Liberec doma nasázel Karabachu tři branky a oživil naději na postup do vyřazovací fáze

Aktualizováno 24. 11. 2016 21:10
Slovan Liberec doma porazil Karabach 3:0 a oživil šanci na postup do jarní vyřazovací části Evropské ligy.
EL: Liberec - Admira: Nikolaj Komličenko
EL: Liberec - Admira: Nikolaj Komličenko | Foto: ČTK

Liberec - Fotbalisté Liberce porazili doma Karabach nečekaně hladce 3:0 a v 5. kole základní skupiny Evropské ligy si připsali první výhru. Skóre otevřel v jedenácté minutě Egon Vůch a první vítězství Slovanu po pěti soutěžních zápasech pojistil po pauze Nikolaj Komličenko, který v 57. minutě proměnil penaltu a za šest minut se trefil podruhé. Liberec všechny čtyři dosavadní body ve skupině uhrál proti Karabachu, s nímž na úvod v září remizoval 2:2.

Slovan částečně napravil víkendovou ligovou porážku 0:3 v Jablonci a před závěrečným utkáním ve skupině Evropské ligy na půdě PAOK Soluň 8. prosince udržel naději na postup. K účasti v jarních bojích potřebuje Liberec v Řecku zvítězit a zároveň musí doufat, že Karabach doma prohraje s lídrem tabulky Fiorentinou.

Trpišovský udělal pět změn

Liberecký kouč Trpišovský po prohraném derby v Jablonci na pěti místech obměnil základní sestavu. Ze zdravotních důvodů chyběli Sýkora, Baroš a Latka, jen na lavičce začali Bartl s Navrátilem. Coufal opět musel na stopera a na pravém beku místo něj hrál Karafiát.

V úvodním utkání skupiny na půdě Karabachu dal Sýkora v jedenácté sekundě nejrychlejší gól historie Evropské ligy a povedený úvod prožil Liberec i v domácí odvetě. Bartošák měl na levé straně dost času na to, aby přesně zacentroval a Vůch netradičně hlavou poslal míč na zadní tyč do sítě. Slovan dal gól po 300 minutách, naopak Karabach inkasoval po dlouhých 717 minutách.

Hosté mohli v 19. minutě vyrovnat, Muarema však v úniku vychytal brankář Dúbravka. Ve 34. minutě naopak jen pár centimetrů dělilo domácí od druhé trefy, Folprecht poslal dorážku do tyče. V nadějné pozici pak Pokorný hlavičkoval jen do středu branky.

Komličenko penaltu proměnil

V 56. minutě už Liberec zvýšil. Komličenka ve vápně stáhl k zemi Medveděv a sám faulovaný hráč domácích poslal z penalty míč bombou nekompromisně pod břevno. Hned za dalších sedm minut se ruský útočník radoval znovu, když zblízka umístil do branky Vůchovu přihrávku ze strany.

Liberec dal v dnešním utkání tolik gólů jako v předešlých šesti soutěžních duelech dohromady a slavil historicky nejvyšší výhru v základní skupině pohárů. I díky tomu, že v nastavení Dúbravka skvěle vyrazil přímý kop. Slovan ve skupině Evropské ligy zvítězil doma po osmi zápasech.

5. kolo fotbalové Evropské ligy - skupina J:

Slovan Liberec - FK Karabach 3:0 (1:0)

Branky: 57. z pen. a 63. Komličenko, 11. Vůch. Rozhodčí: Johannesson - Nilsson, Culum - Ekberg, Karlsson (všichni Švéd.). ŽK: Komličenko, Breite - Míchel, Medveděv. Diváci: 4942.

Liberec: Dúbravka - Karafiát, Coufal, Pokorný, Bartošák - Breite, Folprecht - Ekpai, Ševčík (80. Navrátil), Vůch (89. Bláha) - Komličenko (86. Bartl). Trenér: Trpišovský.

Karabach: Šehič - Dašdemirov, Medveděv, Hüsejnov, Agolli - Míchel (52. Ismajilov), Garajev, Richard Almeida - Dani Quintana, Ndlovu, Muarem (60. Reynaldo). Trenér: Gurbanov.