Škoda měl na hlavě jistý gól, ale brankář Ria Ave byl proti. Rozhodne odveta

Aktualizováno 28. 7. 2016 21:59
Slavia Praha se v úvodním zápase 3. předkola Evropské ligy rozešla s portugalským Riem Ave bez branek.
Milan Škoda se v zápase dostal do několika slibných šancí, ale gólová radost mu dnes nebyla souzená | Foto: Milan Kammermayer

Praha - Slavia Praha v předkole Evropské ligy doma znovu neprohrála, ale s portugalským Riem Ave se rozešla bez branek. O postupujícím rozhodne odveta, která je na programu příští týden v Portugalsku.

"Je škoda, že jsme gól nedali, ale je to lepší výsledek, než kdyby nám soupeř dal gól. Je to otevřené. Když vstřelíme branku, tak budeme ve výhodě, ale uvidíme, půjdeme do tohoto utkání stejně jako do tohoto," řekl trenér Slavie Dušan Uhrin. "Je to hratelné. Není to nějaká Barcelona," doplnil kapitán Jiří Bílek.

Rychlý zásah se nekonal

Slavia nastoupila k prvnímu zápasu proti portugalskému celku s jedinou změnou v sestavě, když Zmrhala nahradil v záložní řadě Mihalík. A právě tento slovenský fotbalista měl prsty v první dobré šanci sešívaných. Utkání před patnácti tisícovkami diváků nezačalo v žádném závratném tempu, nicméně v prvních deseti minutách si Pražané vytvořili dvě brankové příležitosti.

Po akci Mihalíka a zásahu Hušbauera se v pokutovém území dostal k odraženému míči Van Kessel, ale namísto střely k pravé tyči napálil obránce Rafu, jenž zastoupil gólmana Cássia. Následoval rohový kop a na centr Hušbauera si naskočil Škoda. Avšak po Van Kesselovi ani on nezařídil Slavii rychlé vedení jako proti Tallinnu, neboť hlavičkoval nad branku.

Platonická převaha Portugalců

Rio Ave po těchto šancích Slavie zpozornělo a převzalo iniciativu hry. Ještě v první desetiminutovce střílel dvakrát ze střední vzdálenosti Ribeiro, Pavlenka si vedle jeho pokusů věděl rady také se zakončením Novaise z podobné pozice. Rio Ave drželo míč na kopačkách častěji než tým z Vršovic, až do kuchyně se ale nemohlo prokombinovat, jednalo se pouze o platonickou převahu.

Červeno-bílí už toho v první půli, co se týče hry dopředu, také moc nevymysleli. Světlou výjimkou byl brejk, na jehož konci stálo nádherné zakončení Škody přes hlavu do branky. Jenomže podle ruského rozhodčího Lapočkina předcházel tomuto gólu Škodův faul na Marcela, a tak se skóre neměnilo.

"Já to viděl tak, že to faul nebyl, šel jsem do něj tělem, jen jsem si udělal prostor. Že bych ho nějak strčil nebo tak něco, to vůbec," řekl Škoda. "Podle mě to byl regulérní gól," přidal trenér Uhrin.

Neměnící se obraz hry

Druhý poločas pokračoval ve stejných notách, v jakých skončil ten první. Hráči Ria Ave si nadále tykali s balonem, Slavii se rozehrávka příliš nedařila. V úvodní čtvrthodině druhého dějství se nic zajímavého neudálo, po hodině hry bylo rušno před Pavelkou.

Bořil ale ošemetný souboj s Diasem zvládl a se štěstím odvrátil balon na rohový kop. Se standardními situacemi Ria Ave neměli sešívaní žádné problémy, mnoho přímých kopů Portugalci rozehrávali pouze nakrátko. Gólman Cássio zasáhl na druhé straně po dlouhé době proti centru Van Kessela.

Škoda slávisty nespasil

Hrdinou zápasu se hned několikrát mohl stát Škoda, který byl střelecký nejaktivnějším mužem utkání. Podobně jako v první půli si naskočil na Hušbauerův roh, jenže hlavou znovu přestřelil. Ani ne za minutu mu přistál na hlavě procítěný oblouček Keniji a před ostrostřelcem s hvězdou na prsou zívala odkrytá branka. Škoda ale nezakončil dostatečně razantně a dal ještě Cássiovi šanci, aby vytáhl bezvadný zákrok.

"To byl zázračný zákrok. Spíše náhoda, že to chytil," řekl Uhrin. "Asi to vytáhnul dobře, já jsem se soustředil, abych hlavně trefil bránu. Ale on se rychle přesunul a chytil to. Když to vezmu zpětně, víc než půlka brány byla volná," sypal si popel na hlavu Škoda.

V závěrečné fázi duelu viděl slušně zaplněný Eden ještě zaváhání kapitána Marcela, který dostal malou domů do úzkých brankáře Cássia. Naneštěstí pro Slavii se míč od napadajícího Škody odrazil jen do autu. Slavia nevyužila ani jednu z mnoha šancí a s technicky laděným Riem Ave jen remizovala 0:0. V Portugalsku se představí příští týden ve čtvrtek od 21:00.

Úvodní utkání 3. předkola fotbalové Evropské ligy:

Slavia Praha - Rio Ave 0:0

Rozhodčí: Lapočkin - Lebeděv, Kudrjavcev (všichni Rus.). ŽK: Hušbauer, Souček, Bořil - Tarantini. Diváci: 15.082.

Slavia: Pavlenka - Mikula, Bílek, Deli, Bořil - Souček, Hušbauer - Van Kessel, Kenija (80. Ščuk), Mihalík (59. Zmrhal) - Škoda. Trenér: Uhrin ml.

Rio Ave: Cássio - Nadjack, Roderick, Marcelo, Rafa Soares - Wakaso - Novais, Krovinovič (69. Guedes), Ribeiro (82. Tarantini) - Dias, Yazalde (58. Héldon). Trenér: Capucho.