reklama

Glosa: Do českých klubů tečou stamiliony, přesto z předkol postupují Arméni

Zklamaný Jakub Považanec Zklamaný Jakub Považanec autor: ČTK
Plzeň zklamání, Jablonec ostuda. Pohárová sezona svými předkoly sotva začala a některé české kluby už ukázaly svůj kvalitativní strop.

Mladá Boleslav se sice přes kazašský tým Ordabasy nakonec prokousala, ale dalo jí to pořádnou práci a spoustu nervů.

Byla to nemohoucnost, takového soupeře musíme porazit, smutnil po vyřazení Sýkora Byla to nemohoucnost, takového soupeře musíme porazit, smutnil po vyřazení Sýkora Čtěte zde

Hned na startu ovšem zhynuli další dva čeští zástupci: Plzeň a Jablonec. Shodou okolností týmy, které za sebou mají období blahobytné sklizně.

Začněme na severu Čech. Jak smutný pohled byl na nemohoucí Jablonec, který nedokázal k postupu přes arménský celek Pjunik Jerevan, jehož roční rozpočet naplňuje necelých dvacet milionů korun, vstřelit jediný gól.

Na výkony zelenobílých tvrdě dopadá přestupová politika klubu. Jeho majitel Miroslav Pelta nemá ambice konkurovat elitní trojici české ligy, jeho motivem je výhodně koupit a ještě výhodněji prodat. Za poslední dva roky si klub na prodejích hráčů přišel na přibližně 214 milionů korun. Za účast v základní skupině Evropské ligy pak loni zinkasoval dalších sto.

O bývalém předsedovi FAČR, jenž je trestně stíhán kvůli rozdělování dotací ve sportu, je známo, že se mu momentálně hodí každá koruna. Divoký výprodej mají v Jablonci stabilizovat nízkonákladová hostování, ale zatím to moc nevychází.

V lize sice Severočeši naposledy přejeli Slovácko 6:0, zajímavější než samotný zápas bylo expozé trenéra Petra Rady na tiskové konferenci. Zkušený kouč sice schoval ostré prohlášení za svou pověst impulzivního trenéra, nicméně nebyl to jeho klasický emotivní výbuch. Rada měl svoje prohlášení pravděpodobně připravené dopředu a mělo sloužit jako alibi: s kým mám ten fotbal asi tak hrát?

Plzeň si loni přišla na podstatně větší balík. Jen za účast v loňském ročníku Ligy mistrů zinkasovala 730 milionů korun. Nestačilo to ani na to, aby v dalším ročníku přešla druhé předkolo.

Trenér Pavel Vrba sice mluví o jednom nevydařeném zápase, nicméně pravda je taková, že v souboji s řeckým Olympiakosem neměli Viktoriáni šanci.

Plzeň prochází transformační fází. Staré a úspěšné jádro už je pryč - v některých případech z věkových důvodů, další opory zase šly výkonnostně dolů (Hořava nebo Kovařík). Na českou ligu to možná stačit bude, na slavné časy v Lize mistrů ovšem budou muset ve Štruncových sadech pro nejbližší dobu zapomenout.

A pozor. Ke svým prvním zápasům v evropských pohárech se blíží Sparta a Slavia, nejbohatší české kluby s relativně neomezenými ekonomickými možnostmi. A co si budeme povídat, výkony pražských S z prvních kol ligové soutěže nějakou slavnou evropskou jízdu zrovna neavizují.

reklama