Dokážeme odehrát dobré utkání i v Leicesteru, burcuje Trpišovský po domácí remíze 0:0

Aktualizováno 18. 2. 2021 23:32
Fotbalisté pražské Slavie remizovali doma v úvodním utkání vyřazovací fáze Evropské ligy s Leicesterem bez branek. Český šampion sehrál s anglickým mistrem z roku 2016 a aktuálně třetím týmem Premier League vyrovnaný zápas a před venkovní odvetou za týden udržel reálnou šanci na postup do osmifinále.
Hvězdný útočník Leicesteru Jamie Vardy (v modrém) se v Praze neprosadil, takhle si s ním poradil Lukáš Provod | Foto: Milan Kammermayer

"Šance do odvety určitě máme. Remíza 0:0 je lepší než 1:1. Oni se budou v domácím prostředí cítit líp, musíme tam chytit hned začátek. Když jsme dokázali odehrát dobré utkání doma, dokážeme to i tam," řekl trenér Slavie Jindřich Trpišovský.

Kvůli opatřením proti koronaviru stále nesmějí do hledišť fanoušci, pražský klub ale mohl na utkání pozvat několik stovek hostů s negativním testem na covid-19.

Byl mezi nimi i bývalý ministr zdravotnictví a nynější poradce předsedy vlády Roman Prymula, který se přitom dnes nechal slyšet, že by byl v současné situaci pro krátkodobá tvrdá opatření v zemi.

Trenér Slavie Trpišovský nakonec vsadil na pozici stopera na Zimu a zimní navrátilec Deli začal jen na lavičce. Jinak Pražané nastoupili v očekávané sestavě. Také Leicester nasadil předpokládanou zahajovací jedenáctku i s největšími hvězdami Vardym, Maddisonem či Tielemansem.

Hosté, kteří prohráli jediný z předchozích 14 soutěžních zápasů a o víkendu v Premier League porazili obhájce titulu Liverpool 3:1, zahrozili jako první. Hned na začátku druhé minuty vystřelil Albrighton a míč prošel kousek vedle tyče.

Chvíli nato se na opačné straně dostal po rohovém kopu na zadní tyči do dobré pozice Kúdela, ale špatně trefil balon a minul.

V dresu Leicesteru byl nejnebezpečnější Barnes, který zastínil nejlepšího střelce Vardyho. Po čtvrthodině postupoval z úhlu sám na Koláře, ale domácí brankář stihl zasáhnout.

"Nějakou dobu nám trvalo, než jsme se srovnali s kvalitou a intenzitou hry Leicesteru. Přežili jsme velkou šanci, při níž nás podržel Ondra Kolář," uvedl Trpišovský.

Poté k Barnesovi propadl odražený míč a křídelník vypálil kousek vedle. Na druhé straně na zadní tyči minul Bah. Už ve 30. minutě musel kvůli zranění střídat domácí Holeš, kterého nahradil Hromada.

Po přestávce začal vedoucí celek české ligy náporem. V 59. minutě napřáhl Stanciu a brankář Schmeichel vytáhl míč nad břevno. Vardymu zápas nevyšel a už v 64. minutě střídal.

Závěr utkání se už nesl v opatrném duchu a bez šancí. "Do druhého poločasu jsme na rozdíl od prvního velmi dobře vstoupili a přiblížili se svému maximu," řekl Trpišovský.

Pražané protáhli soutěžní neporazitelnost na 11 utkání a doma, kde v základní skupině ovládli všechny tři duely, neprohráli v pohárech popáté za sebou. "Remíza je spravedlivá. Nicméně převládá zklamání, protože ve druhém poločase jsme měli tlak, ze kterého se dal vytěžit vítězný gól," uvedl obránce Zima.

"Slavia je silný tým, který dominuje české lize a v průměru dávají kolem tří branek na zápas. My jsme ji dokázali udržet na uzdě, naše obrana fungovala výborně. Udrželi jsme čisté konto, myslím, že je to dobrý výsledek do odvety. Jsme víceméně spokojeni," podotkl trenér Leicesteru Brendan Rodgers.

Slávisté, kteří do Evropské ligy přešli po vyřazení v závěrečném předkole Ligy mistrů, si dosud v této sezoně evropských pohárů vydělali 11,2 milionu eur (asi 290 milionů korun). Lídr české ligy navíc ještě dostane prémii zhruba 30 milionů korun za desetiletý klubový koeficient a další finance může získat v případě postupu ve vyřazovací části.

Slávisté v pohárech hrají jarní část podruhé za poslední tři sezony. Předloni došli v Evropské lize do čtvrtfinále, kde po porážkách 0:1 a 3:4 vypadli s jiným anglickým týmem Chelsea. Pohárovým maximem posledního českého zástupce v soutěži je účast v semifinále Poháru UEFA z roku 1996.

Úvodní utkání 2. kola fotbalové Evropské ligy:

Slavia Praha - Leicester City 0:0

Rozhodčí: Guida - Carbone, Peretti - Di Bello (video, všichni It.). ŽK: Bořil - Ndidi, Iheanacho, Tielemans. Bez diváků.

Slavia: Kolář - Bah, Kúdela, Zima, Bořil - Holeš (30. Hromada), Provod (90.+1 Lingr) - Sima, Stanciu (73. Traoré), Olayinka - Kuchta (73. Masopust). Trenér: Trpišovský.

Leicester: Schmeichel - Amartey, Evans, Söyüncü, Thomas - Ndidi, Tielemans - Albrighton (64. Ünder), Maddison (76. Choudhury), Barnes - Vardy (64. Iheanacho). Trenér: Rodgers.