reklama

Slávisté nepoklekli a z Anglie zaznívá kritika. Gesto už ale zavrhují i britské kluby

Fotbalisté Slavie se před výkopem duelu proti Arsenalu chytili kolem ramen Fotbalisté Slavie se před výkopem duelu proti Arsenalu chytili kolem ramen autor: Reuters
Fotbalisté Slavie se před začátkem úvodního utkání čtvrtfinále Evropské ligy nepřipojili k hráčům domácího Arsenalu, kteří před výkopem poklekli na podporu hnutí Black Lives Matter (Na černošských životech záleží).

Pražané vyjádřili v Londýně svůj boj proti rasismu tak, že se okolo středového kruhu společně chytili kolem ramen.

Rozhodčí a hráč Arsenalu Alexandre Lacazette klečí před čtvrtfinále EL Arsenal - Slavia Rozhodčí a hráč Arsenalu Alexandre Lacazette klečí před čtvrtfinále EL Arsenal - Slavia Foto: Reuters

Švédský rozhodčí Andreas Ekberg neměl ke gestu slávistů příliš pochopení. Když se Pražané před začátkem objali kolem ramen, přišel k nim a naznačil, ať zaujmou své pozice na hřišti před výkopem. Následně se sudí přidal k hráčům Arsenalu, kteří na trávníku poklekli.

"Slavia je mezinárodní a multikulturní klub a svoji podporu UEFA Respect programu a boji proti rasismu, ale i dalším projevům nesnášenlivosti, xenofobie nebo antisemitismu, vyjádřila společným objetím našich hráčů," uvedla Slavia na svém webu.

"Slavia rasismu říká jasné ne. Nedávno jsme i natočili videospot proti rasismu a dnešní gesto je součástí našeho příběhu," doplnil klub v prohlášení.

Chování slávistických fotbalistů samozřejmě velmi bedlivě sledovala britská média. Například deník Daily Mail mu věnoval celý článek s titulkem "Slávisté odmítli pokleknout a STÁLI." Text pak obsahuje celý popis incidentu mezi Ondřejem Kúdelou a Glenem Kamarou a nechybí ani fotografie primitivního projevu několika slávistických fanoušků, kteří se nechali vyfotit s transparentem rasisticky urážejícím Kamaru. 

Jak ale upozorňuje web Football.London, gesto, které se v posledních měsících stalo na britských ostrovech "obligatorním", už začínají odmítat i některé anglické kluby. Zástupci Queens Park Rangers nebo Brentfordu se nechali slyšet, že už nemá požadovaný účinek.

K pokleknutí se na konci března nepřipojili ani čeští reprezentanti v utkání světové kvalifikace ve Walesu. Boj proti rasismu a dalším projevům nesnášenlivosti národní tým vyjádřil tak, že hráči ukázali na nápis na rukávu dresu, odkazující na kampaň s názvem UEFA Respect.

Před třemi týdny v závěru odvety osmifinále Evropské ligy v Glasgow obvinil hráč domácích Rangers Glen Kamara slávistu Ondřeje Kúdelu z rasismu. Český stoper sice přiznal neslušné vyjádření, ale rasistickou urážku důrazně odmítl stejně jako pražský klub. Následně podle červenobílých Kamara Kúdelu zhruba hodinu po zápasu v tunelu do kabin fyzicky napadl.

Událostmi se zabývá disciplinární komise UEFA. Kúdelovi z preventivních důvodů zastavila na jedno utkání činnost, na hřišti Arsenalu by ale zkušený stoper stejně nemohl nastoupit kvůli zdravotním problémům.

Zničíme ti kariéru, hrozil prý Arsenal Čechovi, jehož obvinil z rasistické urážky Zničíme ti kariéru, hrozil prý Arsenal Čechovi, jehož obvinil z rasistické urážky Čtěte zde
reklama