Dva góly, dvě tyčky a dvě červené. Sigma si do Kazachstánu veze nadějný náskok

Aktualizováno 9. 8. 2018 22:07
Sigma Olomouc v úvodním zápase třetího předkola Evropské ligy porazila Kajrat Almaty 2:0.
Radost Sigmy po trefě Martina Sladkého
Radost Sigmy po trefě Martina Sladkého | Foto: ČTK

Olomouc - Fotbalisté Olomouce vstoupili do 3. předkola Evropské ligy výhrou nad Kajratem Almaty 2:0. O vítězný návrat Hanáků do pohárové Evropy po devíti letech se brankami postarali Martin Sladký a Václav Pilař, který skóroval v přesilovce po vyloučení hostujícího Sujumbajeva.

Sigma zahájila zápas proti druhému týmu kazašské ligy aktivně a hlavně přes levou stranu snadno pronikala do vápna hostů, ale střeleckou šanci si nevytvořila. Územní převahu přetavila v gól až po 20 minutách: Sladký nejprve zatáhl balon na soupeřovu polovinu a pak se ještě výstavně levačkou opřel do odraženého míče, který zakroutil do horního rohu Plotnikovovy brány. "Jsem pravák, překvapil jsem sám sebe. Snažil jsem se to nějak zakroutit nahoru a povedlo se," řekl Sladký.

Olomouc poté trochu upustila od útočné aktivity a přenechala hru Kajratu. Hostující celek sice držel míč, ovšem ve finální fázi nic nebezpečného nevyprodukoval.

Těžký knokaut dostaly plánů Kazachů osm minut před poločasem: Sujumbajev srazil unikajícího Pilaře, který po přestupu z Plzně debutoval v olomouckém základu, a italský sudí Irrati ho červenou kartou vykázal z hřiště. Z ideální parkety před vápnem pak ale Plšek další trest nepřidal a z přímého volného kopu těsně přestřelil.

Hladově se Sigma na Kajrat znovu vrhla po nástupu z šaten a v 50. minutě se Pilař dočkal první trefy v dresu Olomouce, když si uvnitř šestnáctky na prsou ztlumil míč a pohotovým volejem ho poslal k tyči. "Venca dal gól a byl nebezpečný, ale zároveň je pořád vidět i ten herní výpadek," řekl olomoucký trenér Václav Jílek. Andrův stadion vzápětí zabouřil potřetí, leč zbytečně, protože Nešpor dorážel Houskovu ránu do sítě z ofsajdu.

Další branky přesilovka Hanáků nepřinesla a dvacet minut před koncem se síly srovnaly, když rozhodčí až s velkou časovou prodlevou ukázal červenou kartu Vepřekovi. "V kontextu toho vyloučení v prvním poločase sudí asi uznal, že by měl rozdávat karty i pro nás. Ale neměli jsme mu k tomu dát šanci. Já jsem tu situaci ale dobře neviděl. Ale nemělo by se to stávat u tak zkušeného hráče," řekl Jílek. Felipe pak málem znovu pořádně zamíchal i postupovými kartami, ale po jeho trestném kopu domácí spasila tyč.

Kajrat ale v rovnovážném počtu sil restartoval ofenzivu a v závěru byl znovu nebezpečný. Po skrumáži a teči na malém vápně Sigmu v 83. minutě podruhé zachránila tyč Buchtovy branky. "Oni v závěru trošku ožili po té tyči z přímého kopu, my jsme se trochu zatáhli, protože už nás na hřišti bylo stejně a logicky jsme se nechtěli nikam pouštět. Výsledek byl super a nechtěli jsme hlavně dostat gól," řekl olomoucký záložník Falta.

Hned z protiakce mohla Olomouc přidat třetí branku do úplně otevřené obrany, ale Hála mizerně vyřešil přečíslení se Zahradníčkem a skóre se už nezměnilo. "V době, kdy jsme hráli dobře, dala Sigma gól a pak ještě přišla červená karta, která všechno změnila. V té době jsme hráli nejlepší pasáž utkání. Výsledek pro nás není dobrý, ale pořád si myslím, že máme šanci s tím něco udělat," řekl trenér hostů Carlos Alos Ferrer.

Úvodní utkání 3. předkola fotbalové Evropské ligy:

Sigma Olomouc - Kajrat Almaty 2:0 (1:0)

Branky: 21. Sladký, 50. Pilař. Rozhodčí: Irrati - Preti, Liberti (všichni It.). ŽK: Vepřek, Kalvach - Eseola. ČK: 68. Vepřek - 37. Sujumbajev. Diváci: 6118.

Olomouc: Buchta - Sladký, Štěrba, Jemelka, Vepřek - Kalvach, Houska - Pilař (64. Hála), Plšek (85. Yunis), Falta - Nešpor (75. Zahradníček). Trenér: Jílek.

Almaty: Plotnikov - Lunin, Bateau, Politevič, Sujumbajev - Isael, Elek, Juan Felipe, Aršavin (53. Kuat) - Eseola (57. Eppel), Islamchan (79. Iličevič). Trenér: Ferrer.