reklama

Legenda Rangers volá po vyřazení Slavie. UEFA musí zaujmout nejpřísnější postoj, míní

Steven Gerrard a Jindřich Trpišovský po zápase ve Skotsku. Steven Gerrard a Jindřich Trpišovský po zápase ve Skotsku. autor: Reuters
Ačkoliv současná pravidla UEFA vyřazení klubu z evropských pohárů za projevy xenofobie a rasismu vylučují, legendární útočník skotských Rangers Kris Boyd volá po vyškrtnutí Slavie z další fáze Evropské ligy. Podle něj by měla UEFA zaujmout co nejpřísnější postoj.

Bývalého střelce Rangers pobouřil především naprosto nevhodný transparent skupiny fanoušků, který se hrubě rasisticky vymezil vůči Glenu Kamarovi, který čelil urážkám ze strany Ondřeje Kúdely. Strany probíhajícího sporu se neshodly, zda Kúdela soupeře urážel také na základě rasy.

"UEFA musí zaujmout nejpřísnější možný postoj," požaduje Boyd, který v dresu Rangers vstřelil více než sto gólů. "Za sebe říkám, že takovým trestem by bylo vyškrtnutí Slavie z evropských pohárů," požaduje.

Motivace bývalého hráče Rangers se nabízí: chce pomoci svému týmu. To ovšem bývalý skotský reprezentant odmítá. "Nic takového, Rangers jsou ze hry. Vyhrál lepší tým," ubezpečil pro deník Daily Mail.

"Prostě Slavii vykopněte a Arsenal tak postoupí přímo do semifinále," navrhl Boyd o víkendu. V duchu předchozích vyjádření zástupců Rangers i Glena Kamary se obává, že v opačném případě bude záležitost zametena pod koberec.

"Tím rasismu dáte zelenou. Rasismus ve fotbale je naprosto ostudný," rozzlobil se. Odkazoval na to, že dění na trávnících má vliv na celou společnost.

V současné chvíli probíhá vyšetřování incidentu mezi Ondřejem Kúdelou a Glenem Kamarou ze strany UEFA. Současná pravidla vyřazení týmu ze soutěže na základě rasismu neumožňují.

O schůzku žádal Gerrard. Nepadlo pak ani slovo a Kamara se vrhl na Kúdelu, líčí kouč O schůzku žádal Gerrard. Nepadlo pak ani slovo a Kamara se vrhl na Kúdelu, líčí kouč Čtěte zde

V případě prokázání rasistické urážky však hrozí velký trest obránci Kúdelovi. Za určitých podmínek je jeho spodní hranice stop na deset zápasů v evropských pohárech. To by pro Kúdelu znamenalo pravděpodobně trest delší než na jednu sezonu. Přesná délka je odvislá na úspěšnosti jeho klubu v Lize mistrů a Evropské lize.

Nevkusný transparent skupiny fanoušků rozezlil fotbalovou komunitu na twitteru. Pod hashtagem #StandWithGlen projevují podporu Kamarovi a naopak #BanSlavia požaduje přísný trest pro Slavii.

"Můžete takovým klubům dát pokutu, můžete je pokutovat, jak moc jen chcete, ale je to irelevantní. Musíme k tomu zaujmout přísnější postoj," dožaduje se Boyd.

Slavia obvinění Kúdely z rasismu popírá, na skupinu fanoušků podala trestní oznámení. "Klub je naprosto znechucen rasistickou fotografií zveřejněnou v pátek večer skupinou ‚údajných příznivců‘ na sociálních sítích. Odsuzujeme ji jako lidsky zcela nepřijatelný a nechutný akt, od kterého se naprosto distancujeme. Je to bezprecedentní podraz ke klubu a jeho ideálům," odsoudila transparent v prohlášení.

"Rasismu říkáme jasné ne!" Slávisté včetně obviněného Kúdely vystoupili ve videu "Rasismu říkáme jasné ne!" Slávisté včetně obviněného Kúdely vystoupili ve videu Čtěte zde

"Rasismus v našem klubu nemá žádný prostor a dlouhodobě proti němu bojujeme. Za členy naší rodiny považujeme všechny naše hráče bez rozdílu barvy pleti, národnosti, kultury či vyznání. Stejný respekt a úctu cítíme k hráčům našich soupeřů. Maximálně podporujeme také naše hráče v aktuálním boji na sociálních sítích proti zveřejněné fotografii," pokračuje sdělení.

Ve čtvrtfinále Evropské ligy se Slavia utká s londýnským Arsenalem. Na jaře tak potřetí v řadě tedy zamíří na Britské ostrovy. Zápasy jsou na programu v dubnu.

reklama