Konaté si pokazil comeback vyloučením a Sparta dostala od Rostova čtyřgólový výprask

16. 2. 2017 20:52
Chutě na zopakování loňské pohárové jízdy se rychle rozplynuly. Fotbalová Sparta v boji o osmifinále Evropské ligy utrpěla na hřišti Rostovu krutou porážku 0:4. Výrazně k tomu přispěl fakt, že hrála od 32. minuty o deseti, když dostal druhou žlutou Tiémoko Konaté, pro kterého to byl hořký návrat do základní sestavy.
Rostov je jednou nohou v osmifinále Evropské ligy.
Rostov je jednou nohou v osmifinále Evropské ligy. | Foto: Reuters

Rostov (Rusko) - Fotbalisté Sparty prohráli v úvodním utkání druhého kola Evropské ligy v Rostově 0:4. Vítězství domácích zařídili svými góly Miha Mevlja, Dmitrij Poloz, Christian Noboa a Sardar Azmún. Letenský celek hrál od 31. minuty bez vyloučeného Tiémoka Konaté, který musel ze hřiště po druhé žluté kartě, a v oslabení třikrát inkasoval.

Rostov, který se do ruské zimy vrátil ze soustředění v Turecku jen dva dny před zápasem, měl od začátku navrch. Dvakrát zahrozil Bucharov a z rohu po jeho druhé šanci otevřel skóre hlavou Mevlja. Sparta se ke slovu dostala po půlhodině, kdy Néstorova střela málem zaskočila gólmana Medveděva.

"Pokazilo se vše, co mohlo. Vstoupili jsme do utkání tak, jak jsme nechtěli. Byli jsme hluboko, prohrávali jsme souboje, byli jsme u míčů pozdě. Soupeř nás dostal pod tlak a ze standardní situace jsme inkasovali," litoval trenér Sparty Tomáš Požár.

Rostovu vyšla taktika s nasazením vysokých hráčů a na hru vzduchem. "Všechno nám hráli rychle za záda, my je nedokázali vytlačovat a nejhorší bylo, že jsme neměli odražené balony. Pak nám to hned kolmo vraceli za záda, což je pro obranu těžké. Jim záměr vyšel a zaslouženě vyhráli," připustil stoper Ondřej Mazuch.

"Zvolili taktiku, která na nás platila. Nemazlili se s tím vzadu a hned to hráli dopředu. Dva měsíce jsme se na něco připravovali, ale okolnosti nám to nedovolily hrát," uvedl gólman Tomáš Koubek.

Když už to vypadalo, že letenský celek vyrovnal hru, šlápl Konaté na kotník Kalačovovi a po zbytečné druhé žluté kartě byl vyloučen. Rostov se opět dostal do tlaku a do přestávky přesilovku dvakrát využil. Ve 38. minutě se po centru Kalačova hlavou prosadil Poloz a vzápětí potrestal obrovské zmatky sparťanské obrany Noboa.

"Červená karta to hodně ovlivnila. Tím se nám hra rozpadla jak domeček z karet a neměli jsme sílu na to zareagovat," řekl Požár. "Za stavu 0:1 to nebylo ztracené, ale po vyloučení to byl kolotoč. Nás to utlumilo a Rostovu to dodalo sebevědomí," dodal Koubek.

Ve druhém poločase tempo výrazně upadlo a domácí se proti rozložené Spartě bavili fotbalem. V 68. minutě přidal čtvrtou branku po povedené akci střídající Azmún, který se prosadil po minutě na hřišti, a hosty dělila jediná branka od vyrovnání nejvyšší pohárové prohry v klubové historii.

Jeden rekord ale Sparta přeci jen vyrovnala, když stejně jako v roce 1981 s Neuchatelem Xamax prohrála 0:4 a zaznamenala tak nejvyšší venkovní porážku v Poháru UEFA nebo Evropské lize. Tehdy Pražané debakl odčinili v odvetě vítězstvím 3:2. Pouze o čest budou hrát i příští týden s Rostovem doma na Letné.

"Vzhledem k výsledku bude těžké hrát v odvetě o postup, ale doma si budeme chtít napravit reputaci," prohlásil Požár. "Může se stát cokoli, ale prohra 0:4 už není moc řešitelná. Budeme se snažit fanoušky potěšit alespoň výkonem," uvedl Koubek.

Úvodní utkání 2. kola fotbalové Evropské ligy:

FK Rostov - Sparta Praha 4:0 (3:0)

Branky: 15. Mevlja, 38. Poloz, 40. Noboa, 68. Azmún. Rozhodčí: Nijhuis - Van de Ven, Schaap (všichni Niz.). ŽK: Konaté, Dočkal (oba Sparta). ČK: 31. Konaté. Diváci: 6100.

FK Rostov: Medveděv - Mevlja, Navas, Granat - Kalačov, Noboa, Gatčan, Jerochin (82. Prepelita), Kudrjašov - Bucharov (67. Azmún), Poloz (74. Devič). Trenér: Daniljanc.

Sparta: Koubek - Karavajev, Mazuch, M. Kadlec, Costa - Néstor (77. Hybš), Vácha (80. Holek), Sáček, Dočkal (87. Lafata), Konaté - Juliš. Trenér: Požár.