Obrovské drama v Turecku. Statečnou Spartu dorazil až Novák v sedmé minutě nastavení

15. 8. 2019 21:31
Fotbalisté Sparty prohráli na půdě Trabzonsporu 1:2 a končí ve třetím předkole Evropské ligy.
Fotbalisté Trabzonsporu slaví první gól do sítě Sparty
Fotbalisté Trabzonsporu slaví první gól do sítě Sparty | Foto: ČTK

Fotbalisté Sparty v odvetě třetího předkola Evropské ligy prohráli 1:2 s Trabzonsporem a po domácí remíze 2:2 do závěrečného play off o místo v základní skupině neprošli. O vítěznou branku tureckého celku se v osmé minutě nastavení postaral český obránce Filip Novák.

Sparta, která před týdnem na Letné promarnila dvoubrankové vedení, prohrávala od 11. minuty po zásahu Alexandera Sörlotha. V 78. minutě vyrovnal Adam Hložek, ale deset minut na to dostal červenou kartu Srdjan Plavšič a připravil hosty o šanci na zvrat.

V sedmé minutě nastavení ještě naděje na zázrak udržel brankář Florin Nita, který zlikvidoval pokutový kop, ale chvíli na to ho po rychlém brejku překonal Novák. Sparta tak stejně jako v předchozích dvou sezonách vypadla hned na úvod kvalifikace. Ve skupině evropských pohárů si naposledy zahrála před třemi lety.

Vstup do zápasu vyšel domácím a už v šesté minutě nebezpečně vystřelil Abdülkadir Ömür. O pět minut později už Trabzonspor vedl - po centru Josého Sosy se o to hlavou postaral nedůrazně bráněný Sörloth. Ve 24. minutě neměl turecký celek daleko ke druhému gólu, ale s hlavičkou Ömüra si poradil gólman Sparty Florin Nita a poté vychytal i dorážku.

Sparta vyrovnala hru až v závěru prvního poločasu a o její největší šanci se postaral Hložek, který první zápas vynechal kvůli nemoci. Sedmnáctiletý záložník vystřelil zpoza vápna, ale jeho ránu gólman Ugurcan Cakir pohotovým zákrokem vyrazil.

Ve druhé půli Trabzonspor dlouho kontroloval hru, ale přesto Sparta dokázala vyrovnat. Po akci Plavšiče a Guélora Kangy se o to technickou střelou postaral Hložek. Jenže o deset minut později dostal Plavšič druhou žlutou kartu, byl vyloučen a jen díky skvělému Nitovi drželi hosté nerozhodný výsledek.

Rumunský gólman totiž v závěru předvedl několik skvělých zákroků, když si poradil s pokusy Ömüra, Ekubana a po faulu Georgese Mandjecka zlikvidoval i pokutový kop Anthonyho Nwakaemeho. Nitu nakonec v samotném závěru po sólu přes celé hřiště překonal Novák, který využil toho, že Sparta v pokusu o zvrat vysunula všechny hráče do útoku.

Trabzonspor - Sparta Praha 2:1 (1:0)

Branky: 11. Sörloth, 90.+8 Novák - 78. Hložek. Rozhodčí: Kehlet - Hummelgaard, Sörensen (všichni Dán.). ŽK: Parmak, Mikel - Plavšič, Krejčí. ČK: 88. Plavšič. První zápas: 2:2, postoupil Trabzonspor.

Trabzonspor: Cakir - Novák, Hosejní, Türkmen, Pereira - Nwakaeme, Parmak (84. Erdogan), Ekuman, Sosa, Ömür - Sörloth (79. Mikel). Trenér: Karaman.

Sparta: Nita - Hanousek, Costa (61. Hancko), Radakovič (67. Kozák), Sáček - Hašek (76. Mandjeck), Kanga, Krejčí, Plavšič, Tetteh, Hložek. Trenér: Jílek.