Plzeň slaví postup. Viktoria zdolala Steauu a na jaře si zahraje vyřazovací část Evropské ligy

23. 11. 2017 20:54
Fotbalisté Plzně mají už kolo před koncem skupin Evropské ligy jistotu, že si zahrají i jarní vyřazovací boje. Na svém stadionu totiž porazili Steauu Bukurešť 2:0 a z postupové příčky již nemůžou být vystrnaděni.
Milan Petržela slaví svůj gól do sítě FCSB
Milan Petržela slaví svůj gól do sítě FCSB | Foto: Milan Kammermayer

Plzeň - Fotbalisté Plzně postoupili do vyřazovací fáze Evropské ligy. Svěřenci Pavla Vrby v pátém utkání skupiny G doma porazili 2:0 bukurešťský FCSB,jak se teď oficiálně Steaua Bukurešť jmenuje, a mají kolo před koncem jistotu, že společně s rumunským soupeřem budou v soutěži pokračovat i na jaře.

Viktoria díky gólům Milana Petržely a Jana Kopice ze druhého poločasu zdolala někdejší Steauu na čtvrtý pokus v této sezoně. Plzni pomohl k postupu i výsledek druhého zápasu ve skupině, v němž Lugano zvítězilo 1:0 nad Beer Ševou. Na stadionu izraelského týmu Západočeši za dva týdny podzimní část EL uzavřou.

Trenér Vrba udělal v základní sestavě dvě změny oproti ligovému utkání se Slováckem. Brankář Hruška tradičně v pohárech zastoupil Kozáčika, v útoku hrál Řezníček místo Bakoše. Znovu chyběli zranění Krmenčík a Zeman.

Plzeň začala aktivněji a víc držela míč, ale první šanci si v šesté minutě vypracovali hosté. Golofca se prokličkoval ke střele, ale Hruška ji zlikvidoval. Na druhé straně Petržela trefil boční síť.

FCSB se hodně snažil hrát na brejky. Po jednom z nich Alibec utíkal sám na Hrušku, ale nepříliš razantní střelou domácího brankáře nezaskočil. Dobrý zákrok předvedl i rumunský gólman Vlad proti pokusu Řezníčka.

Obrovskou šanci pak zahodil Kolář, který byl sám na značce penalty, ale zaváhal se zpracováním. Na konci poločasu domácí bukurešťského soupeře sevřeli a měli další slibné příležitosti, dvě z nich neproměnil Řezníček.

Viktoria výborně vstoupila do druhé půle. Hrošovský ve 49. minutě našel povedeným centrem za obranu Petrželu, který sám před Vladem nezaváhal.

Stoper Plzně Roman Hubník při utkání s FCSB
Stoper Plzně Roman Hubník při utkání s FCSB | Foto: Milan Kammermayer

FCSB mohl brzy odpovědět, Balasovu ránu z přímého kopu však Hruška vytáhl na roh. Druhý gól na druhé straně odmítl Kopic a po úniku zamířil těsně vedle. Plzeňští pak trochu přenechali iniciativu soupeři. Hruška znovu podržel lídra české ligy, když vyrazil Tanaseho střelu.

Domácí v 76. minutě přidali druhou branku. Po Řezníkově průniku nejprve Kopice fantasticky vychytal gólman FCSB, ale Hořavovu dorážku pak znovu Kopic hlavou šťastně tečoval do sítě. Závěr už si plzeňské mužstvo pohlídalo a na svém stadionu vyhrálo čtvrtý pohárový duel po sobě.

Utkání 5. kola základní skupiny G fotbalové Evropské ligy:

Viktoria Plzeň - FCSB 2:0 (0:0)

Branky: 49. Petržela, 76. Kopic. Rozhodčí: Bebek - Pataki, Grgič (všichni Chorv.). ŽK: Man, Enache, Budescu (všichni FCSB). Diváci: 10.197.

Plzeň: Hruška - Řezník, Hejda, Hubník, Limberský - Hořava, Hrošovský - Petržela (88. Živulič), Kolář (83. Čermák), Kopic - Řezníček (66. Bakoš). Trenér: Vrba.

FCSB: Vlad - Enache, Planič, Balasa, Júnior Morais - Popescu, Filip (46. Tanase) - Golofca (46. Nedelcu), Man, Coman (64. Budescu) - Alibec. Trenér: Dica.

Lugano - Hapoel Beer Ševa 1:0 (0:0)

Branka: 50. Carlinhos.

Lugano: Kiassumbua - Roullier, Sulmoni, Golemic, Mihajlovic - Sabbatini, Piccinocchi (90.+3 Culina), Vécsei - Carlinhos (55. Gerndt), Bottani (76. Ledesma), Mariani. Trenér: Tami.

Beer Ševa: Goreš - Bitton, Elhamed, Vítor, Korhut - Radi, Ogu (46. Pekhart), Einbinder (58. Ohana) - Cuenca (73. Melikson), Sahar, Nwakaeme. Trenér: Bakhar.

1. FCSB 5 3 1 1 8:5 10
2. Plzeň 5 3 0 2 11:8 9