Letná plná dětí od začátku hučela a pískala na Kamaru. Nic překvapivého, řekl Gerrard

jšk
30. 9. 2021 20:06
Přestože Glen Kamara v Česku proslul incidentem se slávistou Ondřejem Kúdelou, ani na sparťanské Letné, kterou kvůli trestu od UEFA zaplnily děti do 14 let, se záložník Glasgow Rangers nedočkal pozitivního přijetí. Po každém jeho kontaktu s míčem se z ochozů ozýval hukot a pískot. V 75. minutě byl pak vyloučen po druhé žluté kartě a Sparta nakonec utkání ovládla 1:0 gólem Hancka z 26. minuty.
Vyloučený záložník Glasgow Rangers Glen Kamara odchází v utkání se Spartou po červené kartě do kabiny | Foto: Reuters

Pětadvacetiletý rodák z Tampere na sebe upozornil již před zápasem, kdy spolu se svými spoluhráči poklekl na letenský trávník. Od úvodních minut utkání 2. kola Evropské ligy bylo jasné, že Kamara na sebe bude v zápase strhávat největší pozornost. Každý jeho dotyk s balonem tribuny "ocenily" nepřátelskou reakcí.

Ve 42. minutě naopak zaplněné ochozy zabouřily, to když muž s číslem 18 na zádech obdržel žlutou kartu. V 75. pak vybuchla nadšením, když Kamara viděl červenou kartu za faul rukama do obličeje Michala Sáčka.

Steven Gerrard před utkáním trval na tom, že z cesty Kamary do Prahy obavy nemá. "Mluvil jsem s Glenem i Kemarem (Roofem). Jsou v pohodě a oba se těší, že pomůžou týmu," prohlásil kouč Rangers. Roofe zase v březnovém utkání na Ibrox Stadium brutálně kopl do hlavy Ondřeje Koláře a způsobil mu zlomeninu čelní kosti.

Atmosféru na Letné samozřejmě okamžitě zaregistrovala skotská média. Glasgow Evening Times nebo Daily Record už krátce po začátku utkání referovala o tom, že "na finského fotbalistu hučí sparťanské děti." Aniž by skotští novináři vnímali, že se na Letné nejedná o rasistické projevy, ale že Kamara není v Česku prostě jen populární kvůli svému chování.

"Je to pro mě extrémní zklamání, ale rozhodně mě to nepřekvapilo," nechal se slyšet na pozápasové tiskové konferenci Gerrard. S vyjádřením okamžitě po zápase přispěchal Kamarův právník Aamer Anwar. "Dnešní večer opět ukázal, že Praha má vážný problém s rasismem a jako obvykle UEFA nikde nebyla. Glen a jeho spoluhráči Rangers prokázali svou třídu, ale žádný hráč by neměl něčemu takovému čelit při vystoupení na evropské scéně," napsal.

Skvělou kulisu, o kterou se postaralo bezmála 11 000 náctiletých fanoušků, naopak sparťané ocenili. "Probírali jsme to už s kluky v kabině, bylo to velmi dojemné. Až jsem měl z toho husí kůži a málem mi bylo do pláče. Něco takového jsem nezažil. Atmosféra byla vynikající, doufám, že jsme se divákům výkonem a vítězstvím odvděčili," poznamenal stoper Dávid Hancko.