Sevilla a Liverpool daly tři góly a utkají se ve finále Evropské ligy

5. 5. 2016 23:08
Fotbalisté Sevilly se 18. května utkají ve finále Evropské ligy s Liverpoolem. Španělský klub přešel v semifinále přešel přes Šachtar Doněck, anglický celek vyřadil Villarreal.
Kevin Gameiro a Adil Rami ze Sevilly slaví gól v síti Doněcku.
Kevin Gameiro a Adil Rami ze Sevilly slaví gól v síti Doněcku. | Foto: Reuters

Praha - Fotbalisté Sevilly jsou prvním týmem v historii, který si zahraje ve třetím finále Evropské ligy za sebou. V semifinále vyřadili Šachtar Doněck, když po úvodní remíze 2:2 doma zvítězili 3:1. V basilejském finále vyzvou 18. května Liverpool, který domácí výhrou 3:0 napravil úvodní porážku 0:1 a postoupil přes Villarreal. Zamezil tak tomu, aby se stejně jako v Lize mistrů hrálo španělské finále.

Sevilla nezná porážku

Sevilla je nejúspěšnějším týmem v historii soutěže, všechny čtyři dosavadní účasti ve finále zužitkovala v zisk trofeje. A šanci bude mít i letos, když díky dvěma gólům útočníka Gameira potvrdila proti Šachtaru roli favorita.

Na první Gameirovu trefu po chybě v rozehrávce hostů sice ještě těsně před poločasem odpověděl chorvatský veterán Eduardo, Gameiro se ale trefil znovu hned po změně stran a postup ještě potvrdil Mariano střelou z dálky.

Liverpool čekal na finále 15 let

Liverpool je ve finále počtvrté, ale poprvé od roku 2001, kdy vyhrál soutěž ještě pod názvem Pohár UEFA. Tehdy u toho byli i Češi Vladimír Šmicer a Patrik Berger.

Doma šel anglický celek sebevědomě za postupem a už v sedmé minutě dohnal ztrátu z prvního utkání. Po dvou centrech ze strany přišla nepovedená střela Sturridge, jenže míč si po ní smolně srazil do vlastní branky Bruno Soriano. Villarreal, který v průběhu sezony přešel přes Plzeň i Spartu, nevyužil několik šancí a v 63. minutě Sturridge tentokrát sám rozhodl.

Villarreal navíc přišel dvacet minut před koncem o vyloučeného stopera Ruize, pak mu ale sudí odepřel penaltu. Místo toho zvýšil na 3:0 Lallana a odstartoval postupovou radost.

"Věděli jsme, že to bude těžké utkání, ale hodně nám pomohli fanoušci. Mají na tom velkou zásluhu. I kvůli nim jsme chtěli do finále. A věřím, že uspějeme i tam," řekl po utkání Adam Lallana v televizním rozhovoru.

Oba celky mají ve finále motivaci navíc, neboť jsou ve svých ligách až na sedmých místech. Pouze triumf v Evropské lize je tak posune do Ligy mistrů.

Odvetná utkání semifinále fotbalové Evropské ligy:

Sevilla - Šachtar Doněck 3:1 (1:1)

Branky: 9. a 47. Gameiro, 59. Mariano - 44. Eduardo. Rozhodčí: Kuipers - Van Roekel, Zeinstra (všichni Niz.). Diváci: 41.286. První zápas: 2:2, postoupila Sevilla.

Sevilla: Soria - Mariano, Rami, Carrico, Tremoulinas (74. Escudero) - Krychowiak, N'Zonzi - Coke, Banega (89. Cristoforo), Vitolo - Gameiro (82. Iborra). Trenér: Emery.

Šachtar: Pjatov - Srna, Kučer, Rakickij, Ismaily - Malyšev, Stěpaněnko - Marlos (84. Wellington), Kovalenko, Taison (76. Bernard) - Eduardo (84. Dentinho). Trenér: Lucescu.

Liverpool FC - Villarreal CF 3:0 (1:0)

Branky: 7. vlastní Soriano, 63. Sturridge, 81. Lallana. Rozhodčí: Kassai - Ring, Tóth (všichni Maď.). ČK: 71. Ruiz (Villarreal). Diváci: 43.000. První zápas: 0:1, postoupil Liverpool.

Liverpool: Mignolet - Clyne, Lovren, Touré, Moreno - Milner, Can, Lallana - Firmino (89. Benteke), Sturridge (90.+2 Leiva), Coutinho (82. Allen). Trenér: Klopp.

Villarreal: Areola - Gaspar, Musacchio, Ruiz, Jaume Costa - Dos Santos (73. Bonera), Pina (60. Trigueros), Soriano, Suárez - Soldado (68. Adrián), Bakambu. Trenér: Marcelino.