reklama

Moyes si cení zkušeností Čechů s Ligou mistrů. Coufal ale čelí nečekané konkurenci

2. kolo anglické fotbalové ligy 2021/22, West Ham - Leicester: Hráči West Hamu slaví gól na 2:0. 2. kolo anglické fotbalové ligy 2021/22, West Ham - Leicester: Hráči West Hamu slaví gól na 2:0. autor: Reuters
Žádné zaváhání, přesvědčivá výhra. Po pěti letech se West Ham představil v pohárové Evropě a zvítězil nad Dinamem Záhřeb 2:0. Do utkání nezasáhli Češi Alex Král a Vladimír Coufal, kteří zůstali jen na lavičce.

Londýnský klub putoval na Balkán s vědomím, že loni Tottenham prohrál na Maksimiru vysoko 0:3.

I přesto se rozhodl trenér David Moyes šetřit některé z pravidelných opor kladivářů. Kromě Angela Ogbonny nebo Craiga Dawsona zůstal na lavičce také Vladimír Coufal, Moyes tak obměnil téměř celou obranu.

Českého beka nechal sedět i přesto, že mnoho hráčů se zkušenostmi z evropských pohárů po ruce neměl. "Pro většinu to byla novinka. Cenní jsou Tomáš Souček, Vladimír Coufal nebo třeba Andrij Jarmolenko, kteří nastoupili v Lize mistrů,”" upozornil na nejzkušenější hráče na evropské scéně ve svém kádru.

Místo Coufala nastoupil na pravé straně defenzivy Ryan Fredericks, kterého ze sestavy loni vystrčil právě český reprezentant a stal se na této pozici jedničkou.

Fredericks se ovšem dostal do formy a mohl by být pro Coufala v budoucnu větší konkurencí než dosud. "Odehrál vynikající zápas, měl šanci zvýšit vedení West Hamu a skvěle zvládl své defenzivní úkoly, zároveň dobře táhl i útočné akce. Ukázal se jako velmi schopný zástupce za Vladimíra Coufala," hodnotil Fredericksův výkon server London.football.

Fredericks se přitom do sestavy po zraněních v loňském roce vracel jen nárazově a i letos kromě zápasu se Záhřebem odehrál všehovšudy dvě minuty.

Eden bouřil euforií. Předtím ho však obcházela bezradnost i strach o zraněného zadáka Eden bouřil euforií. Předtím ho však obcházela bezradnost i strach o zraněného zadáka Prohlédněte zde

Coufal se rozhodně o nedostatek vytížení bát nemusí. Je zřejmé, že trenér Moyes bude muset více rotovat sestavou s ohledem na účast West Hamu v evropských pohárech. Patrně se zkušený kouč rozhodl českého obránce pošetřit na bitvu s Manchesterem United, která Hammers čeká v neděli.

Hráče, kteří nastoupili místo obvyklých opor, ovšem Moyes vychválil. "Vyměnili jsme tři místa v základní sestavě a na výkonu to vůbec nebylo znát," pochvaloval si. "Hodně mě baví to, že opravdu nevím, kde má tento tým limit," svěřil se po výhře, kterou svými góly zařídili Antonio a Rice.

Anglický reprezentant předvedl patrně nejlepší výkon ze všech hráčů na hřišti a své první vystoupení v Evropské lize zvládl skvěle. "Může mu to hodně pomoci vyrůst," myslí si Moyes. "Rice se snaží neustále zlepšovat. Jde vidět, že chce poskočit ještě o úroveň výš, což dokázal i dneska. Prošel opravdu velkou proměnou. Je mu 22, ale vedl nás v Evropě jako kapitán, dal gól. Čeká ho obrovská kariéra a velká budoucnost," dodal trenér West Hamu.

Londýnští začali evropský podzim výhrou, v dalších zápasech je kromě domácí odvety s Dinamem čekají ještě Genk a Rapid Vídeň. "Cílem je rozhodně hrát v evropských pohárech i na jaře," vytkl cíl Moyes.

Komentář: Festival žlutomodrých barev... a nic víc. Sparta? Smutná podívaná Komentář: Festival žlutomodrých barev... a nic víc. Sparta? Smutná podívaná Čtěte zde

Čtvrteční zápas se ovšem neobešel bez incidentu. Do Záhřebu dorazilo kolem dvou tisíců fanoušků z Anglie. Jejich podporu si pochvaloval před zápasem i veterán Mark Noble. "Myslím, že pro fanoušky je tohle bonus a udělají si z toho spíš třídenní dovolenou než výlet na jeden zápas. Je tu skvělé počasí a slyšel jsem, že Záhřeb v noci žije, takže si nemyslím, že naši příznivci zůstanou sedět na hotelu," vtipkoval Noble.

Angličtí fanoušci si jeho slova vzali možná trochu moc k srdci. Šestici z nich zadržela policie ještě před zápasem kvůli potyčce na terase jedné z restaurací v chorvatském hlavním městě.

"Policie použila donucovací prostředky včetně obušků a při potyčce oddělila čtyři fanoušky britské národnosti ve věku od 20 do 25 let. Ti napadli dva Chorvaty, přičemž proti nim použili židle, lahve i sklenice. Na pomoc jednomu z napadených Chorvatů dorazila záchranka," uvedla policie. Další dva Brity zadržela policie následně po potyčce.

reklama