Sparta i přes pasivitu sahala po senzaci, obřímu tlaku ale neodolala. Postup je pryč

3. 12. 2020 20:57
Fotbalisté Sparty v Evropské lize v oslabení prohráli 1:2 v Lille a v předposledním pátém kole základní skupiny H přišli o šanci na postup.
Ondřej Čelůstka dostává červenou kartu v zápase Evropské ligy Lille - Sparta
Ondřej Čelůstka dostává červenou kartu v zápase Evropské ligy Lille - Sparta | Foto: Reuters

K vyřazení letenského celku, který ještě deset minut před koncem vedl, přispělo také vítězství AC Milán nad Celticem 4:2.

Sparta přišla v 65. minutě po druhé žluté kartě o vyloučeného stopera Ondřeje Čelůstku, ale přesto se zásluhou Ladislava Krejčího mladšího dokázala svou první střelou na branku v zápase dostat do vedení. Soupeř ale v závěru využil početní převahu dvěma góly střídajícího Buraka Yilmaze.

Francouzský tým byl od začátku mnohem aktivnější a Sparta často odolávala jeho útokům se štěstím. Unikajícího Davida na poslední chvíli odzbrojil Čelůstka a nejlepšího střelce soutěže Yaziciho poté Krejčí mladší.

Sparta zahrozila ve 24. minutě, kdy se Pavelka uvolnil ve vápně, ale v dobré pozici zamířil nad. Po půlhodině hry se po střele Araúja blýskl skvělým zákrokem brankář Nita. Domácí záložník chvíli na to v ještě lepší pozici netrefil branku a v nastavení opět neměl k vedoucí brance daleko, ale po přímém kopu trefil břevno.

Druhý poločas začal drtivým tlakem Lille. Ve 48. minutě mohl jít sám na brankáře David, ovšem moc si předkopl míč a Nita včas vyběhl. Další fantastický zákrok si Nita připsal v 56. minutě proti Xekovi.

V 63. minutě se domácím sice podařilo gólmana Sparty překonat, před prázdnou brankou ho ale obětavým zákrokem zastoupil Krejčí mladší. Vzápětí Čelůstka faulem zastavil unikajícího Davida, dostal druhou žlutou a Sparta stejně jako v prvním zápase dohrávala v deseti.

Tlak Lille se stupňoval, ale Sparta dokázala udeřit z ojedinělé šance. Střídající Plavšič centrem našel Krejčího mladšího a ten otevřel skóre. S domácími inkasovaná branka otřásla, ale také jim vyšla střídání a díky trojici nových hráčů se jim podařilo otočit skóre.

Nejprve Weah unikl po pravé straně, zpětnou přihrávkou našel Yilmaze a ten v 80. minutě vyrovnal. Za čtyři minuty přidal turecký útočník druhý gól, tentokrát po úniku a spolupráci s Ikoném.

Sparta se vrhla do útoku a po dalekonosné střele Plavšiče dala gól, rozhodčí ho ale kvůli faulu na domácího brankáře neuznal.

Letenští mají v tabulce na třetím místě šest bodů a ztrácejí nedostižné čtyři body na AC Milán, kterému patří druhá postupová příčka. Právě proti italskému celku zakončí Sparta příští týden na Letné letošní vystoupení v evropských pohárech. Tabulku vede s 11 body dosud neporažené Lille.

Utkání 5. kola základní skupiny H fotbalové Evropské ligy:

Lille OSC - Sparta Praha 2:1 (0:0)

Branky: 80. a 84. Yilmaz - 71. Krejčí I. Rozhodčí: Estrada - Sobrino, Porras (všichni Šp.). ŽK: Bradarič, André, Botman - Dočkal, Krejčí I, Čelůstka, Krejčí II. ČK: 65. Čelůstka. Bez diváků.

Lille: Maignan - Djaló (77. Weah), Fonte, Botman, Bradarič (85. Mandava) - Araújo (68. Ikoné), Xeka, André (85. Soumaré), Bamba - David, Yazici (77. Yilmaz). Trenér: Galtier.

Sparta: Nita - Plechatý, Čelůstka, Krejčí II - Vindheim, Dočkal (89. Karabec), Pavelka, Souček (81. Trávník), Krejčí I (89. Minčev) - Juliš (81. Hanousek), Karlsson (46. Plavšič). Trenér: Kotal.

AC Milán - Celtic Glasgow 4:2 (2:2)

Branky: 24. Calhanoglu, 26. Castillejo, 50. Hauge, 82. Díaz - 7. Rogic, 14. Édouard.

Milán: G. Donnarumma - Dalot, Gabbia, Kjaer (11. Romagnoli), Hernández - Krunič (46. Tonali), Kessie (61. Binnásir) - Castillejo, Calhanoglu (61. Diaz), Hauge - Rebič (83. Colombo). Trenér: Pioli.

Celtic: Barkas - Elhamed, Bitton, Ajer, Laxalt - McGregor, Brown (78. Brown) - Christie (86. Klimala), Rogic (67. Ntcham), Frimpong - Édouard. Trenér: Lennon.

1. Lille 5 3 2 0 12:5 11
2. AC Milán 5 3 1 1 11:7 10
3. Sparta Praha 5 2 0 3 10:11 6
4. Celtic Glasgow 5 0 1 4 7:17 1