reklama

Kúdela nenastoupí ani v Londýně proti Arsenalu. Kvůli obavám o jeho bezpečnost

Stoper Slavie Ondřej Kúdela při incidentu s fotbalistou Rangers Glenem Kamarou Stoper Slavie Ondřej Kúdela při incidentu s fotbalistou Rangers Glenem Kamarou autor: Reuters
Fotbalový reprezentant Ondřej Kúdela neodletí s týmem do Walesu k utkání kvalifikace MS. Nenastoupí ani za Slavii ve čtvrtfinále Evropské ligy na půdě Arsenalu. Důvodem jsou obavy o jeho bezpečnost na britských ostrovech v souvislosti s incidentem, k němuž došlo mezi ním a Glenem Kamarou minulý týden při utkání Glasgow Rangers - Slavia Praha.

"S cílem napomoci vyšetřování UEFA i skotské policie, rovněž jako z obavy o bezpečnost Ondřeje Kúdely, se Slavia po dohodě s vedením reprezentace rozhodla, že Kúdelu neuvolní pro zápas české reprezentace ve Walesu," uvedla v prohlášení advokátní kancelář Pokorný, Wagner & partneři, která Slavii a hráče mimo jiné zastupuje v jednáních se skotskou policií.

"V médiích zveřejněné spekulace o případném zadržení Kúdely se nezakládají na pravdě. Skotská policie potvrdila právním zástupcům Slavie, že vyšetřování jsou teprve na začátku a že Kúdela plně spolupracuje," dodala advokátní kancelář.

Kúdelu dnes v souvislosti s událostmi v odvetě osmifinále Evropské ligy v Glasgow proti Rangers z minulého týdne vyslechl vyšetřovatel UEFA.

"Slavia trvá na důkladném prošetření všech relevantních skutečností a plně spolupracuje s policejními orgány a orgány UEFA. Ondřej Kúdela dnes poskytl UEFA své plné vyjádření ve věci probíhajícího vyšetřování," uvedla advokátní kancelář.

Záložník "Jezdců" Glen Kamara v závěru utkání obvinil obránce Pražanů z rasistické urážky, český hráč to ale důrazně odmítl stejně jako vršovický klub.

O schůzku žádal Gerrard. Nepadlo pak ani slovo a Kamara se vrhl na Kúdelu, líčí kouč O schůzku žádal Gerrard. Nepadlo pak ani slovo a Kamara se vrhl na Kúdelu, líčí kouč Čtěte zde

Domácí středopolař následně po zápase Kúdelu napadl v tunelu do kabin, podle Slavie je incident zanesen ve zprávě delegáta UEFA.

Událostmi se již zabývá UEFA a její španělský vyšetřovatel. "Dnešního dne vyšetřující inspektor UEFA vyslechl hráče Ondřeje Kúdelu k incidentům, které se odehrály během a po zápasu Slavie Praha a Rangers při osmifinále Evropské ligy. Klub i hráč nyní budou čekat na závěry inspektora a na případný další postup orgánů UEFA," potvrdila Slavia v prohlášení.

"S ohledem na běžící vyšetřování nebudeme poskytovat další informace. Ve vztahu k UEFA klub zastupuje advokát René Cienciala, expert na mezinárodní a sportovní právo z advokátní kanceláře Urban & Hejduk," doplnila Slavia.

Ve středu Kúdela nastoupil v základní sestavě českého týmu v úvodním utkání kvalifikace mistrovství světa proti Estonsku a přispěl k výhře 6:2. S reprezentací se nyní chystá na sobotní domácí utkání s Belgií v Edenu. Ve Walesu se národní tým představí v úterý už bez něho, i když to šéfové mužstva nechtěli potvrdit.

"Vedení reprezentace a Fotbalové asociace ČR jasně avizují, že ochrana zdraví u všech jejích hráčů je pro ně maximální prioritou a v tomto duchu jsme také schopni zajistit bezpečnost všech členů reprezentačního týmu, tedy včetně Ondřeje Kúdely," řekl mluvčí FAČR Michal Jurman.

"Na druhou stranu s ohledem na skutečnost, že na rozdíl od Slavie, která komunikuje s místní policií ve Skotsku, neznáme situaci na místě, obavám klubu rozumíme. Slavia zároveň vedení reprezentace a FAČR informovala o tom, že stejně bude posuzovat otázku účasti zmíněného hráče i v případě jeho vystoupení ve venkovním zápase čtvrtfinále Evropské ligy na hřišti londýnského Arsenalu," uvedl Jurman a dodal, že FAČR se k situaci nyní více vyjadřovat nebude.  

Slavia minulý čtvrtek v Glasgow vyhrála 2:0 a po domácí remíze 1:1 postoupila do čtvrtfinále Evropské ligy. Rangers neunesli průběh odvety a předvedli řadu nesportovních zákroků. Po brutálním faulu Kemara Roofeho musel po hodině hry střídat brankář Ondřej Kolář, který utrpěl zlomeninu v obličeji.

Horor v Glasgow. Fanoušci Rangers dohonili Poláka a podřízli ho mačetou Horor v Glasgow. Fanoušci Rangers dohonili Poláka a podřízli ho mačetou Čtěte zde

Jeden z dalších faulů domácích hráčů v 87. minutě pak vyvolal incident mezi Kúdelou a Kamarou. Slávistický stoper soupeři se zakrytými ústy cosi řekl a záložník Rangers jej následně obvinil z rasistické urážky, své tvrzení však dosud nepodložil žádným důkazem.

Kúdela sice připustil, že použil neslušná slova, ale obvinění z rasismu stejně jako klub odmítl. Zakrytá ústa vysvětlil tím, že takto běžně komunikuje při zápasech, proto šlo o automatický pohyb.

Rangers po utkání nechtěli pustit slávisty do kabiny. Necelou hodinu po závěrečném hvizdu pak Kamara za přítomnosti obou trenérů domácího Stevena Gerrarda a hostujícího Jindřicha Trpišovského Kúdelu v tunelu do kabin pěstmi napadl a utekl.

Podle Slavie incidentu přihlížel zástupce UEFA. Vedení českého šampiona podalo kvůli Kamarově útoku trestní oznámení.

Za Kúdelu se postavil i kouč české reprezentace Jaroslav Šilhavý.

Brutální Rangers. Frustraci Skotů proti Slavii demonstroval kriminální faul na Koláře Brutální Rangers. Frustraci Skotů proti Slavii demonstroval kriminální faul na Koláře Prohlédněte zde
reklama