reklama

Ščasný: Bez Dočkala nám hra nešla, urvali jsme to vůlí. Mohli by nás posílit dva Češi ze zahraničí

Sparťanský trenér Zdeněk Ščasný prožívá při zápasech silné emoce Sparťanský trenér Zdeněk Ščasný prožívá při zápasech silné emoce autor: Milan Kammermayer
Trenér Zdeněk Ščasný nemohl být spokojen s herním projevem Sparty, s obratem skóre proti Sönderjyske z 0:2 na 3:2 ale samozřejmě ano. Evropskou ligu Sparta vybojovala.

Praha – Letná si prožila infarktový zápas. Ani průběžný stav 0:2 ale Spartu neposlal do kolen. Dokázala otočit na 3:2, a po bezgólovém výsledku v Dánsku tak v play-off Sönderjyske vyřadila a potřetí v řadě si zahraje skupinovou fázi Evropské ligy. V ní by tým mohli podle trenéra Zdeňka Ščasného posílit dva Češi ze zahraničí. Spekuluje se, zda mínil Václava Kadlece a Tomáše Rosického, nelze vyloučit, že překvapí i nějaké třetí jméno.

Živě: Sparta - Sönderjyske 3:2, sparťané otočili bitvu o Evropskou ligu třemi góly hlavou Živě: Sparta - Sönderjyske 3:2, sparťané otočili bitvu o Evropskou ligu třemi góly hlavou Čtěte zde

Dočkal až tři týdny mimo

Ohledně utkání s dánským vicemistrem trenér Ščasný nemaloval nic na růžovo. Poukazoval na to, že jeho týmu v odvetě scházela nápaditost v kombinaci, při rozehrávce i ve finální fázi totiž citelně scházel zraněný Bořek Dočkal. "A to je náš klíčový hráč," nepochybuje trenér. Scházet mu však bude podle vyšetření dva až tři týdny. A nejen jemu, také reprezentačnímu kouči Karlu Jarolímovi v zápasech s Arménií a zejména se Severním Irskem.

Postup Sparty se podle Ščasného zrodil díky síle a vůli, kterou tým vložil zejména do druhého poločasu. "Zjednodušili jsme kombinaci, tlačili se víc do stran, abychom si vynutili víc standardních situací. Klíčové ovšem bylo, že se nám podařilo vstřelit gól, který snížil skóre na 1:2 ještě v závěru první půle. Říkal jsem hráčům: Když nám Dánové byli schopní dát za poločas dva góly, tak my jim je můžeme dát také."

Díky zásahu střídajícího Brabce Sparta nakonec skóre otočila. A v play-off tak navázala na úspěšnou šňůru úspěchů se Zwolle a Thunem. Ohledně Jakuba Brabce trenér Ščasný prozradil, že v běhu jsou jednání o jeho odchodu do Anderlechtu Brusel. Rád by ovšem na Letné viděl i posily.

V první půli se Spartě moc nedařilo. Proč?

"Ten první poločas tak nějak probíhal... Bez větší herní kvality z naší strany. Byli jsme bez Dočkala. A mužstvo bez něj pořád jako by čekalo, kdo se toho ujme, tápali jsme v založení útoku, byli jsme pomalí, v soubojích vždy pozdě. Věděli jsme, že Dáni jsou silní, na druhou stranu chyby, které jsme "vymysleli" před inkasovanými góly, byly opravdu nehorázné. Nebýt jich, mohlo to být 0:0. Ještě že se nám podařilo skórovat na 1:2 ještě před odchodem do kabin."

Horor se šťastným koncem. Tak si Letenští zachránili Evropu a zřejmě i místo trenéru Ščasnému Horor se šťastným koncem. Tak si Letenští zachránili Evropu a zřejmě i místo trenéru Ščasnému Prohlédněte zde

Kdy vám osobně bylo nejhůř?

"Na to neumím odpovědět. Když to zabalíte vy sám, tak je konec. Zjednodušili jsme pak hru, nijak excelentní výkon to od nás nebyl. Rozhodla vůle a touha zopakovat tu loňskou (úspěšnou jízdu Evropskou ligou)."

Vedle střelců branek se blýskl i brankář Tomáš Koubek. Jeden z jeho zákroků vypadal z tribuny opravdu mimořádně!

"Jednoznačně. Pro danou pasáž zápasu to byl zákrok naprosto klíčový."

Chyběla vám kreativita, proč nebyl Čermák ani na lavičce?

"Poslední dobou jsme s ním nebyli spokojeni."

Kadlec se tentokrát objevil na straně a Costa na stoperu... Důvod?

"Zvolili jsme to tak proti tomuto soupeři, protože Kadlec je tvořivější. Pak jsme to přehodili zpátky – a paradoxně vzápětí udělal Michal (Kadlec) obrovskou chybu. Všechny změny se nepovedou."

Brabec dal za Spartu životní gól, skupinu Evropské ligy už ale může hrát za Anderlecht Brabec dal za Spartu životní gól, skupinu Evropské ligy už ale může hrát za Anderlecht Čtěte zde

Ta s Brabcem ale nadmíru!

"Vzniklo to po debatě. Měli jsme v úmyslu poslat tam na závěr vysokého hráče. Někdo tam poradil, ať jde Jakub, tuším, že to doporučoval Bary (vedoucí mužstva Miroslav Baranek)."

V rozhovoru pro televizi bezprostředně po utkání jste připustil, že ohledně Brabce se vedou jednání s Anderlechtem.

"Ano, ale uzavřená ještě nejsou."

Sparta postoupila do Evropské ligy. Bude tedy posilovat?

"Myslím, že posílíme. Ta jednání jsou trochu zpožděná. Nechci říkat, že náš postup do Evropské ligy byl pro ty oslovené hráče podmínkou, ale důležitý faktor to pro ně byl."

Jsou to Češi? Nebo cizinci?

"Já myslím, že Češi ze zahraničí."

Poznámka pod čarou: Jedním z hráčů, o nichž Ščasný hovoří, by měl být Václav Kadlec. Jeho Midtjylland vypadl v play-off Evropské ligy s Osmanlisporem po výsledcích 0:1 doma a 0:2 včera v Turecku, kde Kadlec odehrál 72 minut.

O druhém jménu, které chce Sparta zapsat na pohárovou soupisku, lze spekulovat. Ohledně Tomáše Rosického se v zákulisí mluví o tom, že nezačne hrát dřív než koncem října či v listopadu. Je tedy možné, že mužem číslo 2 je Rosický, ale vyloučit rozhodně nelze ani jiné jméno.

reklama