reklama

Po letech zmaru je Slavia zpátky v Evropě. Očekávání jsou velká, co ukáže estonská realita?

Fotbalisté Slavie se chystají na druhé předkolo Evropské ligy Fotbalisté Slavie se chystají na druhé předkolo Evropské ligy autor: Milan Kammermayer
Léta zmaru, během nichž byla i ligová záchrana úspěchem, jsou pryč, teď se vrací stará dobrá Slavia. I tak nahlíží fanoušci červenobílých na dnešní pohárový restart proti Levadii Tallinn. V něm se poprvé ukáže, zdali jde jen o jejich zbožné přání, nebo skutečný návrat mezi české reprezentanty na mezinárodní scéně.

Tallinn - Přípravy a očekávání odpovídají odmlce Slavie v evropských soutěžích. Naposledy se v nich představila v prosinci 2009, kdy prohrou 1:3 v Lille zakončila základní skupinu Evropské ligy na čtvrtém místě. Po dobře známých peripetiích a loňském znovuzrození se po šesti a půl letech vrací do stejné soutěže, přestože se zatím jedná pouze o druhé předkolo.

V něm los určil sešívaným za soupeře vicemistra estonské ligy. Levadia Tallinn by ale neměla být na úvod žádnou těžkou překážkou, vždyť předloni v létě přes ni v předkole Ligy mistrů přešla Sparta celkovým poměrem 8:1.

Uhrin před velkým návratem Slavie: Nervozita tam je, ale to i odhodlanost Uhrin před velkým návratem Slavie: Nervozita tam je, ale to i odhodlanost Čtěte zde

Aktuálně se navíc nenachází v optimálním rozpoložení, o čemž si můžete přečíst v našem profilu.

Chceme postoupit a je jedno jak

Pozice jasného favorita si je vědom i trenér Dušan Uhrin: "Chceme postoupit a je mi úplně jedno jak. Myslím, že je to teď trošku jiné mužstvo (než před dvěma lety). Mají dobrá křídla, ale my se budeme soustředit sami na sebe," nebere ohled na snadný postup Sparty a zároveň burcuje svůj poměrně mladý tým.

Právě pohárovou nezkušenost se snažili sešívaní odbourat během letní přípravy. Ta se vzhledem k okolnostem nesla ve znamení posilování kádru a zápasů se silnými zahraničními celky. Na soustředění v Rakousku se slávisté postupně utkali se Salcburkem (1:2), Razgradem (1:2) a ruským vicemistrem Rostovem (3:3).

Živě: Levadia Tallinn - Slavia 3:1, slávisté si do Prahy nevezou příznivý výsledek Živě: Levadia Tallinn - Slavia 3:1, slávisté si do Prahy nevezou příznivý výsledek Čtěte zde

Generálku na dnešní střetnutí pak pojali v ostrém evropském modelu a vyrazili do Splitu. Proti místnímu Hajduku však příliš nepřesvědčili, prohráli 0:1 a šance si vytvářeli až ve druhém poločase. "Splnilo to všechno. Hráli jsme před perfektní kulisou. Hráči si musejí na tohle zvyknout, skoro nikdo ještě poháry nehrál," hodnotil před týdnem pro klubový web Uhrin.

V plánu jsou dvě změny

Jak bývá při generálce zvykem, sestava by se do prvního ostrého duelu příliš měnit neměla. Jasmina Ščuka ovšem do hry nepustí zranění, a tak bude muset jeho místo ve středu zálohy, pravděpodobně vedle Josefa Hušbauera a Tomáše Součka, zaujmout někdo jiný. Nabízí se buď typologicky podobný Antonín Barák, nebo o něco ofenzivnější hračička Levan Kenija.

Den před utkáním ale kouč Uhrin naznačil ještě jednoho nového hráče v základní jedenáctce. Pakliže se nezmění rozestavení 4-1-4-1, v němž červenobílí odehráli většinu přípravných zápasů, a trenéři nahradí "kus za kus", lze spekulovat o dvou jménech.

SL, Slavia-Brno: Dušan Uhrin mladší Trenér Slavie Dušan Uhrin Foto: Milan Kammermayer

Na pravém kraji obrany dostával příležitost osmnáctiletý Libor Holík, jehož nezkušenost jej možná nakonec pošle jen na lavičku, případnou alternativou za nepřesvědčivého slovenského křídelníka Mihalíka zase může být posila z Jablonce Ruslan Mingazov.

Jestliže nenastane překvapení, vše ostatní zůstane tak jako před týdnem v Chorvatsku, tedy s Berkovcem v bráně a nově vytvořenou stoperskou dvojicí Deli, Ngadeu Ngadjui. Ti se budou starat o defenzivu, střílení gólů je zase úkol pro Murise Mešanoviče.

"Těším se hodně. Proto hrajeme fotbal, abychom si takové zápasy zahráli. Snad to zvládneme," vyhlíží úvodní hvizd bosenský útočník, střelec čtyř letních branek.

Van Kessel až za týden

Právě Mešanovič je jedním z hráčů, který brzy na vlastní kůži pocítí zvyšující se konkurenci ve slávistické kabině. Včera klub oznámil příchod kanonýra Gina van Kessela, jehož funkcionáři již zapsali na soupisku pro Evropskou ligu, ale nejdříve se ukáže až za týden v odvetě. Do Tallinnu neodletěl ani Milan Škoda, který pokukuje po transferu do zahraničí a po návratu z mistrovství Evropy trénuje do pátku individuálně. Ze stejného důvodu se stále ještě nezapojil slovenský reprezentant Dušan Švento.

Mešanovič: Bylo by fajn, kdybych dal Levadii pět gólů jako Lafata Mešanovič: Bylo by fajn, kdybych dal Levadii pět gólů jako Lafata Čtěte zde

I bez nich ale zůstává pražský celek jednoznačným adeptem na postup do další fáze kvalifikace o základní skupinu Evropské ligy. Při současných ambicích a finančních možnostech klubu nic jiného nepřipadá v úvahu. "Očekávání je veliké. Snažili jsme se dát mužstvo dohromady, abychom vytvořili dobrý tým. A doufám, že se to ukáže na hřišti," přibližuje atmosféru Dušan Uhrin.

Zápas na stadionu v Tallinnu začíná v 18:00 našeho času a nevysílá jej žádná z českých televizních stanic. Hlavním rozhodčím je Neil Doyle z Irska.

reklama