyloučen za dvě žluté karty v rychlém sledu. Plzeňští ale přesilovku nevyužili a několika chybami nabídli soupeři snížení. Antverpy vstřelily branku ve 113. minutě. Po Refaelově přímém kopu balon propadl k volnému Mbokanimu a ten snadno zakončil.

"Bylo rozhodující, že jsme nedali třetí, pojišťující gól. Šli jsme do brejku čtyři na dva. Je obrovská škoda, že jsme v těch momentech nebyli přesnější," litoval Vrba.

"Před gólem jsme měli ztrátu v útočné fázi, udělali jsme faul a soupeř nám dal za standardky gól. Ještě jsem to neviděl, jestli jsme mohli být důraznější. Proletělo to celou obrannou linií, balon jsme netrefili a vzadu to zavíral hráč soupeře," dodal Vrba.

V závěru prodloužení už zaskočení domácí odpověď nenašli a poprvé od roku 2014 je čeká podzim bez pohárů. "Strašně nás to mrzí. Odehráli jsme úžasné utkání, od 15. minuty jsme hráli skvěle. Musím říct, že to byl jeden z nejlepších zápasů, co jsme tady v Plzni odehráli. Je obrovská škoda, že se nepodařilo postoupit, i když jsme byli k tomu postupu hodně blízko," řekl Vrba.

Viktoria Plzeň - Royal Antverpy 2:1 po prodl. (1:0, 0:0)

Branky: 81. a 97. Krmenčík - 113. Mbokani. Rozhodčí: Massa - Giallatini, Di Iorio (všichni It.). ŽK: Mihálik, Hrošovský - Jukleröd, Haroun, Bolat, Seck, Lamkel Zé, Bölöni (trenér). ČK: 101. Seck. Diváci: 9717. První zápas: 0:1, postoupily Antverpy.

Plzeň: Hruška - Havel (114. Řezník), Hejda, Brabec, Limberský - Kalvach (75. Chorý), Hrošovský - Kayamba (107. Hloušek), Hořava, Kopic - Krmenčík (102. Mihálik). Trenér: Vrba.

Antverpy: Bolat - Buta, Seck, Batubinsika, Jukleröd - Haroun, De Sart (106. Coopman) - Hairemans (94. Baby), Refaelov, Rodrigues (84. Lamkel Zé) - Bolingi (45. Mbokani). Trenér: Bölöni.