Slavia selhala, po chybě Laštůvky padla doma s Astanou. Pražané končí v Evropské lize

Aktualizováno 7. 12. 2017 22:16
Pražská Slavia nepotvrdila roli favorita a promarnila jedinečnou šanci na postup do jarní fáze Evropské ligy. Na domácím hřišti prohrála v rozhodujícím utkání základní skupiny s Astanou 0:1.
Zklamání. Šok. Slavia končí.
Zklamání. Šok. Slavia končí. | Foto: Milan Kammermayer

Praha - Fotbalisté pražské Slavie si jarní vyřazovací část Evropské ligy nezahrají. Český šampion v závěrečném 6. kole základní skupiny prohrál doma s Astanou v přímém souboji o postupové druhé místo 0:1 a skončil na třetí příčce čtyřčlenné tabulky.

Zápas rozhodl v 38. minutě po chybě slávistické obrany obránce Marin Aničič.

Slavia, které stačila k postupu remíza, tak nevyužila velkou šanci poprvé od sezony 2007/08 vydržet v pohárech až do jara. Pražané dnešní porážkou podtrhli nepříliš vydařený podzim, protože v domácí lize coby obhájce trofeje ztrácejí na vedoucí Plzeň po 16 kolech 14 bodů. Budoucnost trenéra Jaroslava Šilhavého na lavičce červenobílých může být ohrožena.

"Teď mě nejvíc trápí dnešní zápas, který jsme prohráli a tudíž nepostoupili. Platí to, co jsem říkal včera. Jeden zápas nerozhodne o tom, jestli naše práce je špatná, nebo dobrá. Zítra jsme domluveni s Honzou Nezmarem, máme mít dopoledne schůzku. Tam se dozvíme víc," řekl na tiskové konferenci Šilhavý.

Slavia vedle postupu přišla i o finanční prémii za druhé místo ve skupině a za účast ve vyřazovací fázi. Celkem v této sezoně v pohárech v součtu kvalifikace Ligy mistrů a Evropské ligy vydělala v přepočtu bezmála 168 milionů korun.

Slavia v posledním letošním utkání postrádala zraněné Deliho s Hušbauerem a do základní sestavy se po měsíci vrátil uzdravený Rotaň. Už po 17 minutách musel kouč Šilhavý stáhnout ze hřiště zraněného útočníka Škodu, místo kterého nastoupil Necid.

Červenobílí se v úvodu svého 150. utkání v soutěžích UEFA nemuseli za každou cenu tlačit dopředu a dlouho příliš nehrozila ani Astana, která za předešlý měsíc odehrála jediný soutěžní zápas a už od minulé středy se připravovala v Praze.

V 38. minutě ale kazašský mistr nečekaně udeřil a zmrazil celý Eden. Po přímém kopu ze strany promáchl centr gólman Laštůvka, od Necida se balon odrazil před prázdnou branku a stoper Aničič jej pohodlně doklepl do sítě. Asistent rozhodčího nejprve signalizoval ofsajd, ale sudí nakonec trefu uznali.

"Hlídal jsem si hráče, ono to najednou vyletělo, spadlo mi to na stehno a odrazilo se to tak, jak se odrazilo. Škoda," litoval Necid.

Do druhého dějství vstoupili domácí velkým náporem. Danny v 48. minutě vyslal do sóla Zmrhala, ale ten v jasné šanci s gólmanem přehodil i branku.

"V druhém poločase jsme měli vyložené šance, které jsme bohužel neproměnili. Já měl asi tu největší, tu jsem měl dát, prostě podél gólmana. Bohužel mi to trošku skočilo na nárt a šlo to moc nahoru," litoval Zmrhal. Poté těsně minul Necid a hlavičku stejného hráče pak chytil Erič.

Domácí nápor pak chvíli ustal a zesílil až s blížícím se koncem. V 78. minutě si naskočil na centr střídající Van Buren, ale hlavičkoval do brankáře. Pak rozhodčí odpustil hostům penaltu za úder loktem do Necidova obličeje.

"Myslím, že to byla jasná penalta pro nás. Překvapilo mě, že to nepískl. Dostal jsem loktem," řekl Necid. Závěrečný nápor už vyrovnání nepřinesl, a Astana tak mohla slavit pro kazašské týmy historický postup.

Utkání 6. kola základní skupiny A fotbalové Evropské ligy:

Slavia Praha - FC Astana 0:1 (0:1)

Branka: 38. Aničič. Rozhodčí: Massa - Meli, Tegoni - Mazzoleni, Damato (všichni It.). ŽK: Sobol, Stoch, Necid - Mužikov, Erič, Šitov. Diváci: 14.198.

Slavia: Laštůvka - Frydrych, Jugas, Ngadeu, Sobol - Souček, Rotaň (68. Van Buren) - Zmrhal (76. Sýkora), Danny, Stoch - Škoda (17. Necid). Trenér: Šilhavý.

Astana: Erič - Šitov, Logviněnko, Aničič, Šomko - Twumasi (90. Despotovič), Majevskij, Grahovac, Tomasov (67. Murtazajev) - Mužikov (84. Malij) - Kabananga. Trenér: Stojlov.